Градина » Възрастови периоди при овошките

 Възрастови периоди при овошките

В своето многогодишно развитие дървесните овощни растения преминават през няколко основни периода. Има различни становища по отношение на техния брой, но от практиктическа гледна точка най-приемливо е разделянето на живота на овощните растения на пет възрастови периода – усилен растеж, начално и бързо нарастване на плододаването, пълно плододаване, намаляващо плододаване и усилено съхнене и загиване на растенията. Продължителността на отделните възрастови периоди зависи от видовите и сротовите особености, от подложката, от условията и агротехниката при отглеждането и в не малка степен от резитбите.
Първият възрастов период започва след прораставне на присадената пъпка, калема и издънката и продължава до залагането на първите плодове. През този период кореновата система и короната нарастват главно на дължина, бързо увеличават размерите си, а разклоняването е по-слабо. Постепенно се оформя скелетът на короната. Най-рано приключва този безплоден период при прасковата и другите скорозрели видове и при дърветата, присадени на по-слаборастящи подложки. При лоши условия, незадоволителни грижи и силни резитби този период е по-продължителен. При слаби резитби или ако дръвчетата изобщо не се режат през първите няколко години плододаването започва по-рано. Поради все още слабо развитата коренова система много важно е през този период да се поддържа оптимална влага в почвата и редовно да се унищожават плевелите около растенията.
Вторият период започва със залагането на първите плодове и завършва с отслабване на растежа, когато короната е достигнала почти максималните си размери и е настъпило пълно плододаване. Растежът през този период е все още силен на дължина, но протича и бързо разклоняване и формиране на плододаващата дървесина. Продължава формирането на короната, като се провеждат умерени резитби за прореждане. В началото количеството на плодовете е по-малко, но те са едри и качествени и плододаването бързо нараства. При ябълката и крушата, присадени на семенни подложки, сливата и особено при ореха и кестена този период е доста продължителен. При кайсията, вишнята, черешата, бадема, джанката и някои сливови сортове приключва към четвъртата-шестата година. Прасковата, ябълката и крушата, присадени на слаборастящи подложки встъпват в редовно плододаване още по-рано.
Третият и най-важен период е на пълно плододаване. Растежът на клоните през този период е умерен, като преобладават процесите на бързо разклоняване на обрастващата дървесина и сгъстяване на короната. Постепенно започват и процесите на съхнене. Те постепенно се засилват, което води до намаляване на плододаването. За преодоляване на тези процеси е необходимо ежегодно да се извършват по-силни резитби съчетани с редовно торене, напояване, обработка на почвата и борба с вредителите. Всяка година се извършва просветляване на короната и периодично, в зависимост от застаряването, се провеждат подмалдяващи резитби, които се изразяват в съкращаване на обрастващата и полускелетна дървесина.
Последните два периода се изразяват с усилено съхнене на клонките, като постепенно това съхнене засяга и полускелетните и скелетните клони. Растежът е много слаб, добивите са незадоволителни, нередовни и качеството на плодовете постепенно се влошава. Появяват се и лакомци, които израстват в основата на оголените скелетни клони и по стъблото. Излишните лакомци се премахват, а част от тях се използват за формиране на нова плододаваща дървесина. По-силните резитби за съкращаване и по-добрите грижи могат до известна степен да намалят негативните процеси на растеж и плододаване. В последните години живота и плододаването могат да се удължат като се извърши едно силно съкращаване на растежът на останалите клони. За да има резултат от това мероприятие то трябва да е придружено с по-обилно наторяване, редовни полвки и обработка на почвата. След верме, ако добивите са незадоволителни и с лошо качество дърветата се изкореняват.

Важно

Засаждането на нова овощна градина на мястото на изкоренената не трябва да се прави по-рано от 5-6 години. През това време площта се засява с едногодишни или многогодишни култури и след това се подготвя за нова овощна градина. За целта много подходяща е люцерната.

Автор: Проф. Цоло Михайлов

Представяме Ви:

В старата кора зимуват много вредители

Изразът остъргване на кората предизвиква у мнозина меко казано недоумение, ако не направо ужас. Как да лишиш дръвчето от кората, та колкото и стара да е! Няма такова нещо. Не става въпрос за драстична...

Какво представлява мостовото присаждане

Мостово присаждане се прилага при наличието на т. нар. мразобойни петна. Те се получават от резките температурни колебания в края на зимата. При силно нагряване на стъблото през деня се активизира сок...

От какво се нуждае стайната тръстика

Растението Scirpus cernuus, наричано още стайна тръстика, произхожда от субтропичните региони на Средиземноморието. Това е многогодишно тревисто растение с изящни тънки листа, които, подобно на струи ...

Кой копае тунелчета в кората на ябълките?

Виновници за тунелчетата в кората на ябълките най-често са група дребни (2-3-4 мм) черно-кафяви бръмбарчета, с късо, сбито, цилиндрично тяло. Това да короядите. Те са широко разпространени и нападат г...

Начало