Градина » Отгледайте си японска мушмула

 Отгледайте си японска мушмула

Вечнозеленото растение от семейство розоцветни е интересен декоративен храст, който краси градините по Черноморското ни крайбрежие. Там ще го срещнете в много вилни парцели и в парковете. Японската мушмула е разпространена също в Петричко-Санданския район, Стара Загора, Сливен, Пловдив. Много добре се развива в стайни условия там, където отглеждането й на открито е невъзможно. Така тя обогатява домашния уют със своите едри и красиви листа и цветове, събрани в кичури. Всеки, който разполага с остъклена тераса, по-голямо помещение или офис, може да опита да си отгледа това интересно растение.

Може да е като храст или дърво

Оформена като храст или дърво с корона, японската мушмула има едри ланцетни листа с продълговато овална форма и със заострен връх. От горната част са лъскави и ярко зелени, а отдолу - силно окосмени. Цветовете са двуполови, с пет бели венчелистчета, събрани в съцветия на кичури на върха на леторастите. Имат силен аромат и са медоносни. Цъфтежът трае около 1,5 месеца от октомври до декември. Завръзите се развиват през зимата и пролетта, а плодовете стават готови за консумация в началото на лятото. Плодовете са с големината на орех или на яйце и с овално-кръгла или яйцевидна форма. Имат тънка кожица, отначало зеленикава, а след това оранжево-жълта или златиста при узряване. Месото е ароматно, сочно, жълтеникаво, топящо се, сладко, с приятен своеобразен вкус. Във всеки плод има и по няколко едри семена. В кичур има до 12 плода. Те са много вкусни, тъй като са богати на захари, ябълчна киселина и други съставки. Листата се препоръчват като средство срещу кашлица. Плодовете се консумират в свеж вид или преработени в компоти и сладка. От семената е възможно да се приготви кафе - сурогат.

Ражда след пет години

Растението започва да плододава към 5-ата-6-ата година в зависимост от това дали е облагородено, вкоренено или е от семенно поколение. Средно от един храст се набират 60 до 80 кг плодове.
Размножава се чрез семена, присаждане, вкореняване на резниции отводи. За под-пожки могат да се използват японската мушмула, дюлята, обикновената мушмула, попската круша, ябълката и глогът. Освен нормалното окулиране се прилага и присаждането на разцеп или на страничен зарез през март.

Издържа до минус 15 градуса

Обикновено растенията издържат ниски температури до минус 12-15 градуса, а цветовете - не повече от минус 5 градуса. Много са чувствителни към мразовете в края на цъфтежа. Затова японска та мушмула успява да се развива нормално само в районите с мек климат.
Изискванията към мястото не са много големи, но при свежи и богати почви, с добър въздушен дренаж и добра влагоо-безпеченост дава много повече плодове.

Корените са плитко, трябва често дa се полива

Кореновата система се разполага близо до почвената повърхност и затова трябва редовно да се напоява. Растенията се засаждат на разстояние 4-6 м едно от друго. Короната се оформя през втората и третата година. Не бива да се сгъстява.
Японската мушмула е твърде отзивчива на торене, затова се препоръчва всяка година в млада възраст на едно растение да се осигурява по 15-20 кг добре разложен оборски тор, а за плододаващите - по 20-25 кг. Резитбата на храста или дървото е много слаба, защото короната се формира естествено. Когато растението започне да застарява, тогава се налага по-силна намеса за подмладяване на отделни части на короната.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Как да съхраните незасадените фиданки

Не е изключено поради влошаване на времето да не засадите всичките дръвчета, които сте купили. Когато се налага да почакате до прогнозираното хубаво време след някои и друг ден, може да ги съхраните, ...

Размножаване на касис чрез отводи

Размножаването на касиса чрез отводи е много практичен и широко разпространен начин сред овощарите. Те биват вертикални или хоризонтални. При размножаване с вертикални отводи на касисовите растения ...

Станете селeкционери на цветя

В природни условия опрашването на растенията се прави от насекомите, които прелитат от цвят на цвят. Резултатът от такова опрашване зависи от случая. Ако се опрашват специално отбрани растения, може д...

Настанете лозите на тераси

Ако засадите лозето си на склон, то ще получите равномерни и висококачествени добиви. За съжаление обаче наклоненият терен може да затрудни извършването на ръчните работи. Почвата се свлича, оголват с...

Начало