Градина » От какво се нуждае смокинята

 От какво се нуждае смокинята

Макар да е типично растение на средиземноморските страни, смокинята става и в българските градини. Разбира се, най-добре се развива в южните ни райони и по Черноморието. България се приема като северна граница за разпространението й.
Смокинята е представена от два типа растения. Едните образуват само женски цветове (фиги), а другите - мъжки съцветия (каприфиги), в които се образуват и женски цветове. Растението плододава 2-3 пъти годишно и цветната му биология е доста сложна. Отначало плодните пъпки приличат на дребни плодчета, които постепенно се развиват в съцветия и съплодия без да се отварят и да се формират типични цветове. Това създава впечатление, че смокинята не цъфти, тъй като цъфтежът и опрашването протичат при затворени съцветия. Мъжките растения се отглеждат главно като опрашители, тъй като в техните съцветия живее смокиновата оса (бластофагата), която при излитането пренася прашеца в женските цветове.
При смокинята се образуват три плодни поколения - пролетно, лятно и есенно-зимно. Пролетните съплодия са предимно при мъжките растения, които се формират предшестващата година и по-рядко по върховете на едногодишните клончета на женските растения. Цъфтежът протича през май, а съплодията узряват през юли.
Летните съплодия се развиват основно при женските растения. Цъфтежът е през юли, а узряването в края на лятото. Това е основният и най-качествения добив при смокинята.
Есенно-зимните съплодия се формират при мъжките растения и в тях презимуват ларвите на опрашителя на смокинята (бластофагата). Твърде рядко и много малко от тях достигат до цъфтеж и развитие на нормални плодове.

Издържа до -20 градуса

Смокинята е топлолюбиво, сухоустойчиво и силно светлолюбиво растение. Развива се и плододава най-добре в райони с много слънчеви дни и с продължителна, топла и суха есен. Измръзвания се наблюдават при понижение на температурите под минус 20°С, но има способността, ако измръзне при по-ниски температури, да се възстанови от покарали издънки. Издържа на високи температури през лятото и при достатъчно влага в почвата добре понася ниската атмосферна влажност. Особено необходими са сухи и топли условия по време на зреенето на плодовете. При силно почвено засушаване плодовете остават дребни, листата пожълтяват и опадат. Към почвата не е взискателна и може да се отглежда на най-различни почви стига те да се по-дълбоки, пропускливи и с ниско ниво на подпочвените води. Добре се развива на почви с неутрална до слабо алкална реакция.
Смокинята може да се размножава чрез издънки, положници (отводи) и вкоренени резници. Издънките са със слаба коренова система и затова най-широко използваният начин за размножаване е чрез резници.
Най-подходящ срок за вкореняването на резници е през март до началото на април. След добра подготовка на почвата резниците се засаждат през есента на постоянно място на разстояния 4-6 метра. Формирането на растенията може да стане дървовидно или храстовидно.

Идеална за консервиране

Освен че е красиво растение с едрите си нарязани листа, смокинята притежава изключително голяма продуктивност. Плодовете са с високи вкусови, хранителни и лечебни свойства. В тях хармонично са съчетани захари, белтъчини, пектинови вещества, органични киселини, минерални соли на калций, мед, калий, желязо, фосфор, манган.
Плодовете се използват свежи и преработени в компоти, конфитюри, сгъстен сок. Чудесни са и сушени, в тях плодовата захар достига 75 %. Витамините В1, В2, А, с изключение на витамин С, се запазват напълно. Плодовете оказват благоприятно влияние върху храносмилателната система и при лекуване на сърдечно-съдови заболявания.
Берат се при различна степен на зрелост. Зелените са за сладко, ненапълно узрелите - за компоти, напълно зрелите - за консумация в прясно състояние, а презрелите и завехнали - за сушене.
Зелените плодове са богати на млечен сок, който съдържа ензима фицин. Той дразни кожата и предизвиква дерматит. Върху засегнатото място могат да се появят рани, които наподобяват изгаряне. Затова е добре да се берат с ръкавици или ръцете преди беритбата да се намазват с вазелин или друга мазнина.

Сортовете, подходящи у нас

При нашите климатични условия добре виреят сортовете Далматинска, Кодота, Рошник, Поморийска 6, Поморийска 24, Созополска 20. Те не се нуждаят от опрашител, плододават без оплождане. Но, както и другите сортове, боледуват от антракноза и се нападат от смокинова муха, молец и бълха. Срещу тях трябва да се пръска внимателно и в зависимост от карантинните срокове на препаратите, защото плодовете зреят и се берат продължително време.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Изберете светло място за брейнията

Брейния нивоза (Breynia nivosa) е нежно декоративно храстче, което произхожда от Тихоокеанските острови. Най-често се среща на Флорида и Антилските острови, където е известно като „снежен храст”. Лати...

Картофите в мазето също боледуват

Когато прибираме картофите смятаме, че те са здрави. След време обаче откриваме загнили клубени. Гниенето на картофите при съхранението се причинява от няколко болести. Мокро гниене Болестта...

Засейте доматите и пипера преди 15 март

Парникът е зареден с пресен оборски тор и с парникова почва. Изминали са 3-4-5 дни. Почвата се е затоплила и трябва да се засеят семената. Рогозките се махат и рамките се свалят. Парниковата почва се ...

Ранно кафяво гниене заплашва овошките

Ранното кафяво гниене е една от най-опасните и разпространени болести по овощните дървета. Напада и костилковите и семковите овощни видове. Най-големи повреди обаче нанася на кайсията, черешата, вишня...

Начало