Градина » Овошката зависи от подложката

 Овошката зависи от подложката

Когато избираме овощно дръвче, трябва да се съобразяваме с подложката. От нея зависят разстоянията на засаждане, формирането на короната и прилаганата агротехника. Върху етикетите на фиданките задължително трябва да е посочено върху какво е присаден сортът.

Ябълката се присажда само на ябълка

При този вид основно се използват два типа - семенни и клонови (вегетативни) подложки. Семенните развиват по-силна коренова система, индуцират по-мощен растеж на присадника и са подходящи за по-сухи и бедни почви. При тези подложки почвите да бъдат по-дълбоки и пропускливи.
Клоновите подложки се използват най-масово. Дръвчетата, присадени на тези подложки, по-слабо растат, а корените им са по-плитко. Те трябва да се засаждат на по-богати почви, които може редовно да се поливат. Особено взискателни са най-слабо растящите подложки И9, М26, М27 и полуслаборастящите - М7 и ММ106. С по-силен растеж са клоновите подложки М2, М4, ММ104, ММ109, ММ111. Всички ябълкови подложки изискват неутрални до слабо кисели почви, с добра влагоемкост.

Крушата расте върху круша или върху дюля

Крушата се присажда върху семенни крушови подложки и вегетативни дюлеви. Семенните подложки имат същата характеристика, както при ябълката, но при крушата развиват по-дълбока коренова система. Това налага да се засаждат на по-дълбоки и пропускливи почви с по-ниско ниво на подпочвените води. Дюлевите подложки са слабо растящи, и както при ябълката, изискват по-богати и по-влажни почви. Особено важно е крушата, присадена на дюлева подложка, да не се засажда на варовити почви, защото се получава хло-роза, растенията не се развиват добре и загиват преждевременно.

Мушмулата може да е върху глог

Дюлята и мушмулата също се присаждат на дюлеви подложки. Изискванията в този случай са както при крушата, присадена върху дюля. Мушмулата се присажда и върху глог. При тази подложка може да се засажда и на по-бедни и по-сухи почви.
Джанката е основна подложка, която се използва за размножаване на сливата. Тя развива мощна коренова система и успява добре на различни почви. Кайсията, присадена на джанка, има по-силен растеж, по-дълголетна е и по-рядко страда от апоплексия.

Прасковата върху праскова

При тази подложка прасковата не бива да се слага на варовити места, защото също се получава хлороза. Засажда се на по-леки и по-топли почви. Когато почвата е по-тежка, за предпочитане е джанковата подложка. Напоследък у нас прасковата се присажда и върху подложки от типа GF (Гранд ферад), някои от които понасят по-добре слабо алкални почви, други индуцират по-слаб растеж на присадника, но по принцип са за предпочитане в повечето случаи.

Череша върху махалебка, ако почвата е суха

Черешата и вишната се присаждат основно върху черешова и махалебкова подложка и по-рядко върху вишна. Това са семенни подложки, които придават силен растеж и дълголетие. Имат получени и по-слаборастящи подложки, както и при сливата, но у нас почти не се използват масово. Черешовите подложки са подходящи за почви с добър механичен състав, дълбоки, добре овлажнени и с неутрална до слабо кисела реакция.
При по-леки, по-сухи и слабо алкални почви трябва да се засаждат череши, присадени върху махалебка. Те започват по-рано да раждат и през първите години дават по-високи добиви.
каре
Кайсията, присадена върху кайсия, която доста широко се използва в практиката, е за предпочитане при по-сухи и слабо алкални почви. Бадемът се присажда върху бадем, който добре се развива и при по-сухи и варовити почви. По-рядко се използва за подложка прасковата, тя е подходяща при поливка и неутрална почва.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Ранен алабаш преди засаждане

Ранният алабаш, който се засели през есента, се разсажда в края на март, след като са преминали трайните застудявания. Преди да разсадите зеленчука, трябва да го закалите. Внимавайте обаче да не го пр...

Особености на лятното присаждане

Като общоприето правило за начало на присаждането се приема времето от средата на юли до края на август. Това обаче води до някои икономически и технически трудности. Първо, площта на питомника стои...

Почиствайте редовно листата на цветята

Въпреки многобройните грижи, които полагаме за цветята си, често пренебрегваме почистването им. По многобройните им листа обаче се събира огромно количество прах. Освен че замърсяваме своя въздух, зат...

Какво представлява зеленото торене

Процесът, при който обръщането на почвата става заедно с растящата върху нея зелена маса, е известен като зелено торене. Влиянието на зеленото торене е подобно на оборския тор - обогатява почвата с це...

Начало