Градина » Градина без химия

 Градина без химия

За да отгледате зеленчуци и плодове, които не съдържат вредни вещества, трябва да намалите химикалите. Как да се борите с вредителите и да имате в същото време добра реколта без такива средства?

Ето няколко изпитани рецепти:

настойка от глухарче, коприва (заливат се с вода в съд за 10 денонощия и после се разрежда с вода 1:10) се подхранват културите. Такива подхранвания се редуват с тор и пепел.
* От листните въшки ще се отървете с помощта на настойка от изсушени и наситнени тагетеси (турти). За тази цел половин кофа с растението се залива догоре с топла вода, кисне се 48 часа, прецежда се и се добавят 40-60 г домашен сапун. В тази настойка се потопяват за 8-10 часа клубените на гладиолите.
* От невена се прави настойка (200 г семена на 10 л вода), с помощта на която ще избавите растенията от кърлежи и фузариоза.
* От люспите на лука (200 г на 10 л вода), киснати 4-5 денонощия, се прави настойка срещу листни въшки, кърлежи и др.
* Настойка от глухарче (400 г наситнени листа се държат 2-3 часа в 10 л топла вода) помага при борбата с кърлежите и листните въшки. Пръскането обикновено се повтаря през 10-15 дни.
Отварите и настойките се приготвят в емайлирана посуда. Отцеждат се през цедка или марля. Растенията се обработват, след като изсъхне росата или преди тя да падне. Времето задължително да бъде сухо и без вятър.
Течните препарати трябва да попадат върху горната и долната повърхност на листата. Разходът за плододаващо дърво е 10 л, за млада овошка (до 5-6 години) - 2 л, за храст цариградско грозде - 1 л, за храст малини и френско грозде -1,5-2 л. На 10 квадрата засадени ягоди са необходими 1,5 л, за същата площ картофи - 1 л. Внимавайте препаратът да не попадне върху пчели.

Автор: Величка Христова

Представяме Ви:

Засаждайте вече петуниите

Петунията е сред любимите балконски цветя. Любимец е на слънцето, затова се настанява на южна тераса. Добре расте на открити слънчеви места. Едроцветните петунии са по-топлолюбиви, отколкото дребноцве...

Направете зимни шпалири за малините

Малините също се нуждаят от защита от силните ветрове и студове. Въпреки това обаче много градинари не отделят нужното внимание на тази култура. В резултат на това пренебрегване филизите на малините ч...

Лукът е готов за прибиране

Обикновено към края на юли - началото на август узрява лукът. Времето през тази година не беше от най-благоприятните, затова задължително трябва да се съобразявате със самото състояние на посева. Лукъ...

Прибирайте вече гладиолите

Няма любител цветар, който да не познава изправените стъбла на гладиолата, които са обсипани с цвят. От това цвете, което в момента все още се предлага масово по специализираните магазини, може да се ...

Начало