Градина » Окосете ягодите, за да родят повече догодина

 Окосете ягодите, за да родят повече догодина

До към средата на юли е желателно да окосите плододавалите ягоди. Не е добре много да се бавите. Листата се премахват на височина 3-4 см над почвената повърхност. Трябва да се работи внимателно, иначе ще се повредят растежните пъпки. След това листната маса се събира и изгаря, за да се унищожи по-голяма част от вредителите. На следващата година ще имате повече и по-здрави плодове.
Ако обаче закъснеете, растенията няма да могат да възстановят листната си маса до края на лятото, ще заложат по-малко цветни пъпки и добивите ще са по-ниски. Затова на места с надморска височина над 900 м това мероприятие почти не бива да се прави.
Новите листа се формират 15-20 дни след покосяването. А някои склонни към ремонтантност сортове, какъвто е Редгаунтлет, дават значително количество плодове през есента. Важно е да се знае, обаче че не се премахват листата на едногодишни растения.
След окосяване на листата трябва да се напръскат лехите срещу ягодовия акар. Той е много опасен неприятел, смуче сок от младите току-що пораснали листа. После те се деформират, остават дребни и растенията силно закържавяват. Добивите намаляват с над 50-60 %. Плодовете стават дребни, не са вкусни. Акарът развива 6-7 поколения.
Срещу този акар може да се използва растителна настойка, приготвена от вратига. 200 грама ситно смлени растения се накисват в 10 литра вода или се смесват с 200 г минерално масло, 40 г течен сапун и 10 л вода.
Отварата се приготвя от 300 г свежа или 30 г изсушена растителна маса за 10 л вода. Ври в продължение на 30 минути. Растенията се пръскат без да се разрежда отварата или настойката.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Хубавите ябълки, зависят от подложката

Ябълката сравнително добре се приспособява към различни почвени и други условия, което позволява отглеждането й в почти цялата страна. Поради това тя неизменно присъства в любителските смесени градини...

Аглаонема за тъмните ъгли на стаята

Аглаонемата (Aglaonema) е род вечнозелени треви и полухрасти от семейство Змиярникови. Аглаонемата е роднина на дифенбахията и затова много прилича на нея, като се отличава само по по-тънките си листа...

Горчивите ядки по ябълката

Горчивите ядки /петна/ са непаразитна болест по ябълката, която у нас се проявява навсякъде, където се отглежда този овощен вид. Повредите по плодовете се наблюдават през периода на узряването им , а ...

Безплатен разсад

Внимателно подстриганият чимшир изглежда чаровно и стилно в градината. Конусовидната корона може да се получи при резитба по шаблон. Можете да си направите и различни фигурки от клонките на чимшира. Т...

Начало