Градина » Сладката трева на ацтеките

 Сладката трева на ацтеките
Липията е 500 пъти по-сладка от захарта

Трудно е да си представим живота на съвременното човечество без захарните растения. Захарното цвекло, захарната тръстика и други по-малко известни растения отдавна са източник за получаването на захар за хранителната промишленост. В последно време се отделя все по-голямо внимание на растенията, които имат сладък вкус, но не съдържат захар. Това е свързано с факта, че не всички хора могат да употребяват захар, а и освен това незахарните подсладители създават сладък вкус при много по-малки концентрации.
Сред любителите на редки растения много популярна е стевията (Stevia rebaudiana) – растение, което съдържа подсладителят стевиозид, който е 300 пъти по-сладък от захарта. Ако отглеждате това растение, то при консумацията му освен сладостта ще усещате и много силен тревен привкус. Освен това нейната сладост не преминава в разтвора и при варенето на чай, например, вие не можете да го подсладите със стевията от градината.
За щастие незахарните растения не се ограничават само със стевията. Има и други, например, т.н. сладка трева на ацтеките. В литературата пише, че това растение съдържа подсладител, който е 500 пъти по-сладък от захарта. Нейното ботаническо название е сладка липия (Lippia dulcis). Родината й е Никарагуа. Тази трева отдавна се използва от индийците като подсладител.

Семената поникват за месец

Това растение има много дребни светлокафяви семена. Може да ги засадите в сандъче с рохкава почва и леко посипете с тънък слой от нея. Покрийте сандъчето с фолио и го поставете на топло място с температурата около 30°С, например под радиатора. При оптимални условия семената ще поникнат за около месец. Първоначално пониците растат бавно, но след като се появи 3-4 същински лист развитието им се ускорява. При недостатъчно осветление и ниска влажност на въздуха, растението страда и може да загуби листата си, но при настъпването на благоприятните условия, то бързо оживява.

Изнесете разсада през май

Засадете разсадът в почва през май, когато стане постоянно топло. Докато нощите са студени, ще се развива бавно, въпреки подхранването и хладката вода, с която го поливате. Силният растеж започва през юни-юли, когато нощната температура не пада под 15°С. Можете да шербетувате. Филизите на тревата израстват до метър и много лесно се вкореняват, достигнат ли влажна почва. Желателно е да поставите опори около тях, за да ограничите разпространението им.
При благоприятни условия сладката трева на ацтеките цъфти обилно и продължително. Цветовете са много дребни, по-малки от милиметър, събрани в едри съцветия в пазвите на листата. Растението е самоплодно и образува семена и без кръстосано опрашване, но само при подходящите условия. При недостатъчно светлина и топлина не се образуват. Семената узряват постепенно, затова се събират избирателно. В самото начало на узряването им съплодието става чупливо и те започват да се разсипват. Тогава е подходящият момент за събиране на съплодието. То се поставя за изсушаване на хартия. Семената се събират и се прибират за съхранение.

Размножава се и чрез резници

Резниците за размножаване се вкореняват много лесно както във вода, така и в почва. За тази цел трябва да вземете добре узрели резници с 5-6 двойки листа и да ги поставите във вода или пък ги засадете в саксийки. На първо време за намаляване на изпаренията на резниците е добре да ги покриете с полиетиленов плик. При стайна температура вкореняването става обикновено за 2 седмици. На открито се засаждат само при установени високи температури. Не ги настанявайте на открито слънце, защото може да изгорят. Най-добре е липията да се настани на полусянка под дървета с рехава корона, например, кайсия.

Старите листа се вгорчават

Съдържанието на подсладителя в надземната част на растението силно зависи от условията и възрастта му. Най-сладки са листата от централната част, които са отгледани при умерени температури около 25°С и умерено количество азотни торове. Старите листа, които са на повече от 2 месеца, започват да горчат.
Трябва да изрежете филизите, когато още не са започнали да се вдървесиняват и да ги изсушите на сянка, както всяка друга подправка. Впоследствие изсушената сладка трева на ацтеките може да се добавя в чай или при домашни блюда.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Еленови рога в кошничка

Сигурно сте виждали как от малка висяща кошничка стърчат мощни зелени еленови рога. Това е забележителната папрат платицерум (Platycerium) - най-едрата, най-необикновената и най-красивата от папратите...

ВРЕМЕ Е ДА ЗАСЕЕТЕ РАННИТЕ ДОМАТИ

И за опитния градинар определянето на точния момент за сеитба на разсада за ранни домати често е задача с повишена трудност, а какво ли остава за любителя, още повече ако е начинаещ. Въпросителните са...

Пикирайте доматите

Пикирането на доматения разсад се прави, за да се увеличат хранителната площ и обемът на въздуха, необходими за по-нататъшния растеж и развитие на растенията. Те се пикират при наличие на първа двойка...

Не поставяйте антуриума на студения под

Антуриумът обича високата влажност на въздуха. Ако отглеждате това дете на тропика, трябва да се съобразявате с този му каприз. Не по-рядко от два пъти в седмицата листата трябва да се опръскват с вод...

Начало