Градина » Джанки през зимата

 Джанки през зимата
От едно дърво се събират над 150 кг плодове

През 1952 г. стопанинът Илчо Цонков Пандуков от с. Видима, сега квартал на гр. Априлци, облагородил в градината си две джанкови подложки с присадници от къснозреещата джанка. Единични дървета от нея се срещат в редица населени места в Габровския, Ловешкия и Плевенския край. Доста са засадени около София и на други места в страната.
Тази джанка узрява през първата и втората десетдневка на декември и е проучена от н. с. Мичо Балев от Института по планинско животновъдство и земеделие в Троян.

Издържа на студ и жега

Изискванията към почвата и условията на отглеждане са същите като при останалите сортове джанки. Добре издържа на ниски и на високи температури.
Дървото е голямо, с кълбовидна и слабо разлата корона. На височина достига до 9 м, а диаметърът на ствола - до 80 см. Скелетните клони излизат под остър ъгъл, но те нямат склонност към отчесване.
Листата са тъмнозелени, с овално-продълговата форма, слабо овласени. Плодовете са средно едри, около 12 г, формата име кълбовидна. Кожицата им е тънка, нежна, здрава, жилава и се отделя от плодовото месо. Има тъмночервен пурпурен цвят, с подкожни точици и сив восъчен налеп. Месото е жълтеникаво-белезникаво, плътно, много сочно, със сладко-кисел вкус и слаб аромат. Хрупкаво е, има плътна консистенция, качеството е отлично. Костилката не се отделя.
Къснозреещата джанка цъфти едновременно с другите сортове джанки. Рано започва да ражда, плододава редовно. От едно дърво в нормални години могат да се наберат над 150 кг плодове. Тази форма е устойчива на разпространените по сливата болести и най-вече на червените листни петна.
Плодовете могат да се съхраняват продължително време през зимата до края на януари. Подходящи са за консумация в свежо състояние. От тях се правят хубави компоти, сиропи, ракии. В компотите плодовете се запазват цели, а сиропът е бистър.

Фиданки има в Троян

Със своите достойнства къснозреещата джанка може да стане „хоби" на всеки овощар. Фиданки може да се поръчат в Института по планинско животновъдство и земеделие в Троян. Но може да се купят калеми от маточни дървета в същия институт и любителите сами да ги присадят на подходящи джанкови подложки.

Автор: Невена Христова

Представяме Ви:

Мога ли да отгледам лобелия от семена?

През пролетта си купих разсад от лобелия и отгледах чудесни високи 15-20 см растения. Ако имам повече, бих могла да ги използвам като бордюри край групи от по-високи цветя и мисля, че ще се получи нещ...

Как се прави ябълков оцет

Оцетът е един от хранителните продукти, използван от човека още през древността наравно с хляба, виното, пивото и млечните продукти. Названието му произхожда от фреските думи “вин” и “агрия”, което оз...

Малки хитрости в лехата

• На тежките почви и в ниските места лехите трябва да се разположат от север на юг. В този случай растенията по обед ще получават максимално количество слънчеви лъчи, които ще проникват между редовете...

Палма се захваща от семка

Основният начин за размножаване на палмите е чрез семена. При отделните видове срокът за поникване е изключително разнообразен. За едни може да е 14 дни, а за други - до 4 години. В периода от 1 до 5-...

Начало