Градина » Окосете ягодите, за да родят повече догодина

 Окосете ягодите, за да родят повече догодина

До към средата на юли е желателно да окосите плододавалите ягоди. Не е добре много да се бавите. Листата се премахват на височина 3-4 см над почвената повърхност. Трябва да се работи внимателно, иначе ще се повредят растежните пъпки. След това листната маса се събира и изгаря, за да се унищожи по-голяма част от вредителите. На следващата година ще имате повече и по-здрави плодове.
Ако обаче закъснеете, растенията няма да могат да възстановят листната си маса до края на лятото, ще заложат по-малко цветни пъпки и добивите ще са по-ниски. Затова на места с надморска височина над 900 м това мероприятие почти не бива да се прави.
Новите листа се формират 15-20 дни след покосяването. А някои склонни към ремонтантност сортове, какъвто е Редгаунтлет, дават значително количество плодове през есента. Важно е да се знае, обаче че не се премахват листата на едногодишни растения.
След окосяване на листата трябва да се напръскат лехите срещу ягодовия акар. Той е много опасен неприятел, смуче сок от младите току-що пораснали листа. После те се деформират, остават дребни и растенията силно закържавяват. Добивите намаляват с над 50-60 %. Плодовете стават дребни, не са вкусни. Акарът развива 6-7 поколения.
Срещу този акар може да се използва растителна настойка, приготвена от вратига. 200 грама ситно смлени растения се накисват в 10 литра вода или се смесват с 200 г минерално масло, 40 г течен сапун и 10 л вода.
Отварата се приготвя от 300 г свежа или 30 г изсушена растителна маса за 10 л вода. Ври в продължение на 30 минути. Растенията се пръскат без да се разрежда отварата или настойката.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Запознайте се със секуринегата

Секуринегата (Securinega) принадлежи към сем. Млечкови (Euphorbiaceae). Среща се в Далечния изток на Русия – край Японско море и по бреговете на р. Амур. Отглежда се сравнително рядко. У нас може да с...

Прегледайте новите фиданки за въшки

Засаждането на здрав овощен материал е основно правило в овощарската практика. По време на отглеждането в разсадниците здравното състояние на материала се контролира от агрономическите служби, които г...

Бъдете внимателни с подхранването на цветята

Обикновено за подхранване на стайните растения се използват различните препарати, които се продават в цветарските магазини. Всички те са съпроводени с указания за ползването им, но не трябва да се съ...

Хванете си лупина от резници

При размножаването на лупина чрез резници новите растения запазват характерните белези на майчиното растение. Тези характеристики невинаги се запазват при размножаването чрез семена. Как става? С...

Начало