Още рецепти » Отглеждане на захарна царевица

 Отглеждане на захарна царевица

Отличните вкусови качества и голямата хранителна стойност на захарната царевица я правят една от най-разпространените и предпочитани зеленчукови култури. Отглежда се заради зърната, които имат значителна калорична стойност. В млечна зрелост съдържат големи количества захари, белтъчини, мазнини, протеини и сравнително малко скорбяла.
Изискванията на захарната царевица към почвено-климатичните условия са приблизително същите, както на обикновената царевица. Необходимо е само да се има предвид, че тя е по-нежна и по-взискателна към агротехниката.
Силното повишение на температурата, придружено с продължително засушаване на почвата и въздуха, се отразяват крайно неблагоприятно върху количеството и особено върху качеството на продукцията. То води до бързо преминаване на млечната зрелост и съответно превръщане на захарите в нишесте.

Обича наносните почви около реките

Захарната царевица може да се отглежда успешно на всякакви почви. Най-добри резултати се получават на добре разработени дълбоки, влагоемни песъчливо-глинести или глинесто-песъчливи почви. Особено подходящи са наносните почви покрай реките. Н такива почви тя развива мощна коренова система на голяма дълбочина, което й дава възможност да използва влагата и хранителните вещества от по-долните почвени пластове.
Торенето с пресен оборски тор, внесен при дълбоката есенна оран в размер на 400- 500 кг ня 100 кв. м влияе положително. Добре е напролет преди сеитбата да се добавят по 1 кг амониева селитра и 1-1.5 кг троен суперфосфат. Това торене увеличава чувствително добива и подобрява качеството на продукцията.

Берете в млечна зрялост

Съществен фактор за получаването на качествена продукция от тази култура е правилният избор на подходящ сорт. Важен е и точният момент на прибиране на реколтата. Беритбата трябва да се извършва във фаза млечна зрялост на зърната. Тя се определя по външните признаци на кочаните – външната обвивка, завяхването на свилата и изпълнеността на зърната. При липса на достатъчно опит е необходимо кочанът да се обели леко и да се провери степента на узряването на зърната чрез натискане с нокът. Ако изтече сок с млечна консистенция, моментът на беритбата е настъпил. Ако изтича сок с тестовидна консистенция, моментът на беритбата е преминал. От такава продукция не могат да се получават висококачествени консерви.

Автор: Тома Христов

Представяме Ви:

Как да сготвим равиоли

Вегетариански равиоли Прoдукти: 3 ч.ч. брашно, 3 яйца, 1 к.ч. вода, 1 щипка червен пипер, 1 щипка сол; зa плънката: 100 г натрошено сирене, 1 яйце, 1 скилидка чесън, 1 с.л. магданоз, 1 с.л. галет...

Енергията на цветята

Винаги ще имаме нужда от стайни растения и цветя около себе си - и вкъщи, и в офиса. Освен че са много красиви, те притежават и лечебни свойства, стига да се поставят на подходящото място. Ароматоте...

Как да сготвим пържолите

Кюстендилски пържоли Прoдукти: 5 свински пържоли, 10 скилидки чесън, 2 с. л. брашно, олио, сол и черен пипер. Нaчин на приготвяне: Начукваме пържолите с дървено чукче, поръсваме ги със сол и че...

Горещините и сърдечно-съдовите болести

Започнаха горещините и по-възрастните хора, както и тези със сърдечно-съдови заболявания се тревожат: как ще им се отразят те, как ще се справят с 30 (а и повече) градусовите температури. Трябва ли да...

Начало