Фисташката, известна още като шам-фъстък, е сухоустойчиво растение и се развива добре в райони с годишна сума на валежите от 200 до 400 мм. Изисква топло лято с температури до 40° С и средни температури през вегетационния период 24-25°С. Сортовете от Средна Азия издържат през зимата до минус 30°С, а Средиземноморските измръзват при минус 10-12°С. Растенията имат големи изисквания към светлината. Не понасят засенчване и кисели почви. Тези биологични особености на фисташката позволяват да се отглежда на места с оскъдни валежи, да заема сухи, песъчливи до каменисти, полупланински, слабо плодородни почви.
Размножаване и засяване
Фисташката се размножава по семенен и вегетативен начин. Размножаването със семена се използва широко в практиката, но те изисква предварителна подготовка. За ускоряване на покълването им се поставят за 12-15 часа в топла вода, след което се държат в топло помещение (20-25°С), постоянно навлажнени. След покълването се засяват на постоянно място, в семенилище или в найлонови торби от края на април до началото на май. Предварително се подготвят гнезда с добре угнил оборски тор, супер фосфат и при необходимост при кисели почви – сатурачна вар. Засяват се по 5-6 покълнали семена в гнездо, кръгово, на дълбочина 5-6 см.
Засяването на семената на постоянно място може да се извършва и есенно време без предпосевна подготовка в черни полиетиленови торби с надупчено дъно. С настъпване на благоприятния момент за засаждане на открито торбичките се изнасят с образувалите 2-3 същински листа растения и се засаждат в гнезда, без да се поврежда кореновата им система.
При размножаване на ценни форми и сортове се извършва присаждане на пъпка, когато подложките достигнат дебелина на стеблото над 6 мм. Най–благоприятният месец за тази операция е август, а на калем под кора се извършва през април и май, когато има сухо движение.
Условията
Подготовката на площите за отглеждане на фисташката се извършва по общо приетите технологични изисквания. Разстоянията на засаждане са 6х6 м или 8х8 м. Бавният растеж на фисташката позволява междуредията да се заемат с бобови или други окопни култури.
Фисташката не понася силна резитба особено в млада възраст. Стремежът е да се формира стъбло с височина 100-110 см. След встъпване в плододаване се премахват силно сгъстяващи короната клони – счупени, болни и засъхнали. Плодните клончета са разположени във връхните части.
Растенията, получени от семена, живеят 300-400 години и започват да плододават на 8-10 година. Присадените растения имат по-кратък живот и плододават още на 3-4 година.
Готварските тиквички не са особено претенциозни и са много подходящи за форсаж. За тази цел се нуждаят само от полиетиленово покритие под формата на тунел. За такова ранно производство семената за пол...
Калатеята (Calathea) принадлежи към семейство Марантови. Тя има декоративни изрисувани листа и красиви цветове. Произхожда от тропиците в Африка, Южна Америка – тихоокеанските острови на Индия и Австр...
Ако жълтеенето започва от най-старите листа, една от причините е недостиг на азот. Пожълтява ли върхът и най-младите листа, това е признак за неинфекциозна хлороза. При по-силно развитие на хлорозата ...
Всяка година дворните градини се пълнят с множество зелени натрапници, които крадат от храната, водата и светлината от културните плевели. В агроаптеките се продават ефикасни препарати за борба с плев...