Още рецепти » Огледала сред зеленината

 Огледала сред зеленината

Огледалото днес е един от любимите дизайнерски атрибути, що се отнася до жилището. Поставят го във всяко помещение – от дневната до банята, покриват с него фасадите. В последните години то се опитва да завоюва нови територии - навлиза и в градините, отразявайки последните пейзажистки тенденции. Ландшафтните архитекти използват огледала, за да създадат ефектна „сценография” от зеленина и илюзорно пространство, което обърква представите ни и внася разнообразие в градината.
Основната функция на огледалото е да отразява светлината и да я направлява към зоните в сянка. Така се създават любопитни и неочаквани игри на отразената светлина. В световната практика има примери в това отношение – огледала са употребявани често в т.нар. вътрешни дворове на дворците, за да осигурят повече светлина или да осветят стени, които са доста тъмни, като тези, които гледат на изток например и на север, да придадат дълбочина на пространството, да увеличат визуално малките размери.
Отразяващите правоъгълници, квадрати и кръгове се поставят сред природата най-често самостоятелно, по-рядко като композиция от няколко огледала (раздробяването на отражението нарушава целостта на образа). Те формират интересен „рисунък” в градината и дават възможност да се избегне визуалната празнота.

Мястото им в градината

Мястото на огледалото в градините на третото хилядолетие зависи от ефекта, който търсим. Най-често основното му предназначение е да разшири пространството. С негова помощ можете най-бързо, просто и ефикасно да се справите с тази задача. Поставете го в рамка като фалшива врата или прозорец пред стената на къщата, оградата или го апликирайте върху лек параван от дърво (рогозка). Ако рамката е от растения – арка от трендафил, огледалото ще изглежда още по-естествено. Отразеното в него ще създаде илюзия за пейзаж в градината – едно ново очарователно пространство, макар и нереално. Огледалата като коректори на пространството са добре дошли и на малките тераси или верандите. С тяхна помощ може да „разширите” площта и да създадете привлекателно кътче на фона на скучната гладка стена, в което да се отразяват саксиите с цветя и зеленината в двора.

Ако поставите огледалото легнало на земята сред растителността, то ще имитира водна площ, отразявайки небето, плуващите облаци и надвесените растения. Ефектът е още по-осезаем, когато се създава на базата на целогодишни цветя. Ако го монтирате върху ствол на дърво и го обрамчите със сухи клонки, то ще се превърне в необичаен декор, който напомня прозорец към друг свят.
Огледалото в градината е оригинален декоративен елемент, който отмества отразения образ в друг ъгъл, напълно въображаем. Такъв ефект ще получите, ако изправите голямо огледало сред поляна от цъфнали цветя в което да се отразяват пищните багри. Ако изчислите предварително мястото на огледалото според това, какво се отразява в него, може да „уловите” отразения образ на обекти, които не виждате, гледайки в тази посока - геометричен плет от чимшир, романтично кътче с цъфтящи рози, засадени по отсрещната дължина на градината и др.
Огледалото намира перфектно място както в романтичните, така и в строгите класически градини. За по-голям ефект важно е контрастът светлина-сянка да е по-силен. Не е препоръчително за нашите южни райони да поставяте огледало на ярко осветена плоскост, на място, където слънцето пече силно, а светлината е доста интензивна. В този случай отразената светлина може да направи лоша шега.

Противопоказания и резерви

Без съмнение огледалото създава една доста ефектна илюзия, която обърква представите ни и може да ни дезориентира. В същото време голямото огледало, особено от стъкло, представлява опасен елемент за децата, малките животни и птиците. Затова ако в градината играят деца, по-добре не поставяйте декоративни огледала в нея. Защитниците на нашите пернати приятели също не гледат с възторг на огледалата в градината. Според тях птиците не разпознават отразения си образ. Те могат да се заблудят, като решат че срещу тях е потенциален конкурент и да го атакуват, като се блъснат в огледалната плоскост и се наранят тежко (всъщност същата опасност ги дебне и при стъклата на прозорците на къщите).
За да се предпазим от инциденти, свързани с поставянето на огледала в градината, добре е да спазваме следните изисквания:
• огледалото трябва да е закрепено много здраво към плоскостта, за да е устойчиво на вятър и леки удари;
• добре е откъм гърба му да има залепена предпазна лента, която ще му попречи да се насипе на опасни парчета при счупване;
• да се избягва разполагането на огледала в края на пътека, като нейно продължение;
• огледалото да е недостъпно, ако е поставено на земята, пред него да се засадят растения – това ще спомогне и за по-доброто му свързване с градинската среда;
• вместо стъклени, да се поставят акрилни огледала, които са по-безопасни.

Акрилните огледала

Класическото огледало е от силикатно стъкло. Огледалата последна генерация са доста здрави и устойчиви на атмосферните въздействия, т.е. перфектни за употреба на открито. Предлагат се и огледала от закалено стъкло, но въпреки добрия ефект препоръчително е в градината да поставите акрилно огледало с повърхност от плексиглас или поликарбонат. Това решение е гаранция за по-голяма сигурност. Акрилните огледала са по-устойчиви на удар, на стареене, по-леки са от обикновеното стъкло, обработват се лесно. Материалът е доказал устойчивостта си на атмосферните условия, а за огледала в градината това е от голямо значение.

Монтажът

Най-важното, което трябва да се има предвид е, че огледалото трябва да се приспособи за поставяне в градината. Добре е то да бъде обрамчено с алуминиев профил (тънка рамка), за да се ограничи проникването на дъждовна вода и влага между стъклото и предпазния слой. Може допълнително да обработите основата с хидроизолиращи и противоплесенни средства. Монтирането трябва да е и естетично, освен здраво и качествено. Закрепване с видими болтове не е най-доброто решение. Колкото и да са малки главичките им, те ще разрушат идеята за създаване на илюзорно пространство. Има специални лепила, с които можете здраво да залепите огледалото към всякаква повърхност, стига тя да е равна. И друг начин – с крепежни пластинки, които са най-сигурното средство.

Поддръжка

За да изпълни огледалото предназначението си, т. е. да създаде илюзорна среда, трябва да го поддържате винаги идеално чисто. Това означава да го миете и бършете всеки ден. Причината е, че капките от дъжд и роса изсъхват и се превръщат в грозни петна, а вятърът бързо покрива повърхността му с прах.

Теорията в действие

Ето един конкретен пример как с помощта на огледало можем да увеличим размера на малката градина – дълга и тясна. Сред туфи трева, камъни, перуника направете малко ручейче, захранвано с оборотна вода. За целта изкопайте улей (направете го с криволичеща треактория и с падащ наклон) дълбок около 15 см и обща дължина около 1,50- 2 метра. По средата на потока направете два прага (стъпала), които ще прекъсват течението и ще осигурят звуковия ефект от падането на водата. Дъното на ручея покрийте с непромокаема материя, която маскирайте под различни по размер камъчета; отстрани насадете водолюбиви растения и сложете скала за естественост. В края на композицията поставете голямо огледало (височина 2 м., ширина 80 см.) зад арка, обвита с трендафил. То трябва да е здраво закрепено в почвата (стоманена рамка), за да може да се съпротивлява на вятъра. Огледалото е ориентирано така, че да отразява ручея, като създава перспектива в дълбочина и визуално увеличава размера на градината.


Позиции на схемата: 1 – пейка; 2 – арка от цъфнал трендафил; 3 – малка скулптура; 4 – огледало; 5 – скала; 6 – малко вирче в края, в което е потопена помпата за оборот на водата

Автор: арх. Таня Иванова

Представяме Ви:

Как се гледа палма в стая

Във връзка с южния произход на палмите техните изисквания към факторите на околната среда са високи и съществува пряка зависимост между тях. Така например при повишаване количеството на светлината, ес...

ЛЕЧЕНИЕ С ЛИМОНИ

От древни времена са търсели помощта на лимона при дифтерит, болести на черния дроб, скорбут, жълтеница, отоци, ревматизъм, камъни в пикочния мехур, подагра, простуда, атеросклероза, авитаминоза и т.н...

НИШ – близък и непознат

Ниш е чист и подреден съвременен град, кацнал върху двата бряга на р. Нишава. Въпреки че е само на 150 км от София, градът рядко влиза в маршрутите на българските туристи. Ако все пак решите да посети...

Маратонките – удобства и проблеми

Повечето тийнейджъри, особено момчетата, не признават други обувки. Някои младежи се привързват до такава степен към маратонките си, че не ги свалят до момента на пълното им разпадане или докато някой...

Начало