Още рецепти » Афтите в устата се лекуват с билки

 Афтите в устата се лекуват с билки

Често по устната ни лигавица излизат афти, която са много досадни и неприятни и понякога изчезват доста трудно. Те започват с везикулозен обрив, последван от разязвяване на лигавицата с белезникави налепи от некротичен епител, пропит с фибринозен ексудат, който предизвиква повърхностно увреждане на устната лигавица. Афтите са с кръгла, елипсовидна или с друга форма и с различни големини и са обградени с яркочервен ореол, на дъното си имат жълт цвят.
Тази малка повърхностна язвичка предизвиква не само смущения в дъвченето, но и болки и затруднения при консумацията на някои храни (особено кисели), тъй като се появява най-често върху езика, небцето, венците, устните, аркусите, тонзилите, фаринкса. Болката, придружаваща язвичката, може да бъде тиха, но изчезва окончателно с афтата.

Причини

Причините за появата на афтите са различни, но най-често водеща е ролята на вирусно-бактериална или микотична инфекция, а понякога се свързва с травматичен момент.
Общо възпаление на храносмилателния тракт може да предизвика появата на афти.
Предразполагащ фактор е злоупотребата с кисели храни, сирене, орехи, плодове с червен цвят, лешници, зеле, подправки и шоколади.
Някои лекарства и по-точно антибиотици и барбитурати са възможна причина за афтите.
Алергия и лоша хигиена на зъбите също могат да ни навлекат тази неприятност.

Лечение

Лечението се състои в саниране на устната кухина и стимулиране на имунната система. По преценка на лекар-специалист могат да се използват гаргари и жабуркане с медицинска ружа, лайка, пълзящ очиболец, невен, трицветна теменуга, смрадлика, градински чай, мащерка, слез, бяла бреза, камшик, босилек, липа, кървавиче, магарешки трън, лютива тлъстига. Препоръчват се препарати с пчелен произход - прополис, витамин С и т. н.

Ако поради болки не можете изобщо да се храните, преминете на сокове. След няколко дни включете в менюто си каши. Вземайте допълнително витамини В и С. Ще почувствате облекчение, ако посипете раневите повъхности с пшенично нишесте.


Фитотерапия

Рецепта 1

Направете си отвара от 50 г корени от медицинска ружа в един литър вода. Оставете да ври 20 минути. Изплаквайте с тази отвара устната кухина 5 пъти дневно.

Рецепта 2

Цветове от лайка - 100 г
Стръкове от камшик 50 г
Стръкове от полски хвощ 50 г
Стръкове от босилек 50 г
Люспи от шипка 80 г
Корени от чер оман 80 г

Билките се смесват. 2 с. л. от сместа се заливат с 600 мл вряща вода. Оставят се да врят 3 минути. Киснат 60 минути. След това към прецедената отвара се прибавят 2 г амониев хлорид (нишадър). Правят се жабуркания и гаргари. Освен това се пие по 80 мл 6 пъти дневно 15 мин преди хранене или 30 мин след хранене.

Рецепта 3

1-3 ч. л. наситнени стръкове от мащерка се заливат с 1 чаша вряла вода. Оставят се да киснат 5-10 минути. След това запарката се прецежда през цедка. Това е дневната доза - с нея се правят изплаквания на устатата 3-6 пъти през деня.

Освен това

На болните с хроничен афтозен рецидивиращ стоматит препоръчвам аеротерапия - продължително пребиваване на чист въздух. Едновременно с това е полезно да правят много внимателно слънчеви бани. В периода на ремисия с помощта на кварцова лампа да се провежда курс на общо ултравиолетово облъчване по време на най-големия дефицит на слънчева светлина (декември-април).

Автор: д-р Севдалина ЦАНЕВА

Представяме Ви:

Капризният бенджамин

Фикус бенджамина (Ficus benjamina) е член на семейство Черничеви. Среща се често в тропиците, където достига размерите на дърво. У нас се отглежда в саксия на светло и топло място. Температурата не тр...

Първолак вкъщи

Вашето момченце или момиченце тази година за първи път е прекрачило прага на училището. За него това е нова среда, нови хора, нов начин на общуване. Всеки родител е в състояние да създаде атмосфера, к...

Кехлибарът лекува

От древността на кехлибара се приписва свойството да дарява притежателя си с дълголетие и дори безсмъртие. От тази смола са приготвяли лечебни мехлеми за рани, при лечение на кръвохрачене, при болести...

Отгледайте си сами разсад за цветя

Времето на засяване на семената за разсад зависи от скоростта на развитие на растенията Най-ранният срок е средата на януари-началото на февруари, най-късният – края на април: • в средата н...

Начало