Градина » Основни правила за засаждане на лозички

 Основни правила за засаждане на лозички

Два са сезоните за създаване на ново лозе - есен и пролет. Повечето стопани засаждат нови лози през пролетта, особено през втората половина на март и началото на април. Ако температурите са под 0°С, изчакайте да се стопли, защото има опасност да измръзнат корените.
Ново лозе можете да създадете на места с най-разнообразни почви. То ще расте и на бедни хълмисти терени, но най-подходящи са дълбоките, рохкави, бързо затоплящи се почви. Пясъкът и чакълът няма да изплашат това растение, но не очаквайте да произведете грозде, ако сте засадили лозата си на заблатени, тежки и силно сбити почви.
Дълбоко риголваното на 50-70 см място е най-подходящо за засаждане на лозите. Това ще гарантира силна кореновата система. Обикновено риголването се прави от август до октомври.

Сортът и обработката определят разстоянията

Когато лозите се отглеждат на нискостъблена формировка с подпорна конструкция и ще се обработва на ръка, редовете трябва да са на 1,30-1,50 м един от друг, а главините - на 1,20-1,30 м за винените и 1,40-1,50 м за десертните сортове. Ако избраните сортове са по-силно растящи и почвата е по-богата, дайте на растенията още място.
При средностъблените формировки и обработка с впрегатна сила разстоянията между редовете се увеличават до 1,70-1,80 м, между лозите се запазват същите.
При механизираното отглеждане на лози с високостъблени формировки мястото между редовете достига до 2-3 м. В реда растенията се слагат на повече от 1,20 м едно от друго.
Ако ще правите асми, трябва да засадите лозите на 2 м една от друга, редовете се разделят от близо 3 м свободна площ. В случай че лозите са наредени само в един ред, разстоянието между тях трябва да е 1,30-1,50 м.

Изберете между три форми

Използват се 3 форми на засаждане - квадратна, правоъгълна и шахматна. Квадратната е подходяща за лози с чашовидна формировка и позволява обработката на кръст. Правоъгълната е за формировки с телена конструкция, а шахматната - за наклонени терени. Най-разпространените бели сортове са Димят, Мискет врачански, Мискет червен, Мискет Отонел, Тамянка, Юни блан, Ркацители, Шардоне, Ризлинг рейнски, Совиньон блан, Траминер ротер и Алиготе. За червени вина са подходящи Памид, Гъмза, Мавруд, Широка мелнишка лоза, Мерло, Каберне Совиньон, Пино ноар, Евмолпия, Сензо, Шевка, Букет и Рубин.

В ямки е най-сигурно

Изрежете корените на дължина до 6-8 см, ако ще поставяте младата лоза в ямка и на 1-2 см, когато ще садите с машина или садило. При засаждане в ямки се осигурява висок процент на прихващане и много добро развитие на лозите през първата година. На дъното се поставя рохкава пръст или размесена с 1-2 кг оборски тор, която се събира като хълмче. Върху него лягат корените на лозата. Ямката се запълва до половината с почва, пригъпква се внимателно и се полива с 5-6 литра вода. Запълнете ямката догоре с почва, а плътно до лозата поставете маркирното колче. Чепът се покрива с 4-5 см рохкава почва над горното око при пролетно засаждане, а при есенно - на 20-25 см. Ползването на садило намалява процентът на прихващане. При този метод корените трябва да са 2-3 мм. Със садилото се отваря дупка, дълбока 35 см или в долната си част да е огънато така, че да обгръща стъблото на лозичката в близост до петата. Лозичката се притиска със садилото на 2-3 места отстрани, за да се притисне почвата към нея. Поставя се маркирното колче и се покрива с почва.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Малините вече се поливат много пестеливо

Ако искате да берете догодина пак сочни малини, първата ви работа сега след беритбата е да изрежете до земята всички леторасти, които са дали плода си. Имайте предвид, че малиновите леторасти дават пл...

Коварна болест може да ви остави без разсад

Ако вашия разсад се развива много добре и изведнъж на следващия ден го видите оклюмал и полегнал в почвата, то най-вероятната причината за това е болестта сечене по разсада. Сеченето напада само млади...

Джанки през зимата

През 1952 г. стопанинът Илчо Цонков Пандуков от с. Видима, сега квартал на гр. Априлци, облагородил в градината си две джанкови подложки с присадници от къснозреещата джанка. Единични дървета от нея с...

Късният зелен фасул става за 55 дни

За късно производство на зелен фасул се избира почва чиста от плевели и осигурена с поливна вода. За предпочитане са глинесто-песъкливите, леките черноземи,речните наносни и богатите на вар почви. Не ...

Начало