Градина » Ако ще присаждате овошки, подгответе се отрано

 Ако ще присаждате овошки, подгответе се отрано

Може би имате в градината сортове, които не ви харесват - вместо да ги изкоренявате, можете да ги преоблагородите. При наличието на добре развита коренова система за 2-3 години те ще оформят короната на новия сорт и ще започнат редовно плододаване. Облагородяването и преоблагородяването се извършва чрез присаждане на калем през пролетта, а младите – 1-3-годишни дръвчета могат да се присадят и на спяща или будна пъпка.

Събиране на калеми

За успешното присаждане през пролетта трябва да съберете калеми от необходимите сортове и добре да ги съхраните до използването им. Те се взимат от здрави и добре развити плододаващи дървета. Събирането се прави докато дърветата са в дълбок покой и приключва до края на февруари–началото на март. За калеми се събират добре развити едногодишни леторасти, с дължина над 40 см и дебелина около 6-12 мм, с добре оформени пъпки и по-къси междувъзлия. Клонките трябва да са от средната част на короната, откъм южната и югозападната страна. Съхраняват се във влажни стърготини, мъх, пясък и др., но не прекалено мокри, защото пъпките загниват. Температурата не трябва да е по-висока от 3-4ºС. Малко количество могат да се съхранят и в домашния хладилник, поставени в найлонови торбички. Ако торбичките бъдат затворени херметически, не е нужно овлажняване.
Привързването успешно може да се извърши с каучукови ленти, изолирбанд и полиетиленови лентички.

Без замаска не може

За присаждането ще ви е нужна и овощарска замаска. Основните материали, от които се приготвя тя са колофон (борова смола), пчелен восък, овча или говежда лой, спирт и дървесна пепел. В зависимост от състава и съотношението на тези материали се приготвят различни замазки.
- Меката овощарска замазка се прави от 4 части колофон, 2 части восък и 1 част лой. Вари се на слаб огън и добре разтопената смес се излива в съд със студена вода и се мачка с намаслени ръце, докато добие сламестожълт цвят. За да се запази, се завива в намаслена хартия.
- Замазка може да се приготви и от 800 г колофон, 200 г говежда лой, 1-2 лъжици пресята дървесна пепел и спирт за горене. След разтопяване на лойта се прибавя колофона и пепелта, като се разбърква добре. Като застине към нея се прибавя на малки порции спиртът и се бърка. Спирт се прибавя, докато замазката започне добре да се размазва върху камък. Замазването на присадката става с малка четка. Съхранява се в добре затворен съд и при втвърдяване отново се разрежда със спирт.
- Можете да си направите смес и от 1 кг битум и 200-300 г лой. Към разтопената лой се прибавя битумът и след разтопяването му се разбърква добре. Преди използването се загрява, за да се разтопи. След замазването асфалта бързо се втвърдява и не поврежда тъканите.

Не подценявайте резитбата

Резитбата е много важна при облагородяването или преоблагородяването на по-стари дървета. Клоните, които ще присаждаме, изрязваме на височина около 20-30 см над мястото на присадката. В началото на вегетацията резервните вещества бързо се придвижват към връхните части на клоните и ако се закъснее с резитбата, голяма част от тях ще се загубят. Тя се извършва още докато растенията са в покой.

Автор: Тодор Хърсев

Представяме Ви:

Мястото на декоративните храсти се сменя сега

Краят на есента е подходящо време за преместване на по-младите дръвчета и храсти. Най-напред се определя новото място. Изкопава се дупка с размери 40х40 см. След това желаното растение се изважда, кат...

Пазете овошките от някои зеленчуци

Дойде ли пролетта, в желанието да отгледат повече различни растения, мнозина използват площта под овошките. Най-често се изхожда от нуждите на домакинството и се прибягва към засаждане на зеленчуци. Д...

Как да се грижите за стайния бамбук

Под името арундинария в жилищата и зимните градини се отглеждат няколко много живописни вечнозелени растения, близки родственици на бамбука. Популярното им название е стаен бамбук. Всичките произхожда...

Направете си вино от боровинки

Богатството на витамин С и В, каротин, калий, магнезий, танин, ябълчена и винена киселина, което се съдържа в боровинките, преминава във виното. Неговата алкохолна ферментация обаче се потиска от нали...

Начало