Лечебни рецепти » Повишено внимание към обезводняващите средства

 Повишено внимание към обезводняващите средства
Изборът на диуретик прави само лекарят!

Е. Ив. от С. пита какво отводняващо средство да взема. Информира ни, че има отоци по краката, високо кръвно, сърдечни проблеми. Сменила е няколко вида лекарства, но отоците не са изчезнали, а дори са се появили нови тревоги: прескачане на сърцето, потрепване на мускулите на краката и т. н.

Как да изберем диуретик?

Диуретиците (отводняващите лекарства) са различни и осъществяват действието си по различен начин. Когато няма ефект от един вид диуретик, се прибягва към комбинация, но тя също има своите принципи. Например няколко дни се взема спироналактон (чието действие се проявява по-бавно), спира се и се взема фурантрил; прави се почивка от 1-3 дни и отново се повтаря. Изборът на диуретик е в компетентността на лекуващият лекар (или съответен специалист). При леките отоци понякога може да се мине и без медикамент, достатъчна е безсолна диета, съответна поза на краката в хоризонтално и леко повдигнати на 30 градуса; употреба на храни и билки, които действат диуретично (круши, диня, риган, мащерка и т.н.).

Най-важното

Първата задача е да се уточни причината за отоците и след това да се потърси диуретик! Когато се налага бързо обезводняване, това става с използване на бързо действащ диуретик, дори във вид на инжекция.

Проблеми

При продължително вземане на отводняващи медикаменти могат да настъпят неблагоприятни промени в организма; водно-солев дисбаланс със загуба на необходими за организма соли, които участват в регулацията на важни процеси (особено калий); повишена кръвна захар, промяна в pH на кръвта и т. н.

Нашите съвети

• Не прибягвайте сами към обезводняващи средства без съвет от лекар или съответен специалист.
• При продължително лечение с диуретици е необходимо да се правят периодично изследвания на важните соли в кръвта (калий, натрий, хлор) и електрокардиограма (голямата загуба на калий може да предизвика аритмия!).
• При инцидентно и краткотрайно вземане на диуретици, храната трябва да е безсолна (или както е препоръчано). При продължително лечение и големи загуби на течности и соли - в дневния режим солта трябва да е 3 - 4 г.
• При обезводняващо лечение употребявайте по-често храни, съдържащи калий: кайсии (когато няма пресен плод - най-добре сушени), картофи, сливи, домати и др.

Автор: Д-р Анна АТАНАСОВА

Представяме Ви:

Биопрогноза за периода 28 февруари - 6 март

Ако в началото на периода се чувствате уморени, сънливи и с понижен жизнен тонус, причина за това ваше състояние можа да бъде въздействието върху нервната ви система на луната, преминаваща през фаза н...

Рецепти срещу хълцане

То винаги се появява в най-неподходящия момент, но все пак от него има спасение: • Плътно запушете с пръсти ушите си за около 20 секунди. • Дръпнете си езика. • Задръжте дъха си за секунда и ...

Биопрогноза за периода 22-28 април

Преминаването на 22.04. на луната през фаза пълнолуние прави този ден подходящ за спазването на т.нар. лунна диета. Приемането в продължение на 24 часа само на течности, предимно под формата на неподс...

Биопрогноза за 23-29 октомври

Метеорологичните условия в много райони от страната ще бъдат относително неблагоприятни за здравето на страдащите от хроничен синузит. На тях привържениците на лечението с пчелни продукти препоръчват ...

Начало