Градина » Слънце през найлон обеззаразява почвата

 Слънце през найлон обеззаразява почвата

Ако има сигурен метод за реално унищожаване на всички видове вредни насекоми, тяхните яйца и ларви, натрупани през дългогодишното използуване на вашата градина, това е соларизацията. Този евтин начин, открит още през седемдесетте години на миналия век, унищожава и плевелната растителност. В същото време при запазване на биологичното равновесие соларизацията спомага на полезните микроорганизми в ризосферата, защото намалява конкуренцията от вредните микроорганизми. Соларизираната почва позволява по-лесно да се усвояват хранителните елементи като азот, калций, магнезий. Семената поникват по-скоро. А растенията растат по-бързо.
Соларизацията даде високи резуртати за два-три сезона срещу Fusarium по памука и пъпеши, Pithium по лука, нематодата при оранжерийни краставици и полски моркови.
Методът действува по същия начин, както при полиетиленови оранжерии, където прозрачният полимер с дебелина 3-6 мм улавя слънчевия лъч и топлина. В резултат на соларизацията само след няколко дена почвената температура се повишава до 60°С на повърхността и достига до 45-50°С на дълбочина 45 см. За да се получи този ефект, са необходими четири седмици слънце. Този метод може да се прилага и за третиране на по-малки парникови площи. Получената температура унищожава даже топлоустойчивата патогенна гъба (Verticillium), която се намира на дълбочина 5 см само за четири дни, на 15 см - за 10 дни и на 25 см - за 13 дни. (Данните са на автора на соларизацията проф. д-р Якооб Катан).

Етапите

1. Подготовка на почвата. Премахват се всички стари растителни остатъци. Почвата се обръща и се подравнява максимално, като се премахват едрите буци и камъни и се изглажда повърхността, за да не пречат на пълното уплътняване на пластмасовото фолио.
2. Поливане. Почвата се полива чрез дъждуване за няколко часа или за цяла нощ до пълното й навлаж-няване. Така се осигурява 100-процентова влажност под пластмасовото фолио. Навлажнената почва има по-добра топлопроводимост в сравнение със сухата.
3. Отваря се бразда около площта, дълбока 18 см.
4. Поставя се пластмасовото фолио, дебело 3-6 мм върху мястото и се притиска с почва до пълното изолиране и плътното затваряне на пространството.
5. При мрачно или облачно лято може да се покрие с втори пласт фолио. Така между двата слоя се образува въздушна възглавница, тя играе ролята на температурен буфер. През облачните дни температурата ще се увеличава с още 6 градуса.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Как да привлечем пчелите в оранжерията?

За привличането на пчели се използват медоносни насаждения - риган, акация, шипка и други. В оранжерията и под полиетиленово покритие се поставят буркани с вода и цъфтящи люляк, маргаритки, глухарчета...

Лавандула за стайно отглеждане

Лавандулата е голям род, който включва 28 вида многогодишни вечно зелени растения. За отглеждане в саксии се препоръчва т. нар. френска или испанска лавандула (L. stoechas), която произхожда от Средиз...

Не засаждайте купения разсад веднага

Ако не закалите предварително разсада, после има голяма опасност растенията да загинат. Когато купувате готов разсад от пазара питайте продавача къде и как го е произвел. Не слушайте уверенията му, че...

Как да се грижим за азалията

Азалията е красиво цъфтящо храстче, което произхожда от Индия и Китай. Не е зимоустойчива за умерените ширини и затова може да се отглежда у нас само в стайни условия. Днес има създадени множество сор...

Начало