Градина » Основни правила за засаждане на лозички

 Основни правила за засаждане на лозички

И за лозата, подобно на другите овощни видове, най-благоприятното време за засаждане е есента. Обяснението е просто - засадените лозички усвояват, образно казано, веднага първите промени на времето към по-добро; през зимните месеци почвата се е уплътнила хубаво и контакът между корените и нея е абсолютно нормален; кореновата система е разположена в относително по-топла среда и още слабите повишения на температурата на почвената повърхност проявяват своето положително въздействие. Предимствата на есенното засаждане, разбира се, не изключват пролетното, нещо повече, на практика то е и по-често практикуваното. Причината е, че времето от изваждането на лозичките от вкоренилището, сортирането им, както и другата необходима обработка, до настъпването на студовете е твърде късо и затова се предпочита то да бъде използвано за тяхното съхранение. Но когато стопанинът има възможност да засажда през есента, разумната постъпка е да се възползва от тази възможност. Лозички може да се засаждат и през зимните месеци, стига да са се занизали дни и нощи с положителни температури и почвата да не е е много влажна, а да позволява да се обработва. Такава възможност често се разкрива в по-южните район на нашата страна. Фактически времето за засаждане е от листопада до разлистването, прекъсвано от влошените зимни условия. Трябва да се има предвид, че пролетното засаждане, е толкова по-сигурно, колкото по-рано е извършено. Бедата е там, че поради една или друга причина често се закъснява докъм края на април, даже и през май и тогава процентът на неприхваналите се лозички доста нараства.
А що се отнася до начина на засаждане, между пролетното и есенното няма съществена разлика.

Ето как се постъпва

Готовата за засаждане лозичка трябва да има повече от два добре развити корена в основата си (основни или стъпални корени), а тези, които са се появили по дължината на пръчката (междинни и повърхностни) трябва да са отстранени напълно. Пръчката, развила се от присадника (калема) трябва да е прерязана на две видими пъпки, т. е. на чеп с две очи.
Има няколко начина за засаждане на лозички. За единични лози в двора най-подходящият е в ямки. Изкопавате ги с размер 40 на 40 см и на дълбочина поне с 10 см повече, отколкото е дължината на лозичката.
На дъното на дупката оформяте конус от рохка пръст, примесена с прегорял органичен тор. Лозичката поставяте вертикално и то така, че корените да се разположат свободно върху оформения конус към центъра на ямката. След това запълвате дупката до половината с рохка пръст и притъпквате с крака. На този етап, а не след окончателното засаждане, поливате с 5-6 л вода, за да осигурите добър контакт на корените с почвените частици. Допълвате ямката с пръст.
Засаждането трябва да бъде извършено така, че мястото на спойката между подложката и калема от културния сорт да е на равнището на почвената повърхност. Чепчето покривате с рохка пръст с ръце (не с мотика или лопата) и поставяте колче. Купчинката трябва да е по-солидна - до 25-30 см, за да предпази пъпките от измръзване. В това е и разликата между есенното и пролетното засаждане, когато тя има дебелина само 4-5 см. До такава дебелина ще я сведете и вие през пролетта. Тогава пъпките прорастват и филизите пробиват купчинките подобно на пониците на семена. Купчинката ще запазите до средата на август, когато ще я разровите, за да узреят под действието на слънцето леторастите в основата си. Наесен отново ще я оформите.
Когато лозичките ще се засаждат край стени, може да бъдат разположени леко наклонени.
Направата на ямки най-вече се практикува при засаждането на единични лози в двора. Ако трябва да се създаде цяла редица от лозички с цел оформянето им като асми например, целесъобразно е да се изкопават не отделни дупки, а канавка, широка 40 см на посочената дълбочина и дълга според нуждата. Така се постъпва, когато ще се оформят асми от двете страни на алея или площадка.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Крушовата дървеница прави сериозни бели

Не е зле любителите овощари да познават това полутвърдокрило насекомо и да проследяват за присъствието му. Освен крушата, напада ябълката и дюлята, а и други дървета. Дълго е 3-6 милиметра. Тялото му ...

Ягодите не могат без августовски грижи

Ако сте използвали насаждението си вече 3-4 години, най-добре е да го изкорените и да подготвите мястото за други култури. През септември създайте нова леха с ягоди. Най-добре е да правите това всяка ...

Отгледайте си разсад от краставици за оранжерията

Отглеждането на краставици в стоманено-стъклени оранжерии може да се осъществява почти през цялата година. Времето на отглеждане зависи от периода, през който трябва да започне плододаването. Производ...

Готварските тиквички отиват в градината

Тиквичките се отглеждат чрез засяване направо на постоянното им място или чрез предварително производство на разсад. Трябва да се има предвид, че младите растения са силно чувствителни към ниски темпе...

Начало