Още рецепти » Поставете си диагноза пo пулса

 Поставете си диагноза пo пулса

Преди няколко хиляди години китайските лечители, забелязали връзката между пулса на човека и неговото здравословно състояние, съставят стройна система за диагностика на най-различни заболявания, като й дават красноречивото име „Канон за трудното". Спор няма - никак не е лесно да разпознаеш над 2000 болести в зависимост от промените в сърдечния ритъм.
Ако „преведем" обаче древния трактат на общодостъпен език, ще си дадем сметка за няколко очевидни факта: нашето сърце се съкращава с определена честота, в синхрон с него се разширяват стените на артериите и всички тези колебания се предават на съдовете посредством кръвта. Циркулирайки из целия организъм, тя съвсем естествено събира „информация" за протичащите в него процеси. Един пример - конкретен орган се е възпалил. Или пък даден кръвоносен съд е станал жертва на спазъм. Кръвта „разузнава" как стоят нещата в тялото, след което дава израз на събраните сведения, променяйки силата и честотата на пулса. По тази именно причина той ни дава възможност да съдим за наличието на определена болест или за нейното зараждане. Най-важното в случая е правилното разчитане на „сигналите", излъчвани от пулса. Затова, да започваме. И така, напипайте с лявата ръка пулса на дясната...

Ритъмът на доброто здраве

Какво можете да кажете за пулса си? Това, че е около 70 удара в минута? Че не прескача? И толкова! В същото време специалистът по пулсова диагностика, след като „прослуша" лявата и дясната ви китка, ще открие какво ли не. Дали е редовен вашият месечен цикъл, страдате ли от безсъние и кога за последен път сте правила секс. И още: възможно е да установи дори пристрастието ви към сладки кулинарни изкушения или склонността да избухвате с повод и без повод. А ако чакате наследник, да определи неговият пол. При това със сигурност около 80%! За да се усвоят правилата на пулсодиагностиката обаче, са нужни поне две десетилетия, а и пръстите на този, който я практикува, трябва да притежават необичайна чувствителност. Много интересна в това отношение е легендата за прочут китайски лечител, когото извикали при жената на императора. Но се оказало, че има голям проблем - етикетът не разрешавал никому освен на съпруга да се докосва до нея и даже да я вижда. Находчивият мъдрец помолил императрицата да увие около китката си единия край на дебел конец, а другия да прехвърли през паравана, зад който стои. Владетелката пък решила да провери неговата компетентност и привързвала края на конеца ту към лапичката на кученцето си, ту към ваза с цветя, ту към крака на прислужницата. И всеки път лечителят отгатвал безпогрешно измамата. Удивената императрица най-после се съжалила над него, направила нужното и само след минута целият двор узнал радостната вест - мъжкият наследник на трона ще се появи на бял свят след няколко месеца.

Правилата на играта

Точното определяне на пулса е деликатна задача, тъй като характеристиките му могат да бъдат променени до неузнаваемост дори от един изяден предишната вечер бонбон или от кратък словесен двубой с продавачката в магазина. Затова, преди да измерите своя, съобразете се със съветите на опитни диагностици,
* Наспете се добре.
* Мерете пулса си на гладно. Даже глътка вино или взето предишната вечер хапче срещу главоболие са в състояние да го променят.
* Въздържайте се от горещи вани, масаж, тежък физически труд и секс.
* Не прегрявайте и не охлаждайте прекомерно тялото си.
* Отпуснете се, свалете часовника, гривните, пръстените и верижките на врата си.
* Най-благоприятното време за пулсова диагностика е 11 часът преди обяд.

Пулсометър

На въпроса „Умеете ли да мерите правилно пулса си?" много хора, без да се замислят, ще отговорят: „Да, няма нищо сложно!" И ще сбъркат. Според специалистите 50% от нас правят това не съвсем правилно, 30% - абсолютно неправилно, а 20% изобщо не знаят къде да търсят пулса си!
Всъщност в тялото ни има много пулсиращи места. Можем да ги открием, като притиснем длан към сърцето, поставим крайчетата на пръстите си в сгъвката на лакътя или в средата на слепоочието. Най-вярното (и най-елементарно) измерване на пулса обаче става с лек натиск върху лъчевата артерия, т. е. върху китката. Как точно трябва да процедирате?
* Обхванете лявата китка (дланта й сочи нагоре) с пръстите на дясната. Леко притиснете върха на десния показалец към основата на левия палец, поставете средния и безименния пръст под него.
* Сложете пред себе си часовник и засечете точно една минута.
* Пребройте ударите на сърцето за изминалите 60 секунди.
* Напълно възможно _
е един от пръстите ви да усеща пулса по-силно от другите. Запомнете кой е той.
* Направете същото и с другата ръка.
* Непременно обърнете внимание на коя ръка пулсът е по-силен - дясната или лявата.

Анализ на резултатите

Вашият пулс е равномерен, силен и ритмичен.
Поздравления, това означава завидно здраве! Що се отнася до броя на ударите, помнете, че зависи от възрастта. За нормални се смятат следните показатели:
• деца до 2 години - до 100 удара в минута
• деца от 3 до 7 години - до 95 удара
• от 8 до 14 години - 80 удара
• възрастни -72 удара
• стари хора -65 удара

Ако пулсът е учестен, забавен или неритмичен, трябва да знаете, че нещо не е наред с организма ви.
Възможностите са най-различни:
* Щом пулсът на дясната китка е по-силен, вероятното заболяване се намира от дясната страна на тялото. И обратното - по-силните удари отляво говорят, че точно там трябва да търсите здравословния си проблем.
* Показалецът ви усеща пулса по-силно от другите ви пръсти?
Но на коя китка? Ако е на лявата, може би става въпрос за нарушения в работата
на белите дробове или дебелото черво. Съобразете се с предупреждението и си определете среща със специалист. Ако е на дясната, не са изключени сривове в нормалното функциониране на сърцето или на тънките черва. Ще трябва да си направите кардиограма.
* Усиленото пулсиране под средния пръст на дясната ръка сигнализира за проблеми със стомаха или далака, а на лявата - с черния дроб или жлъчния мехур. И в двата случая няма да е лошо да се прегледате при гастроентеролог.
* Силното „биене" под безименния пръст свидетелства за неприятности с левия бъбрек и половите органи при положение, че е на лявата китка. Ако е на дясната -за възможно влошаване на състоянието на десния бъбрек и пикочния мехур. Посетете уролог и гинеколог.

Момче или момиче?

Изгаряте от нетърпение да определите пола на своя наследник. При положение, че сте здрава, можете да се доверите на пулса си. Ако честотата му е нормална, но ударите на сърцето се усещат по-силно на дясната ръка, чакайте син, на лявата - дъщеря.

Часовници и гривни

Според древната китайска система „фукури" здравословното ни състояние зависи до голяма степен от китките. В случаите, когато върху точката на пулсиране, разположена на нея, се оказва постоянен натиск, макар и съвсем лек, има опасност да се стигне до увреждане на сърцето. При мъжете за състоянието на сърдечния мускул отговаря лявата китка, при жените - дясната.
Изводът: За нежния пол ще бъде по-добре да носи часовници и гривни на лявата ръка, а за силния - на дясната.

Автор: Димитрина Даневска

Представяме Ви:

Сладко от зелени доматчета

За да направим това сладко, са ни необходими 1 кг дребни зелени доматчета, 1 кг захар, 1 1/2 ч.л. лимонтозу и 1 ванилия. Измиваме доматчетата и отрязваме съвсем малко от горната им страна. С помощта...

За някои неразположения през бременността

Гинеколозите смятат, че бъдещите майки не бива да драматизират различните неприятни усещания, спохождащи ги през деветте месеца на бременността, тъй като те нямат отрицателни последствия върху здравет...

55 избрани туршии

Маринована мешана туршия Прoдукти: 3,5 кг чорбаджийски чушки, 500 г зелени домати, 1 кг моркови, 1 кг зеле, 100 г чесън, 300 г целина листа, 500 г олио, 1,6л оцет, 300 г сол, 300 г захар, черен ...

Как да засилим действието на антибиотиците

Когато се разболеем, ние обикновено се хващаме за антибиотиците или други медикаменти, за да свалим температурата. Щом това стане, се успокояваме и смятаме, че сме оздравели. Възпалителният процес оба...

Начало