Градина » Избавете се от зелевата пеперуда

 Избавете се от зелевата пеперуда

Сега е периодът, когато започва отглеждане на късното главесто зеле, един от основните зеленчукови видове за нашата страна. През вегетацията му един от най-честите неприятели е голямата зелева пеперуда. Тя развива 2-4 поколения годишно и зимува като какавида по стобори, сухи дървета, стрехи и др. От нея страдат зелевите насаждения повече в дворните градини, отколкото на полето, което се обяснява с по-добрите условия за зимуване, които се предлагат наоколо.
Пеперудите летят през деня и са най-активни при топло и слънчево време. Една женска пеперуда снася около 250 яйца в групички по долната страна на листата на зелето. След 1-2 седмици се излюпват гъсениците, които се хранят с тях, като често се вгризват дълбоко навътре в зелките, превръщайки ги негодни за употреба.

Как можем да водим борба с този стопански важен неприятел по зелето, без употреба на химични препарати?

1. Унищожаване на какавидите по местата, където зимуват, т.е. почистване на стобори, стрехи, изсъхнали дървета.
2. Ръчно събиране на гъсениците и унищожаването им обезателно с ръкавици, защото последните отделят секрет, който причинява обриви по кожата. Трябва да се знае, че този секрет е отровен за гъски и патици.
3. Поръсване на растенията със смес от половин чаена чаша сол и една чаена чаша брашно. Гъсениците поглъщат сместа и загиват.
4. Употреба на фин дървесен прах или ситно смляна ярма, с които се покриват гъсениците. Тази смес блокира дишането им и те загиват.
5. Засаждане в междуредията на зелевите насаждения на мента, градински чай, вратига, валериана. Те действат отблъскващо на ларвите.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Отгледайте си ябълка от семеначе

В купа с компост от семе поникна някаква ябълка. Трябва ли да я облагородявам или тя ще се развие добре и без тази операция? От подобно семеначе можете да формирате каквото ви е удобно. Но е нев...

Зелето мрази горещината

Зелевите никак не обичат горещината и сушата. И е обяснимо, тези култури са студоустойчиви. Оптимални на растежа и развитието им са температури между 16 и 18 градуса. Особено късното главесто зеле и к...

Вторична ферментация на виното

Обикновено, когато въпреки естествената захарност от гроздето, някои винари прибавят допълнително захар, образуваният алкохол спира нормалната ферментация понеже спиртните ферменти не понасят голяма с...

Полейте овошките преди да заспят

Странно звучи такава подкана, но е съвсем правдоподобна. Ако ще разполагате с вода през пролетта и лятото, може и да не се съобразите с нея, но в повечето случаи не е така. Трудно се поливат дръвчета,...

Начало