Градина » Цикада може да разболее лозата

 Цикада може да разболее лозата

Какво е това заболяване, което се появява всяка година по едно и също време - края на юни – началото на юли по отделни лози. Листото от краищата става червено, после цялото почервенява и окапва. Гроздето увяхва и цялата пръчка изсъхва?

Описаните повреди са характерни за болестта известна като „златисто пожълтяване на лозата”. Това е една сравнително нова микоплазмена болест, разпространена в редица страни на Европа.
Първите признаци по заразените лози се появяват в края на пролетта и през лятото. По листата на белите сортове се образуват златистожълти петна, които се разрастват и обхващат тъканите по дължината на нерватурата. Към края на лятото петната изсъхват. При червените сортове петната по листата са тъмночервени. По-късно заразената петура става лъскава и чуплива. Краищата й се завиват към долната повърхност. В някои случаи петната обхващат изцяло един или няколко летораста, а в другия – само няколко листа или части от тях, ограничени от нервите.
По кората на засегнатите леторасти се появяват черни, удължени некротични петна. Те се развиват слабо, с недостатъчно дървесинна тъкан и увисват надолу. Леторастите не могат да узреят и през зимата измръзват.
При ранно заразяване ресите изсъхват, при по-късно – зърната увяхват, а чепката изсъхва.
Болестта се причинява от микроскопичен организъм, която се пренася от вид цикада и чрез присаждане.
Златистото пожълтяване на лозата се проявява по различен начин. В някои случаи симптомите на заболяването върху заразените лози се появяват всяка година. При други заразени лози симптомите могат да не се появят няколко, но по-късно отново се появяват.
Отглежданите сортове лози имат различна чувствителност към болестта. Някои сортове са много чувствителни и след заразяването загиват; при други – признаците на болестта се проявяват, но лозите се възстановяват.
Препоръките при това заболяване са редовно пръскане срещу цикадата – преносител, както и унищожаване на плевелите, които са хранителни растения за цикадите и са непрекъснат източник на зараза.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Осигурете си пресен чесън за зимата

За да си осигурим зелен чесън през зимата, трябва да помислим отсега. Площите в градината се освобождават от ранните домати, тиквички, пъпеш и и др. На тяхно място може да си засадите чесън и тогава щ...

Стиропор пази тиквите от загниване

Много скоро тиквите ще се налеят. Ще успееят ли да се запазят лъскави и здрави обаче за коледния тиквеник? Колкото и да са издръжливи, има ли обилни дъждове или от прекомерно напояване тиквите като ...

Направете си оранжерия от ПВЦ

Съвременното удачно решение на всички проблеми е оранжерия с покритие от мрежест поликарбонат. Материалът е дълговечен и добре пропуска светлината, лек е, затова не се нуждае от специална основа, а ос...

Използвайте бял синап вместо тор

Органичните торове правят почвата по-богата - това го знаят всички градинари. Но малцина от тях използват за подобрител в своя участък растения, макар че вече има доста информация за качествата на рас...

Начало