Още рецепти » БАБИНИТЕ ЛЕКОВЕ

 БАБИНИТЕ ЛЕКОВЕ

Мнозина от нас смятат рецептите, предавани от поколение на поколение, за отживелица. Нищо чудно, като се има предвид огромното разнообразие от лекарства в близката аптека. Бабините лекове обаче съвсем не са демоде. Много терапевти ги използват в практиката и горещо ги препоръчват.

Изпитани рецепти

Афти

Наложете с мокро пакетче черен чай или изплакнете устата с отвара от босилек.

Болки в гърлото

Пийте лимонов сок, разреден с хладка вода. Гаргарата с отвара от лайка или топла вода със сода също облекчава раздразнената лигавица.

Началото на хрема

Вдишвайте нарязани на ситно скилитки чесън.

Кашлица

Медът, бялата ружа, горският слез и коренът от сладник успокояват кашлицата. Ефикасно лекарство са и инхалациите с мента – 50 г ситно нарязани листа от мента се прибавят към 1 л кипяща вода.

Сенна хрема

Смъркайте солена вода. Тя унищожава полените и намалява количеството на антителата, които предизвикват алергичния пристъп.

Въшки

Като предпазна мярка капвайте всекидневно по малко лавандулово масло върху нещата, влизащи в допир с детската глава – ластичето за коса, шнолите, яките. Избягвайте прекия контакт с кожата.

Подуване на корема, газове.

Дъвчете копър, преди хранене, за да предотвратите нежеланото явление. Направете отвара от розмарин – 100 г нарязани листа от растението (пресни или изсушени) се заливат с 1 вряща вода и се запарват 10 мин. Пият се по 2-3 чаши дневно преди ядене.

Болезнен мензис

Пригответе отвара от 20 г сух магданоз и 1 л вряща вода. Изпийте течността през равни интервали.

Големите заблуди

Болните с висока температура трябва да се потят.

Всъщност препоръчва се обливането с вода, чиято температура е с 2 градуса по-ниска от телесната.

Алкохол в студеното време.

Спиртните напитки разширяват кръвоносните съдове и вместо да ни сгреят, причиняват загуба на топлина.

Мазнина върху изгорено.

Така се създава реален риск от инфекции. По-разумно е да обливате мястото със студена вода за десетина минути.

Мляко при отравяне.

То спомага за абсорбирането на някои токсини, но по-добре не приемайте нито храна, нито течности, а повикайте лекар.

Автор: Снежана Кънева

Представяме Ви:

Познавате ли рододендрона

Рододендроните са едни от най-широко разпространените растения, но у нас са почти непознати. Най-често се отглежда азалеята, която краси стаите ни през зимата, но студоустойчивите видове и сортове теп...

Как да живеем без щитовидна жлеза?

Премахването на щитовидната жлеза не е свързано с продължителност на живота, ако жената получава адекватно лечение. Обикновено то е свързано с приема на хормони. Следоперационната терапия се контролир...

Постни гозби с прясно зеле

Задушено зеле Прoдукти: 1 средно голяма зелка, 4-5 моркова, 4-5 домата, 1 пакетче краве масло, 3 с.л. олио, чубрица, черен пипер, сол. Нaчин на приготвяне: Нарязваме зелето и го смесваме с нас...

Създаване и подържане на тревни площи

Наричат тревата коса на земята и едва ли има по-силно и по-вярно определение от това. Нейните владения в природата тръгват от морския бряг и от леговищата на реките и се извисяват до пустия свят на ск...

Начало