Още рецепти » Градините в град Сузу

 Градините в град Сузу

Разположени в живописния китайски град Сузу, прекрасните древни градини са удивително съчетание на природа, изкуство и интелект. Сузу е известен в наши дни като „Венеция на Изтока” заради своето живописно местоположение до водни канали и в област с богато културно наследство. В древни времена, особено по времето на династията Минг, градът е бил икономически и културен център. Красивите естествени природни гледки заедно с възможността за активно участие в икономическия живот привличали хора от всички класи, които от своя страна допринасяли за славата на града и за неговия просперитет. Благоденствието на Сузу позволявало на гражданите да се наслаждават на елегантен и артистичен живот, който намира отражение във великолепните класически градини. В града са съществували около 300 градини, а едва 69 от тях са в добро състояние днес.

Градините на Сузу са шедьовър на класическия китайски ландшафт

В тях може да се проследи перфектният баланс между природа и допълнително създадени архитектурни елементи. Чувството за съвършена хармония се постига чрез спазването на принципите на изкуството фън-шуй. Изградените или създадени архитектурни или природни обекти са планирани така, че не само да не намаляват въздействието на заобикалящата природа, но да съдействат за постигането на търсената хармония.
Сътвореното в Сузу са апотеоз на китайското артистично, интелектуално и занаятчийско изкуство. Тъй като дизайнерите им са били добре образовани интелектуалци, темите, украсата и дори имената на отделните градини са силно повлияни от културно и литературно наследство, вдъхновени са от класическите поеми или легенди. Дърветата и цветята са избирани не само заради красота им, но и заради символичното им значение и за асоциациите, които се правят с тях. Например, лотосът символизира чистота и е въплъщение на благородния характер, на душата, която се бори с материалния свят, издига се от калта, за да стигне светлината. Китайските градини отразяват търсенето на красота и покой на древните богати китайци и особено на образованите хора. Да имаш градина е означавало да създадеш свой свят, който да те отделя от суматохата и мърсотията на заобикалящия ни свят. В изградената градина всичко е красиво, чисто и близко до природата. Хармоничната атмосфера е прекрасен декор за културни занимания, които са обожавани от древните китайци - рецитиране на поеми, наслаждение на калиграфското изкуство, пиене на чай или слушането на опера.
Градините Сузу са с хилядолетна история и всяка от тях притежава свой собствен стил, чар, особеност в дизайна и структурата. Четирите най-популярни от тях, които представят различните стилове на династиите Сонг, Юнг, Минг и Кинг, са Павилионът на бушуващите вълни, Градината на лъвската гора, Градината на скромния управител и Градината за лутане.

Павилионът на бушуващите вълни

Изградена през 1044 г., тя е най-старата съществуваща класическа градина в Сузу - семпла, естествена, тиха и усамотена. Криволичещите коридори, алпинеуми и стари дървета са разположени в близост до водата. По този начин се смесват външни и вътрешни изгледи, заимстватсе изгледи от водната повърхност. Счита се, че водата служи за баланс на другите елементи в природата и в градината. Ако посетител се разхожда през градината, водните отражения и контури си взаимодействат с другите елементи. Образите във водата могат да привлекат окото чрез проблясване на слънчева светлина, или чрез създаване на особено настроение, отразяващо сивото небе. Водната повърхност отразява архитектурните и природни елементи, и чрез нея тези елементи взаимно се допълват: светлина и тъмнина, твърдост и течност, създадено от природата и създадено от човека.
Градината на Павилионът на бушуващите бури предлага красиви гледки през всичките сезони – през пролетта посетителят може да седи на зелената трева и да се радва на високите бамбукови дървета, през лятото, седнал в сенчестия павилион, човек се радва на цъфтящия лотос, през есента – сладникавият аромат на цветята тревожи обонянието му, а през зимата – картината на цъфналите вишни е прекрасна през прозореца. Алпинеуми и стени, покрити с цветя, допринасят за великолепието на тази древна градина. Един от надписите на стените на Павилиона гласи: „Свежият полъх и блестящата луна са безплатни подаръци, близките и далечни потоци и хълмовете са привързани едни към други”. Посещавайки павилиона и наслаждавайки се на простата природна красота и хармония, посетителят неминуемо се докосва до хилядолетната мъдрост и умение на древните китайци да откриват красотата навсякъде и да търсят нейното отражение във водната повърхност, в човешката мисъл, във древната философия за същността на живота.

Градината на лъвската гора

Създадена е през 1342 година. Разположена е по протежение на главната алея на Сузу. Влизайки в нея, посетителят открива множество изкуствени хълмове, натрупани от изящни и умело оформени камъни от езерото Тай, които са с различни интригуващи форми, и повечето от тях приличат на лъвове.От тук произлиза името на градината. Интересен нейн елемент е плнината. Тя не е висока,съставена е от множество кухини, които внушават чувството на великолепие. Изградена изцяло от ерозирал варовик, тази миниатюрна планина изглежда гротескно и същевременно внушително. Скалите за китайската градина означават същото каквото статутите в европейската. Дълбоката почит на китайците към скалите произлиза от отношението на древната религия към природата, което включва благоговение пред планините. Скалите се считат, че притежават концентрирана естествена енергия и символизират местообитанията на безсмъртните даоисти. Езерата в Градината на лъвската гора не са дълбоки, но са със слоести брегове и са раздвижени от водопади. В удобни цветни легла са разположени красиви растения, а естетическият външен вид на високите дървета придава на градината необикновен чар. Каменни алеи, свързващи кухините и пещерите, оформят чуден лабиринт. Дизайнът на всяка една пещера или кухина е различен, а взети заедно те изграждат прочутите осемнадесет сцени със Залата, спяща върху облаци. Павилионите, всеки от които със свой забележителен стил, са построени разпръснато тук-там около водното пространство върху малки, издигнати хълмове. По стените на коридорите могат да бъдат открити повече от 60 изографисани мраморни плочи.

Градината на скромния управител

Разположена в североизточната част на Сузу и e най-голямата измежду оцелелите до наши дни древни китайски градини. Създаването й започва през 1509 година. В наши дни тя си е спечелила славата на „каймакът сред градините”,. Организирана е около централното езеро с множество сгради и павилиони, тераси, стаи, кули, заобиколили водата или издигнати на хълмовете в естествена, неподправена композиция. Градината е най-представителната по отношение на класическите китайски градини на династията Минг и е и типичен пример на градинското изкуство на юг от реката Чангянг. Завършена е през 1513 от висшия сановник Уанг Ксянченг след неговото оттегляне от политическия живот. Нейният създател й дава име, впечатлен от есето на Пан Ю Йинг Ера – „За мързеливото съществуване”, в което се казва, че „Построяването на къща и засаждането на дървета, поливането на градината и отглеждането на зеленчуци са дейности на скромните хора.”
Три пети от площта на градината е покрита от езера. Основните архитектурни постройки са построени около водното пространство и създават илюзията, че градината сякаш плува във вода. Съсредоточени около езерото, мостове и коридори, хармонично свързани с алеи, алпинеуми, павилиони и кули, създават онази хармония, която е характерна за естествения и плавен артистичен стил. На всеки завой различни изгледи се представят благодарение на техниката на рамкирани изгледи и заимствани пейзажи. Тези миниатюрни гледки, в които природата и архитектурата се сливат в едно, създават търсената хармония на връзката с вечната природа.
Градината е разделена на три части: източна, средна и западна. Средната част е най-хубавата с чудните планини, чистата вода, изискани сгради, пищни дървета и цветя, които напомнят на южните пейзажи от долното течение на река Яндзъ. Тук се намират чаровните изискани зали - Залата на уханието, което отлита надалеч, Залатата с 36-те китайски патици, Залата на 18 татулови цветя. Тук има и повече от десет павилиона, всеки от които е със собствен стил, въплъщение на лукса и естетиката на династията Минг. Цялостното разположение на сградите разделя интериора на градината на малки кътчета, които съдържат един или няколко малки живописни изгледи. Сградите в гадината са свързани с покрити алеи и различните пространства са визуално свързани чрез изгледи, прокрадващи се през отворените врати, прозорци с решетка, и декоративни отвори в стени. На други места изгледът е нарочно възпрепятстван от постройки или други „естествени” бариери като изкуствени планини. Дизайнерът се е стремял да обмисли как определен изглед може да се променя с движението на посетителя. Времето, прекарано в Градината на скромния управител, минава неусетно – във всеки кът посетителят може да преоткрие хармоничното съчетание и търсеното внушение.

Градината за лутане

Градината за лутане е създадена през 1522 г. и е типична за периода на династията Минг. Цялото пространство е артистично подредено и аранжирано с изискани детайли. Значението на името й е „дълго съществуване между рая и земята”. Разделена е на 4 части: изкуствени хълмове на запад, пасторален пейзаж на север, зали и павилиони на изток и вода в центъра. Криволичещ коридор свързва отделните й части, веранди, тераси, странни скали и чисти потоци. Тук могат да бъдат видяни прочути дървета и специални цветя, които оформят множество малки и големи цветни лехи и петна. Градина в градината, гледка вътре в самата природна картина кара посетителят да са връща отново и отново към изживяната духовна наслада.
В Градините на Сузу е събрана цялата природа в орехова черупка, която дава възможност на посетителя „да почувства чара на планината, на гората и пролетта без да напуска шумната среда на града”. Тяхната непреходна красота се крие в това, че архитектът, философът, поетът, художникът, и обикновеният човек могат да намерят всичко в идеята, вкуса, линията, и ритъма. Когато човек се наслаждава на чая, на поемата, на аранжировката на цветята или свирейки на музикален инструмент в градината, той получава най-естественото вдъхновение. За туристите, които искат да вникнат в китайската същност, градините Сузу са най-добрият музей.

Автор: Маргарита Димитрова

Представяме Ви:

Празът прогонва токсините

Модерната кухня все по-често използва този зеленчук, като го влага в най-различни ястия, повечето от които полезни за хората от всички възрасти. Популярността му се дължи предимно на факта, че празът ...

Повече въздух!

Древните лекари смятали, че за да не боледува, човек трябва да остава гол поне два часа дневно. Съвременните обитатели на големите градове надали могат да си позволят това, въпреки че заради силно зам...

Цветя за тъмните ъгли на стаята

За отглеждането на повечето стайни растения се изискват добре осветени помещения, затова те се разполагат на первазите или близо до прозорците. Но някои зелени приятели може да се развиват и в дълбочи...

Как да сготвим пържолите

Кюстендилски пържоли Прoдукти: 5 свински пържоли, 10 скилидки чесън, 2 с. л. брашно, олио, сол и черен пипер. Нaчин на приготвяне: Начукваме пържолите с дървено чукче, поръсваме ги със сол и че...

Начало