Лечебни рецепти » Опасна ли е хернията?

 Опасна ли е хернията?

Заболяването херния (кила,изсипване) представлява излизане на част от съдържимото на телесна кухина извън нейните граници. Най-често се среща в коремната област,по предната коремна стена. Мъжете боледуват няколко пъти повече от жените.
Локализацията на заболяването при мъжете е предимно в слабинните области(слабинни хернии), при жени - в областта на пъпа и в горната предна част на бедрото (пъпни или бедрени хернии). Следоперативните хернии се получават на мястото на оперативни белези от предшестващи операции.

Причини

Основна причина за образуване на херния е повишеното налягане в коремната кухина вследствие на тежък физически труд, хронична кашлица, роничен запек, при жени-бременност и раждане. Значение има и слабостта на предната коремна стена-вродена или вследствие на напреднала възраст.

Симптоми

В началото заболяването започва с болки в областта на херниалния отвор, появяващи се при физическа работа или продължително ходене.Външна проява на хернията е подутината,в началото малка,която постепенно се увеличава. Тя се вижда и опипва добре в право положение и при напъване,а в легнало положение се прибира в корема и изчезва. Когато херниалният отвор се разшири, болката обикновено изчезва. Главният симптом остава подутината,която бавно увеличава размерите си.

Лечение

Основен метод за лечение на херниите е хирургичният, при който се премахва херниалният сак, затваря се или се стеснява херниалния пръстен и се укрепва коремната стена. Операцията се извършва под местна или обща анестезия и обикновено протича без усложнения.

Опасна ли е операцията при придружаващи заболявания?

По-сериозен проблем са болните в напреднала възраст и (или) с тежки придружаващи заболявания - белодробни, сърдечни, захарен диабет и др. При тях е необходимо лечение и стабилизиране на придружаващите болести, след което се преценява оперативният риск. Основно правило в хирургията е операцията да не е по-опасна от заболяването, което лекува. Неусложнената херния не е злокачествен тумор и операцията може да се отмени, ако болният има други тежки заболявания. Само тогава хирургът може да препоръча носенето на специален колан с пластинка (бандаж), който притиска херниалния пръстен и не позволява излизането на хернията. Не бива да носят колан болни,които могат да се оперират,тъй като това затруднява операцията. Трябва добре да се запомни,че единственият начин за излекуване на хернията е хирургичната операция.

Следоперативен режим

Хернията е заболяване, при чието лечение не могат да се премахнат причините, които са го предизвикали.Това налага след операция болният да спазва определен режим - да избягва вдигането на тежки предмети, навреме да лекува кашлицата или запека; сериозен проблем може да бъде и наднорменото тегло. Понякога се наблюдава повтаряне(рецидив), при което отново се получава подутина на мястото на операцията. Оплакванията и лечението на рецидивната херния са същите, както при първичната.

Автор: Д-р Христо Петков

Представяме Ви:

Биопрогноза за периода 23-28 юни

Ако в началото на периода се чувствате уморени, сънливи и с понижен жизнен тонус, причина за това ваше състояние може да бъде въздействието върху нервната ви система на луната, преминаваща през фаза н...

Рецепти за болно сърце

Народната медицина предлага ефективни рецепти за лечение на сърдечно-съдови заболявания. Ето няколко от тях: При сърдечна слабост: • 100-140 г мед (денонощна доза) се разпределя на неголеми...

Мога ли да имам деца?

Мога ли да имам деца с поликистоза на яйчниците? Д. Р. от П. Основен патогенезен фактор на яйчниковата поликистоза е увеличената продукция на мъжки полови хормони (андрогени), които нормално с...

Биопрогноза за периода 16-22 септември

По-сериозни здравословни проблеми през периода могат да имат страдащите от хроничен и често повтарящ се фарингит. На тях привържениците на лечението с пчелни продукти препоръчват смученето няколко път...

Начало