Градина » Къде да засадим клематисите

 Къде да засадим клематисите

Клематисите растат добре на слънчево, защитено от вятъра място. Корените трябва да се разполагат далече от подпочвените води. Мястото, където не трябва да настанявате растенията, е сенчесто, с ветрове, в низини, където се застоява влагата, при ограничено място, особено около дървета и храсти.
Не се препоръчва да садите клематисите близо до стените на домовете и постройките, тъй като снеготопенето започва именно от тези места и растенията може да измръзнат.
За да е красива градината ви с клематиси от пролетта чак до студовете, е желателно да разположите на участъка си растения с различен срок на цъфтеж. Подборът на цветовата гама зависи само от вас.
Клематисите могат да растат без пресаждане до 15-20 години, затова е важно правилно да планирате участъка.
Клематисите понасят добре пресаждането, затова ако си купите няколко екземпляра и ги засадите за доотглеждане в леха, след 1-2 години можете да ги настаните на постоянното им място. Сложете кореновата шийка на дълбочина от 3 до 8 см в зависимост от етапа на развитие на растението. След засаждането подрежете, като оставите 2-4 от най-долните пъпки, полейте с вода, подсипете с угнил оборски тор или торф.
При засаждането на постоянно място разстоянието между растенията трябва да бъде 0,7-1,5 м. След засаждането задължително поставете опора, която може и да е временна и вържете растението към нея.
Растенията, които са купени с открити корени, е най-добре да се садят през пролетта. Най-надеждно е да си купите клематиси в полиетиленови чашки, контейнери, със закрита коренова система. Такива екземпляри се прихващат великолепно. Тях можете да си купувате и садите през целия сезон, до октомври.
Веднага след засаждането засенчете растения и ги защитете от вятъра. Поливайте ги, но не ги заливайте. Разрохквайте почвата и чистете от плевели.

Автор: ВЕСТHИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Мадагаскарската палма отива на терасата

Пахиподиумът (Pachypodium lamerei) е рядко срещан у нас красавец, типичен представител на сукулентните растения. Наричат го още “мадагаскарска палма”. Дебелото сочно стъбло е изправено и осеяно с мно...

Загрибете лозята

Загрибването се извършва късно през есента, обикновено след листопада с цел да се предпазят от измръзване лозите през зимата. При прилагане на системата Гюйо преди загрибването се извършва есенна рези...

Лъжливи ягоди съсипват градината

Понякога в ягодовите насаждения се появяват отделни растения, които са безплодни. По външните белези на листата обаче мъчно могат да се различават от сортовете, които раждат. Тези растения са т. нар. ...

Растенията не обичат сапунената вода

Много хора събират употребената вода за миене на ръце и съдове от дворната чешма и поливат с нея. Някои пък пръскат почвата и растенията с вода, в която има веро, за да се отърват от неприятели. В н...

Начало