Градина » Използвайте бял синап вместо тор

 Използвайте бял синап вместо тор

Органичните торове правят почвата по-богата - това го знаят всички градинари. Но малцина от тях използват за подобрител в своя участък растения, макар че вече има доста информация за качествата на растенията, използвани за зелен тор.
Едно от тези растения е белият синап. Бързоузряващата едногодишна култура издържа на студ. Семената покълват при температура от -3 градуса. Пониците не загиват, дори ако закратко замръзнат до -5 градуса. Синапът може да се сее както в късна есен, така и рано напролет. Подходящо е да слага в лехите, след като те бъдат освободени от зеленчуците.
Резултатите са видими още на следващата година. В лехи, наторявани със синап, отлична реколта дават зеленият лук, репите, цвеклото и зелето.
Трябва да се знае, че от 55 до 70 дни са нужни от засяването до масовия цъфтеж. Това е най-добрата фаза за заораване на растението в почвата. При закъсняване може да се замърси мястото със съзрели семена.
Изследвания свидетелстват, че белият синап притежава добре изразени фитосанитарни свойства, способства за снижаване на зарази върху картофите. Разходите за отглеждане на зеления тор са 16-18 пъти по-ниски от разходите за подготовка, доставка и внасяне на оборски тор.
Не бива да се забравя и за това, че всеки път, когато вие внасяте оборски тор, в почвата попадат и хиляди семена от различни плевели. А белият синап притежава повишена конкурентноспособност и активно потиска развитието на повечето бурени.
Корените на синапа съдържат органични киселини, при взаимодействие с почвата те превръщат редица хранителни елементи като фосфор, калий от недостъпна в лесно усвояема от растенията форма. Освен това, корените на синапа сами са способни да поемат от почвата макро- и микроелементи, недостъпни за другите.
Зелената маса на белия синап може да бъде и добавка към храната на домашните животни.

Никне за три-четири дни

100-150 г семена са нужни, за да засеете 100 кв. м. Веднага след сеитбата почвата се обработва с гребло. Имайте предвид, че семената трябва да попаднат в достатъчно влажна почва. Ако времето е засушливо, след засяването трябва да се полее с пръскачка и за 2-3 дни лехата да се покрие с фолио.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Жив плет от мирикария

На пръв поглед тези рядко отглеждани у нас растения лесно могат да се вземат за обикновени хвойнови храсти. Докато не цъфнат! Тогава всеки, който има макар и бегли ботанически познания, ще се замисли ...

Гомфрена – царицата на сухите цветя

Много често в градините се отглеждат цветя, които носят радост не само през топлите сезони, но и когато дойде зимата. Това са така наречените сухи цветя, чиито украсни части - венче, прицветници или у...

Използвайте бял синап вместо тор

Органичните торове правят почвата по-богата - това го знаят всички градинари. Но малцина от тях използват за подобрител в своя участък растения, макар че вече има доста информация за качествата на рас...

Овошките сега залагат плодни пъпки

Летният период много често е съпроводен от почвени и въздушни засушавания, болести и неприятели унищожават част от листата. При недостатъчна влага и пластични вещества, които се натрупват в резултат н...

Начало