Диетични рецепти » Лечебната латинка

 Лечебната латинка

Латинката е обичано цвете в нашите градини, дворове и балкони. Цъфти до появата на студовете, затова цяло лято може да се събират и сушат нейните цветове и листа, а през есента – съзряващите й семена. По количество на аскорбиновата киселина листата на растението съперничат на копривата, а цветовете му по съдържание на каротин – с признатите в това отношение рекордьори – морковите При това колкото по-ярки са цветовете, толкова повече е каротинът.
С лекарствена цел се използват стръковете с цветовете и недозрелите семена. Препаратите с латинка имат бактерицидно, витаминно, отхрачващо, антисклеротично, пикочогонно и съдоразширяващо действие.

Рецептите:

• При атеросклероза като допълнително средство за лечение: всеки ден изяждайте по 2 с. лб. смлени пресни листа и цветове на латинката. Може да се добавят и към студени блюда (салати, окрошка и т. н.). Курсът на лечение е не по-малко от 1 месец.

• При авитаминоза: 1/2 чаша смлени пресни стръкове се заливат с 1,5 чаша кипяща вода. Довежда се до кипене. Престоява под капак 1 час, прецежда се и се отстранява суровината. Приема се по 1/4 от настойката 3-4 пъти на ден, 30 мин преди ядене. Курсът на лечение е 12-14 дни.

• При бъбречнокаменна болест – като допълнително средство за лечение: 3 с. л. смлени пресни стръкове на латинка се заливат д 1 чаша кипяща вода. Вари се на слаб огън 2-3 мин. Кисне 1 час, прецежда се и се отстранява суровината. Курсът на лечение е 1 месец.

• При исхемична болест, хипертония, стенокардия – като допълнително средство на лечение: 2 с. л. смлени стръкове се заливат с 1 чаша кипяща вода. Вари се на несилен огън 2-3 минути. Престоява 1 час и се прецежда. Приема се по 2 с. л. от настойката 2-3 пъти дневно 15-20 мин преди хранене. Курсът на лечение е 2 седмици. При нужда след 2-3 дни може да се повтори.

• При бебешки пъпки (млечница) в устната кухина и при разраняване в ъглите на устните: 4 с. л. смлени пресни листа се заливат с 1 чаша кипяща вода. Вари се на несилен огън 3-4 мин, охлажда се, прецежда се и се добавя 1 ч. л. мед. При млечницата се промива с настойката устната кухина, а при ранички се намазват ъглите на устните. Лечението продължава до появата на положителни резултати.

• При хроничен бронхит и бронхиална астма като допълнително лечение: приема се по 1 десертна лъжгичка пресен сок от латинка 3 пъти на ден преди хранене. Курсът на лечение е 7-10 дни.

• При силно падане на косата и гнездово олисяване: смесват се 1 с. л. смлян корен от очеболец, по 1/2 чаша пресни листа от латинка и коприва. Сместа се залива с 1/2 л водка. Престоява на тъмно 2 седмици и се прецежда. Настойката се втрива в кожата на главата през ден 30 мин преди миене на косата. По тази схема може да се втрива и пресен сок от латинка. Курсът на лечение е 3-4 седмици.

Автор: Донка Петкова

Представяме Ви:

Всичко за подправките

Някога тe стрували колкото златото, приписвали им какви ли не свойства, консумирали ги по-скоро като лекарство, а не като средство за подобряване вкуса на ястията. Днес подправките са загубили магичес...

14 храни пазят младостта

Съществуват 14 основни храни, които могат да забавят стареенето, да се използват за профилактика на диабета и рака, да подържат стройна фигурата. Към чудодейните продукти се причисляват фасулът, броко...

Най-лесният начин да се вталим

Толкова сме заети, че или не хапваме нищо през целия ден, или постоянно дъвчем нещичко, самозаблуждавайки се, че не приемаме кой знае колко калории. Последствията? Виждаме ги върху фигурата си. Има об...

Листна салата в лечението на хипертония и диабет

Листната салата е позната отпреди хилядолетия. Според древни автори тя е един от най-старите зеленчуци. Отглеждали са я масово в Римската империя. В следващото столетие се радва на внимание и интерес ...

Начало