Още рецепти » Дишайте, за да сте здрави

 Дишайте, за да сте здрави

Незабележим, но жизненоважен рефлекс, правилното дишане е тайната на добрата форма, на физическото и психическото равновесие. Ценен капитал, от който зависи здравето ни, то може да се развие и поддържа, стига да знаем точно как. Истина е, че дишаме несъзнателно, без да се замисляме за сложния процес и без да му обръщаме внимание. Този автоматизъм се заражда с първия вик на току-що появилото се на бял свят бебе и се запазва до смъртта. При раждането дихателният ни капацитет е около два пъти по-голям от необходимото, но заседналият начин на живот, вредните навици и най-вече тютюнопушенето постепенно го намаляват, а понякога и го свеждат до опасни граници.

Грешките

Дишането се осъществява благодарение на диафрагмата, разделяща гръдния кош от стомаха. Когато вдишваме, този мускул слиза надолу и позволява на въздуха отвън да проникне в белите дробове. При издишване диафрагмата се повдига и изтласква преработения въздух. Правилният механизъм на процеса е свързан с избягването на няколко основни грешки, които за голямо съжаление на лекарите допуска половината човечество:
Дишане „на обратно” -неправилно е при вдишване коремът да хлътва, а при издишване да се издува. С малко повече усилия и воля ще усвоите точно противоположния начин и ще поправите грешката си - не е толкова трудно. Имайте предвид, че всички студенти по актьорско майсторство започват с това и само за около месец усвояват правилното дишане.
През устата - по този начин вкарвате в белите си дробове прекалено голямо количество въздух, при това непречистен от микроби и микрочастици посредством един естествен филтър - човешкия нос. На всичко отгоре през зимата въздухът стига леденосту-ден до белите дробове и може да причини сериозни настинки.
С гърлото, подобно на малко кученце - така ограничавате дихателния си капацитет и в много случаи трудно си поемате дъх.
Защо се задъхваме? Най-честият отговор на този въпрос е: заради астмата и хроничния бронхит. Астмата представлява възпаление на повърхността на бронхите, вследствие на което техният диаметър намалява. Преминаването на въздуха е затруднено, придружено с усещане за тежест, задъхване и кашлица. Хроничният бронхит пък обикновено засяга големите пушачи (над 20 цигари дневно). Друга причина за задъхване може да бъде излишното тегло, надхвърлящо с повече от 10 кг нормалното, особено ако е в комбинация с напреднала възраст и заседнал начин на живот,

Тютюнопушенето - Враг № 1

Вдишването на въглероден окис в момента на дръпване от цигарата забавя процеса на проникване на кислород в кръвта и съответно намалява дихателния капацитет. Отдавна е доказано, че никотинът чувствително повишава кръвното налягане, а катранът в него, отлагащ се в бронхите и алвеолите, постепенно ги задушава.

Повече физически усилия

Редовното спортуване си остава най-добрият начин за поддържане на правилния режим на дишане. Всички спортове са полезни за организма, но тези, които се упражняват по-продължително време, са за предпочитане, понеже по-добре насищат кръвта с кислород. Най-благоприятният за белите дробове, сърцето и мускулите ритъм на спортуване е поне два пъти седмично по половин час. Какво да изберем?
Плуване - действа чудесно на сърдечносъдовата система, развива гръдния кош, ускорява кръвообращението. Особено подходящо е за астматици.
Йога - създава добър контрол върху дихателните функции, улеснява релаксацията, премахва последиците от стреса.
Джогинг - продължителното спокойно бягане ни позволява да си изградим идеален ритъм на дишане. Бягате както трябва, ако сте в състояние да поддържате разговор в този момент. Задъхате ли се, веднага намалете темпото.

За пo-добър дихателен капацитет

• Изкачвайте стълби, за да укрепите сърцето и белите си дробове.
• Редовно задържайте дишането си толкова дълго, колкото можете, след това вдишайте дълбоко.
• Йога във всекидневието - в моменти на стрес вдишайте възможно най-голямо количество въздух, след това го издишайте много бавно. Повтаряйте упражнението поне 5-6 пъти.
• Скачайте - с въженце или без. Застанете със събрани крака пред широко отворен прозорец и започнете да подскачате в продължение на минута-две. Постепенно удължавайте времетраенето и ускорявайте темпото.
• Спрете да пушите.

Автор: Лилия Янкова

Представяме Ви:

Да си направим кавърма

Кавърма по воденичарски Продукти за 4 порции: 750 г свинско месо, 3 с.л. мазнина, 5 глави лук, 250 г мариновани гъби, 1 ч.л. черен пипер, 1/2 с.л. стрита чубрица, 250 г свински черен дроб,...

Картини отопляват жилището

Днес отоплителни тела се вграждат в произведения на изкуството Съвременият пазар за отоплителни уреди предлага на потребителите голям избор от подови и настенни отоплители, които се различават, к...

Страховете на невръстните

Детето ви отказва дa спи на тъмно, крие се от приятелите, които ви идват на гости, пищи при вида на пчела или муха, плаши се от домашната ви котка... Каквито и да са страховете му, не ги отминавайте с...

Направете си алпинеум в градината

Алпинеумът – градина, наподобяваща алпийски масив, става популярен в края на 19 и началото на 20 век. Неговото неповторимо излъчване се дължи не само на красотата на алпийските растения, но и на декор...

Начало