Диетични рецепти » Фасулът - най-балансираният продукт

 Фасулът - най-балансираният продукт

Ценността на балансираното хранене не е само в гордото изявление „Аз се храня правилно!”. Възможност да съставим меню, така че в него да участват всички хранителни вещества, необходими на организма ни - това е ключът към доброто здраве, прекрасното самочувствие, хубавото настроение и способността да се наслаждаваме на всеки ден. Как може да изчислим всички тези калории, грамове и проценти, ще попитате вие? Не е трудно - просто трябва да изберете продукти, които сами по себе си са склад на хранителни вещества. Такъв продукт е фасулът.

Дъга от витамини и минерали

Фасулът е най-ценен със своите белтъчини, които в сравнение с „месните” се усвояват по-бързо и по-лесно. Това означава, че не се налага да претоварвате организма с излишна храна, за да си осигурите нужното количество белтъчини. Ако включите фасул в седмичното си меню, ще си набавите белтъчини и още полезни вещества (заедно с месото, което също е разрешено).
Фасулът е богат на витамини - С, РР, В1, В2, В6. Сред макро- и микроелементите, необходими на човешкия организъм, са цинк, мед и калий. Високото ниво на желязо също помага за защитата на организма срещу инфекции.

Избираме според собствения си вкус

Сортовете фасул са многобройни: бял, червен, черен... За да изберете този, който ви е нужен, трябва да се запознаете с краткото им описание.

Белият фасул за нас е като „роден” - със своя маслен вкус е превъзходен за супи или яхнии. Идеален е за задушаване и консервиране. От вас зависи да приготвите вкусни и здравословни ястия за всеки ден, или за празничната трапеза. Белият фасул е отличен диетичен продукт, защото ни засища и ни спасява от вредния навик да закусваме на крак.

Червеният фасул Кидни е идеален за приготвянето на супи, гарнитури и салати, използва се също за пълнене на сухи чушки и домати. Червеният фасул освен, че има приятен вкус, е украса за трапезата с ярката си вишнева окраска, която след термична обработка става розова. Съчетава се с различни подправки и напълно поглъща техния аромат.

Черният мексикански фасул привлича с необичайния си цвят. Един от основните продукти в кухнята на Латинска Америка и Карибите. Зърната са с черна кожа и кремаво месо и леко сладък вкус. Черният фасул се използва за супи, салати, яхнии, зеленчукови и месни ястия.

Фасулът „Черно око” - нежни зърна с ясно изразен аромат на зеленчуци. Няма нужда от предварително накисване и дълго готвене. Само за половин час - и ястието е готово. В Съединените щати от черен фасул приготвят традиционно новогодишно ястие наречено „Подскачащият Джон”.

Фасул Пинто - пъстри зърна, които след варене, придобиват розов цвят. Той се отличава с мек маслен вкус, който е универсален и подходящ за приготвянето на всяко ястие. Вярно е, че се накисва най-малко за 4 часа и се готви още час и половина. Но резултатът си струва.

Фасул Лима (мадагаскарски боб), наречен на Лима, Перу, където е открит около 1500-та година. Със своя маслен вкус е превъзходен за супи или яхнии и по-рядко за салати. Зърната са закръглени с подчертана бъбрековидна форма, а месото им е светлозеленикаво. Най-големият недостатък на масления фасул е, че е доста по-трудно смилаем от останалите видове фасул.

Фасул мунг - с дребни златисти зърна с жълто месо. Най-често се използва за приготвянето на бобови кълнове. Широко се използва за кулинарни експерименти с ястия на японската, корейската, китайската и индийската кухня. Не се нуждае от предварително накисване и, след като се приготви, има леко сладък вкус и аромат на ядки. Вари се не повече от 40 минути. Ако не сте любители на азиатската кухня, можете да приготвите от фасула мунг традиционни гарнитури и рагу. Този фасул няма да ви разочарова.

Големият избор може да бъде прекрасен повод, за да разнообразите своето меню с полезни и вкусни ястия с фасул.

Малки кулинарни тайни

Оставете фасула да кисне в студена вода една нощ или във вряща вода за 1-2 часа, след това излейте водата. Залейте отново с вода (на 1 чаша фасул 5 чаши вода) и загрейте до кипене. След като кипне, варете 10 минути на силен огън и след това на слаб огън, докато зърната омекнат. Добавете солта в края на готвенето, тъй като може да забави омекването на зърната.
Фасулът се съхранява в плътно затворени съдове на хладно и сухо място. Не смесвайте пресен фасул със стар, защото имат различно време на приготвяне.

Автор: Димитрина Даневска

Представяме Ви:

Човешкият глас

Никой не иска и да знае мнението ви по жизненоважни въпроси. В същото време баналните разсъждения на невзрачната колежка се посрещат с интерес. Явно се налага да придадете на аргументите си повече убе...

Йодът – от него зависи здравето ни

Йодът участва в обмяната на веществата и помага на щитовидната жлеза в синтеза на два хормона – трийодтиронин и тироксин. Те играят значителна роля във всички органи и тъкани. Толкова са важни, че няк...

За да избегнеш пърхота, сменяй възглавницата на 2-3 месеца

Учените смятат, че именно от старите възглавници ние получаваме гъбички, предизвикващи пърхот. Продължителният период на експлоатация довежда до това, че във възглавницата се заселват колонии от микро...

Тялото ни изработва аспирин

Хората, които поддържат баланс на полезни вещества в организма си, могат да разчитат на защитните му сили Тялото ни е толкова съвършена система, че при добро хранене може само да изработва салиц...

Начало