Още рецепти » Кои са най-сериозните усложнения при грип

 Кои са най-сериозните усложнения при грип

Най-податливи на грипните вируси и усложнения са децата, старите хора и хронично болните. Сред сериозните последици са бронхитът и пневмонията. Бронхитът е продължение на грипа, от което най-често боледуват диабетици и хора с исхемична болест на сърцето. Да се пазят най-възрастните, те са особено уязвими.
Най-сериозното усложнение е пневмонията. Първичната вирусна пневмония започва като типичен грип. Развива се светкавично с висока температура, кашлица, затруднено дишане. Рискът от фатален край е голям.
Вторичната бактериална пневмония е свързана с грипа, протича по-леко от вирусната и от нея рядко настъпва смърт. Засяга възрастни и болни със сърдечни и белодробни проблеми. Лечението е антибиотично.
Възпалението на средното ухо (отит) е усложнение само при деца.
Грипът може да засегне и централната нервна система. Последица е енцефалитът, който практически може да засегне всеки и синдромът на Рей – рядко, но сериозно увреждане. То е характерно за деца до 18 години. Отчетена е 40 на сто смъртност. Дори и напълно излекувани, някои болни може да имат неврологични оплаквания.
Ако детето вдигне висока температура (до 40 градуса) и направи фебрилен гърч, повикайте веднага лекар. Може да става въпрос за започващ менингит или енцефалит.
Засягането на сърдечносъдовата система – миокардит и периакардит (възпаление на сърцето и неговата обвивка) е сред най-сериозните усложнения. Успокояване за възраст, пол и болести не бива да има. Засегнати може да бъдат всички.
Сериозна последица на грипните вируси е и миозитът – заболяване на мускулите, съпроводено с възпаление и дегенеративни промени. Проявява се предимно при деца, но рядко.

Автор: Димитрина Даневска

Представяме Ви:

Лекарство против... страх

Въпреки че е на път да разкрие тайните на Вселената, човекът си остава загадка за самия себе си. И не защото не може да проумее как работят сърцето или черният му дроб. А защото се сблъсква постоянно ...

БАБИНИТЕ ЛЕКОВЕ

Мнозина от нас смятат рецептите, предавани от поколение на поколение, за отживелица. Нищо чудно, като се има предвид огромното разнообразие от лекарства в близката аптека. Бабините лекове обаче съвсем...

Остеопорозата се появява в детските години

Разговаряме с проф. д-р Цветана Попиванова. Проф. Попиванова е завършила медицина в София. След като се дипломира, защитава в Москва аспирантура по проблемите на професионалното ориентиране на учениц...

Децата имат нужда от приятели

Помните ли как в детството си се събирахме на двора и играехме на “ластик”, на “дама”, на “разбойници”, организирахме си театрални представления? Подобен дух на колективизъм е чужд на нашите деца днес...

Начало