Градина » Времето на гроздобера

 Времето на гроздобера

Допреди много години официално за начало на гроздобера в цялата страна се обявяваше Кръстовден (27 септември). Това обаче е погрешно. В различните райони гроздето не узрява по едно и също време. Различните сортове също не могат да се оберат заедно.
При физиологическата зрялост количеството на захарите достига максимума си. Зърната добиват характерното за сорта оцветяване, стават меки и лесно се ронят. Ципите и семките също лесно се отделят. Киселините и особено ябълковата, намаляват. Появява се и характерният за сорта аромат. Количеството на минералните вещества се увеличава, а дъбилните са минимални.

Как се движат захарите

Най-важно е да се проследи зреенето на гроздето, т.е. увеличаването на захарите. За целта през 4-5 дни от плода се вземат проби. Само така винарят ще е сигурен, че е дошъл точният момент.
Гроздето от различните сортове не узрява едновременно, затова се взимат проби от всеки сорт. Задължително обаче гроздовете се откъсват от различните части на лозето и от различни височини на главините.
Взетата средна проба се смачква много добре. Сокът се прецежда през гъста цедка или памучен плат (марля). Налива се в сух цилиндър, за предпочитане стъклен. Но много внимателно, за да не се образува пяна, тя би затруднила измерването. За-харността в гроздовата мъст (сок, шира) се определя с уреди ареометри (захаромери, мъстомери) и се основава на установяване на относителното тегло (плътността). Когато мъстта е по-захарна, ареометьрът потъва по-малко. У нас като официален е приет ареометърът Дю-жарден - стъклен прибор, състоящ се от тяло и шийка. В тялото е поставен термометър, а в долния край - тежест (живак или сачми) за уравновесяване. В скалата, разположена в шийката, има деления от горе на долу от 1,000 до 1,130.

Уредът мери точно при 20 градуса

През последните години у нас се появиха захаромери за домашно ползване, които практически са по-удобни за работа. При тях отчитането е лесно и бързо, особено ако температурата е около 20°С. Ако има отклонение, корекцията е незначителна. Тогава всеки температурен градус се умножава по 0,2. Полученото произведение се изважда от отчетената захарност при температура, по-ниска от 20°С, и се прибавя при температура над 20°С. Примерно, ако температурата е 22°С, а показанията на шийката 24. Тогава разликата от 2 градуса се умножава по 0,2 и полученото производно от 0,4 се прибавя към 24, или фактически захарността е 24.4 %. При промишлени винарски условия успоредно със захарта по химически път се определят и киселините, което е трудно приложимо при домашни условия.

За бели и червени вина е различно

Захарното съдържание на мъстта за червени вина трябва да е 22-24 %, а титруемите киселини - 5-6,5 г/дм3. За белите захарността да е около 20 % и титруемите киселини 6,5-7 г/дм3 Ако сме решили да си правим домашен коняк, е необходимо грозде с по-малка захарност - 16-18 %.

След дъжд изчакайте два-три дни

Гроздето се прибира в сухо време, след като се вдигне росата. Ако е валяло, се изчаква да се изпарят водните капки от зърната и листата. Падне ли по-обилен дъжд, бере се след 2-3 дни, за да може гроздето да възстанови отчасти първоначалната си захарност. За предпочитане е гроздоберът да е сутрин и привечер, когато е по-хладно. Набраното грозде не бива да се оставя под преките слънчеви лъчи.

Автор: Стоян Цанев

Представяме Ви:

Петльови гащи събират пчелите

Лисичината (Corydalis), известна у нас като петльови гащи, е род, който наброява около 320 растения, разпространени в умерения пояс на северното полукълбо. Това са декоративни растения, които не се ну...

Време е за краставиците

Краставицата е топлолюбиво растение и семената започват да поникват при температура 15-20 градуса. Затова сеитбата може да се извърши, когато температурата на почвата на дълбочина 15 см, трайно се е п...

Билкови настойки лекуват цветята

Настойки от тютюн. Има инсектицидно действие срещу листните въшки. Приготвя се от 40 грама тютюневи листа или остатъци от тютюневи растения, нарязани ситно. Заливат се с 1 литър вряща вода и престоява...

Отгледайте си пресни домати за Коледа

Ранните оранжерийни домати се засаждат от края на септември. Почвата предварително трябва да се полее. След като изпръхне, се набраздява. Растенията се засаждат обикновено на разстояние 40-45 см едно ...

Начало