Градина » Погрижете се за присадените дръвчета

 Погрижете се за присадените дръвчета

От присадниците на успешно извършеното присаждане вече се развиват новите леторасти. За да продължи по-нататък успешното развитие, е необходимо да се положат доста грижи. Непрекъснато трябва да се наблюдава, докато се получи добро срастване и развитие на присадниците.
След видимо прорастване на пъпките от присадника, подложките, присадени на будна пъпка през пролетта, трябва да се отрежат на 5-6 мм над присадената пъпка. Отрезът се прави с остра ножица, косо от срещуположната страна на пъпката. Едновременно с това се срязва и превръзката от обратната страна на пъпката, но не се премахва. Окулираните през миналото лято на спяща пъпка подложки трябваше да се съкратят по същия начин още в началото на пролетта. Ако това не е извършено, трябва да се направи незабавно.
Превръзките на присадените на калем дръвчета се освобождават, след като пъпките на калема са формирали няколко листенца. Превръзката се срязва срещуположно на калема или между калемите, ако са повече от един, без да се премахва.
За да се предпазят присадките от счупване от вятър, привържете към подложката пръчка и към нея прикрепете филизите от присадените калеми. Когато присадката е близко до почвата, пръчката се забива в земята и към нея се прикрепват младите филизи, като се привързват по-хлабаво във вид на осморка.
От подложката на присаденото растение също се развиват много филизи, които трябва редовно да се премахват още в началото на появяването им. Това се прави най-малко 3-4 пъти до началото на лятото. В резултат хранителните вещества се насочват към присадника, което засилва растежа и доброто срастване с подложката.
За да се развият добре присадените дръвчета, за тях трябва да се полагат редовни грижи – обработка на почвата, подхранване с азотни торове, поливане при нужда, борба с болестите и неприятелите.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Избирайте внимателно новите фиданки

Прихващането, развитието, плододаването и дълголетието на овощните дървета до голяма степен зависи от качеството на посадъчния материал. В лицензираните и контролирани от съответните органи овощни раз...

Горчиво гниене напада плодовете

Нападенията от трихотецийно гниене се явяват предимно по плодовете на ябълката. Най-често то е по плодовете в хранилището и много по-малко в овощната градина. В много случаи плодът външно е здрав, н...

Произведете си сами лозов разсад

След появата на филоксерата по нашите земи, болест с икономическо значение за лозята, размножаването на гроздата все по-често става чрез облагородени вкоренени резници. Те се получават като се присадя...

Отгледайте си воден лук

Водният лук се отглежда след рано прибиращи се зеленчуци – спанак, салати, репички. Семената за разсада се засяват през март на открити лехи с ширина 1 м, които се правят високи при по-тежки почви и н...

Начало