Градина » Ако ще присаждате овошки, подгответе се отрано

 Ако ще присаждате овошки, подгответе се отрано

Може би имате в градината сортове, които не ви харесват - вместо да ги изкоренявате, можете да ги преоблагородите. При наличието на добре развита коренова система за 2-3 години те ще оформят короната на новия сорт и ще започнат редовно плододаване. Облагородяването и преоблагородяването се извършва чрез присаждане на калем през пролетта, а младите – 1-3-годишни дръвчета могат да се присадят и на спяща или будна пъпка.

Събиране на калеми

За успешното присаждане през пролетта трябва да съберете калеми от необходимите сортове и добре да ги съхраните до използването им. Те се взимат от здрави и добре развити плододаващи дървета. Събирането се прави докато дърветата са в дълбок покой и приключва до края на февруари–началото на март. За калеми се събират добре развити едногодишни леторасти, с дължина над 40 см и дебелина около 6-12 мм, с добре оформени пъпки и по-къси междувъзлия. Клонките трябва да са от средната част на короната, откъм южната и югозападната страна. Съхраняват се във влажни стърготини, мъх, пясък и др., но не прекалено мокри, защото пъпките загниват. Температурата не трябва да е по-висока от 3-4ºС. Малко количество могат да се съхранят и в домашния хладилник, поставени в найлонови торбички. Ако торбичките бъдат затворени херметически, не е нужно овлажняване.
Привързването успешно може да се извърши с каучукови ленти, изолирбанд и полиетиленови лентички.

Без замаска не може

За присаждането ще ви е нужна и овощарска замаска. Основните материали, от които се приготвя тя са колофон (борова смола), пчелен восък, овча или говежда лой, спирт и дървесна пепел. В зависимост от състава и съотношението на тези материали се приготвят различни замазки.
- Меката овощарска замазка се прави от 4 части колофон, 2 части восък и 1 част лой. Вари се на слаб огън и добре разтопената смес се излива в съд със студена вода и се мачка с намаслени ръце, докато добие сламестожълт цвят. За да се запази, се завива в намаслена хартия.
- Замазка може да се приготви и от 800 г колофон, 200 г говежда лой, 1-2 лъжици пресята дървесна пепел и спирт за горене. След разтопяване на лойта се прибавя колофона и пепелта, като се разбърква добре. Като застине към нея се прибавя на малки порции спиртът и се бърка. Спирт се прибавя, докато замазката започне добре да се размазва върху камък. Замазването на присадката става с малка четка. Съхранява се в добре затворен съд и при втвърдяване отново се разрежда със спирт.
- Можете да си направите смес и от 1 кг битум и 200-300 г лой. Към разтопената лой се прибавя битумът и след разтопяването му се разбърква добре. Преди използването се загрява, за да се разтопи. След замазването асфалта бързо се втвърдява и не поврежда тъканите.

Не подценявайте резитбата

Резитбата е много важна при облагородяването или преоблагородяването на по-стари дървета. Клоните, които ще присаждаме, изрязваме на височина около 20-30 см над мястото на присадката. В началото на вегетацията резервните вещества бързо се придвижват към връхните части на клоните и ако се закъснее с резитбата, голяма част от тях ще се загубят. Тя се извършва още докато растенията са в покой.

Автор: Тодор Хърсев

Представяме Ви:

Не тъпчете лука, главите трябва да дишат

Съществува мнение, че за да се ускори узряването на лука, той трябва да се огази. Това в никакъв случай не бива да се прави. При полягането на перата върху повърхността на лехата постъпването на влага...

Ябълковите сортове не понасят самотата

Повечето ябълкови сортове не могат да се опрашват сами. Затова в производствените градини по определена схема между редовете от основния сорт се разполагат редове от друг сорт, за който се знае, че е ...

Направете тест на почвата за фитопатогени

Гъбите са основните причинители на болести по растенията. Много от тях произвеждат микотоксини (фитопатогени), които представляват значителна част от почвените микроорганизми и оказват съществено влия...

Фъстъците са готови за прибиране

Към изваждането на фъстъците се пристъпва, когато семената в растението узреят около 75-80%, което при сортовете Калина, Садово 2609, Росица и Кремена се установява по червената окраска на семената. Т...

Начало