Градина » Как да си завъдите къпина

 Как да си завъдите къпина

Ако искате да берете в собствената си градина този съблазнителен плод, има няколко начина да се сдобиете с къпинов храст. Ще ви представим най-лесните от тях:

От върха тръгва ново растение

Чрез вкореняване на едногодишни върхове се размножават основно стелещите се сортове, сред тях най-познати у нас са Торнфорий и Смутстем. Този начин се прилага от началото на юли и през август. След това пак може, но ефектът не е сигурен, защото растенията са слаби и се налага да се довкореняват още една година. Начините на вкореняване също са различни. Разпръснато се заравят върховете на издънките и на силните им разклонения. Върховете се забождат в почвата със садило или се прави ямка с мотика на дълбочина 10 - 12 см, без да се спазва определен ред. Така се използва свободната площ около храстите.
Но може и по бразди. Успоредно на редовете, на разстояние най-малко един метър от основата на храстите, се правят бразди, дълбоки 10 - 12 см. В тях се нареждат върховете на едногодишните издънки и се покриват с рохкава почва. Разстоянието между отделните върхове не трябва да е по-малко от 20 см. За да не се измъкнат, може да се укрепят с дървени или метални кукички. Добре е да се покрие с торф, така няма да се образува почвена кора. Погрешно е да се събират на едно място много върхове и да се затрупват заедно.
За да е успешно вкореняването, трябва да се направи по-силна резитба на миналогодишните издънки, които предстои да плододават. Така ще израснат по-голям брой нови. Добре е и редовно да се напоява от пролетта до началото на август и да се тори с разложен оборски тор. След двадесетина дни заровените в почвата върхове ще започнат да образуват коренчета. Разсадът е готов в края на октомври до средата на ноември. За предпочитане е обаче новите растения да се извадят през пролетта.
Безбодилестите къпини имат много разклонения. Техните върхове също трябва да се заровят. Сортът Бойсен образува малък брой разклонения, но когато достигнат дължина около 1 метър и дебелина над 4-5 мм, също могат да се вкоренят.

Чрез коренови резници

Този начин е основен за сортовете Команч, Чероки, Чейн, Дароу. Използват се корени с дебелина около 5 мм. Нарязват се на резници с дължина 5 - 10 см и се засаждат направо на открито или се отглеждат временно в оранжерия или парник, докато се затопли времето. От един коренов резник могат да се получат две или три растения,те преди засаждането на постоянно място се разделят. Сортовете Торнфрий и Смутстем, които нямат шипчета, не се размножават чрез коренови резници, защото при много от растенията бодливостта се възвръща.

От издънки е най-лесно

Най-много издънки образува храстът от втората до петата година. През есента след листопада се изваждат и могат да се използват като посадъчен материал. За да се осигурят чисти сортове и здрав посадъчен материал, се създават специални маточни насаждения. Те не се използват за плододаване, защото от окапалите плодове често израстват семенни растения.

Любителите често разделят храстите

Този начин се практикува, когато се изкореняват майчините растения. Използва се масово от любителите овощари. След изкореняването издънките се отделят от общия храст така, че всяка от тях да има корен. Преди засаждането на постоянно място корените се опресняват с ножица, а надземната част се съкращава на около 30 сантиметра.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Не отглеждайте картофи на едно и също място

Всеки стопанин знае кога да засади картофите в своя район. Обикновено обаче градинарите не обръщат внимание на семето за картофи, както и мястото за отглеждане. Когато си харесаме един сорт, често той...

Кукуряк мори листните въшки

Кукурякът вече разцъфтя. Освен че е едно от първите цветя, предвестници на пролетта, той е и много полезен за всеки градинар. Не само ще украсява стаята, но и може да го използвате срещу някои неприят...

Избата е добро място за кореноплодите

Ако сте си произвели за лични нужди малко моркови, салатно цвекло, целина, пащарнак или ряпа, несъмнено ще имате желание да ги съхраните за по-дълго време. Може да ви препоръчат да си направите ровник...

Изгонете осите от асмата

Лозарите често със страх оглеждат зреещото грозде. Защото знаят - харесат ли го осите, асмите ще служат само за сянка. Но обикновената оса (Vespa vulgaris L.) напада също и повечето овощни градини с я...

Начало