Градина » Хубав разсад става в топъл парник

 Хубав разсад става в топъл парник

Не е проблем да се отгледат няколко стръка разсад ранни домати в топло помещение на жилището, редом със стайните цветя. Но когато става въпрос за по-голямо количество, е нужна по-голяма разсадна леха, а често и лехи. Традиционно ранният и средноранният разсад за топлолюбивите плодови зеленчуци (пипер, домати, патладжан, краставици) се е отглеждал в парници, отоплявани с биотопливо и покривани с остъклени рамки и рогозки. Днес слънчевите оранжерии предлагат по-добри възможности, особено на любителите и дребните производители.
Най-голямата трудност при отглеждането на ранния и средноранния разсад е осигуряването на нужната му топлина и светлина в студените, мъгливи и все още къси зимни дни. Ако парникът е разположен в полиетиленовата оранжерия и за отоплението му се използва биотопливо, проблемът с измръзвавето отпада. Остава проблемът с поддържането на благоприятния температурен режим. За по-късното производство може да се мине и без допълнително отопление, слънчевото греене ще е достатъчно.

Парниковият трап

За отглеждането на гъстия ран разсад за домати, пипер и патладжан той трябва да е дълбок 60-70 см и широк 150 см. Дължината му не бива да е по-малка от 4 м, за да не се губи много топлина. Така изкопан, той ще поеме нужното количество биотопливо. Върху биотопливото се разстила торопочвената смес, в която ще се засеят семената. Тя трябва да представлява пласт с дебелина 20 см.
За пикирания разсад се изкопава също трап, но неговата дълбочина е 40 см, защото е нужно и по-малко биотопливо, което не трябва да развива и висока температура, а и големите зимни студове ще са преминали.
След сеитбата върху така направения парник се изгражда полиетиленов тунел. Дъгообразно извитите носещи полиетиленовото платно пръти трябва да бъдат здрави, защото в по-студени нощи може да се наложи допълнителна завивка.

Температурният режим

За получаването на доброкачествен разсад не е достатъчно да се осигури топлина. Важно е да се поддържа правилен температурен режим. Това става чрез подходящо проветряване на оранжерията и тунела в топли дни и допълнително покриване в студените нощи. Трябва да се има предвид, че в слънчеви и тихи дни температурата под полиетилена се повишава много и достига крайно неблагоприятни стойности за младите растения. До поникването им се поддържа възможно по-висока температура. След това температурата на въздуха за 7-10 дни се понижава, за да не прераснат младите растения, докато на почвата остава сравнително по-висока и корените бързо нарстват. За доматите температурата на въздуха трябва да е 15-16 градуса, а за пипера – 18-20 градуса. След този период при доматите се поддържат 18-20 градуса, а за пипера 20-22 градуса. В облачни дни температурата трябва да е с 2-4 градуса по-ниска (според заоблачаването), а през нощта още по-ниска.

Автор: Тодор Хърсев

Представяме Ви:

Украсете градината с инкарвилеи

Екзотичната инкарвилея расте по странен начин. В началото на май се появяват цветоносните стъбла, а в началото на лятото се отварят цветовете, които приличат на цветовете на глоксинията. Листата на ра...

Жълтите петна не са безобидни

Пожълтелите тъканите между нервите на петурата, от периферията към средата на листа издават варовата (неинфекциозна) хлороза. Това заболяване се дължи на липсата на желязо. Обикновено се проявява на в...

Хемантусите се пресаждат на 3-4 години

Хемантусите (Наеmanthus) от семейство Амарилисови са голям род - повече от 50 вида тревисти луковични растения. Срещат се в природата на Южна Африка. Името им на гръцки означава кървавочервено цвете и...

Кога да засеем цветята в градината

През януари се засяват семената на тези едногодишни растения, които ще цъфнат през април-май. Към тези цветя се отнасят агератумът (Ageratum), градинският карамфил (Dianthus chinensis), чехълчето или ...

Начало