Лечебни рецепти » Витамин В6 (пиридоксин)

 Витамин В6 (пиридоксин)

Имам разнообразни смущения – обясняват ги с настъпващия климакс. Настояват да вземам витамин В6 – защо? Каква е ползата от него и как да си го набавя?”
В.Н., на 48 г. от П.

Витамин В6 (пиридоксин) е сравнително “млад витамин” – открит е през 1934 г., но днес е проучен много добре. Той се образува частично в червата на човека при дейността на намиращите се там полезни микроорганизми. Не се натрупва в черния дроб – 8 часа след консумиране на храната се отделя чрез урината. Сравнително стабилен – не се разрушава от топлина и кислород, но е чувствителен на светлина. При увреждане на нормалната чревна флора от микроорганизми (заболяване, дефектно хранене, лечение с антибиотици) се появява недостиг на витамин В6, което се отразява неблагоприятно на организма.

Функции

Една от важните му функции е да поддържа баланса на женските полови хормони (затова е известен като най-женския хормон), но е необходим и на мъжете, защото участва във важни процеси в организма. Това е основната причина да ви препоръчат витамин В6 (поради менопаузата). Освен това е особено необходим на жените, употребяващи противозачатъчни средства.
Витамин В6 участва в основните функции на мозъка, кръвта, сърцето и кръвоносните съдове, имунната система. При обмяната на белтъчините осигурява аминокиселините. Поддържа нормалното ниво на кръвната захар и мазнините. Необходим е за нормалния баланс на водата и важните соли (главно натрий и калий). Участва в поддържането на необходимите антитела срещу различните вредности.

Кога е необходим

Витамин В6 се препоръчва при стрес, физическа и умствена умора, преклимакс и климакс, при лечение с антибиотици, против стареене, атеросклероза, артрити, сърдечно-съдови заболявания.

Дозата

Необходимата дневна доза от витамин В6 е 1,5 – 3 мг. При посочените по-горе условия и заболявания, дозите е неколкократно по-висока.

Как да си го набавим

Освен чрез хапчета и биопродукти, можете да си набавите витамин В6 чрез храната: зърнени растения, орехи, картофи, спанак, карфиол, кочанът на зелето, моркови, домати, череши и ягоди, портокали, лимони, банани и т.н.; или чрез продуктите от животински произход: риба, пилешко и свинско месо, яйца, черен дроб.

Автор: Д-р Анна ПЕТКОВА

Представяме Ви:

Биопрогноза за 14-20 юни

Цъфтежът на редица растителни видове продължава да създава сериозни здравословни проблеми на много от хората с алергия към цветния прашец. От полза при алергия, независимо от нейния причинител, ще бъд...

Хипертониците да пият Краталин

Очакваните на 15.05. магнитни бури могат да провокират зачестяване на оплакванията от главоболие, световъртеж, сърцебиене и чувство за общ дискомфорт при хора с високо кръвно налягане. Това налага спа...

Народната медицина лекува сърцето

Сърцето е помпа, която изтласква кръвта в най-големия съд – аортата. С вълнообразни движения на своите стени тя изтиква кръвта по всички органи и тъкани. На работата на сърцето помагат всички мускули....

Биопрогноза 16-22 ноември

Захлаждането на времето се отразява неблагоприятно на здравето на редица категории хронично болни. Сред най-чувствителните към ниските температури са страдащите от артроза и артрит. Съществено място в...

Начало