Градина » Капризите на оранжерийните патладжани

 Капризите на оранжерийните патладжани

Отглеждам патладжани в оранжерия. Има много завързи, а плодовете в най-добрия случай са само няколко. Останалите не завръзват, а ако успеят, те не узряват. Какво да правя?

Слабото образуване на завързи и тяхното неузряване свидетелства за това, че не осигурявате на растенията оптималните условия за растеж и развитие на тази топлолюбива култура. Патладжанът произхожда от тропическите райони на Източна Индия и затова предявява високи изисквания към топлината. Дефицитът на топлина в съчетание с нарушения на някои правила на агротехниката (формиране на растенията, норми и срокове на подхранване и поливане и др.) се явяват основна причина за неуспехите при отглеждането на тази култура.
Оптималната температура за растежа и развитието на растенията е около 25-28 градуса. Особено чувствителна са патладжаните на колебанието на температурите: повишението и понижението могат да предизвикат опадане на цветовете и завързите. При 15 градуса растенията прекратяват растежа си. Високата температура също е пагубна: при топлина над 28 градуса започва масовото окапване на завързите. Растенията също така са много чувствителни към резките колебания във влажността на въздуха.
Недостатъкът на влага в почвата на патладжаните може да предизвика забавяне в растежа. При преовлажняване пък се развиват гъбни заболявания. Засенчването и сгъстяването са пагубни. Растенията трябва да са на разстояние 35-40 см едно от друго, а между редовете 40-50 см.
Много важно е по време на отглеждането на патладжани в оранжерия температурата да не пада под 12-15 градуса. В противен случай може да опадат цветовете. За създаването на благоприятен температурен режим в топлите дни трябва да отваряне полиетилена на оранжерията.
Патладжаните се поливат обилно, около корена, тъй като недостатъка на влага понижава реколтата, увеличава горчивината и поражда уродливи плодове. След всяко поливане почвата се разрохква на дълбочина 8-10 см.
Към подхранване се пристъпва две седмици след засаждането като се продължава така и през вегетацията, като се редуват органични и минерални торове.
Високите растения трябва да се връзват към колчета, а числото на плодовете се нормира: на растение се оставят 5-6 равномерно разположени завърза, останалите се отчесват, като всички нови цветове се прищипват.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Завийте ранните картофи с полиетилен

Откакто се внедри полиетиленовото фолио за оранжерии и тунели, стана възможно по-рано да берем зеленчуци, които традиционно изчакваха топлото време, за да се появят в градината. Ако картофите се отг...

Как да приготвим шербет за растенията?

Много читатели се обръщат към редакцията с въпроса как се приготвя шербет и какви са неговите съставки. Тук ще намерите отговор на този важен за производството въпрос. Всяко земеделско домакинство ...

Вратигата – лекарство и украса

Вратигата (Tanacetum vulgare) е пренесена от Азия. Родът включва около 60 вида. Грубите, разклоняващи се стъбла достигат до 1 м височина. Осеяни са с множество тъмно зелени листа, които са двойно п...

Кога и как да поливаме лозите

Много важен фактор за гроздопроизводството е напояването през вегетацията на лозата. През периода на цъфтеж (май-юни) не се полива. Влагата за лозите в този период се осигурява за сметка на влагозапас...

Начало