Градина » Болести се промъкват от градината в мазето

 Болести се промъкват от градината в мазето

Много от болестите по зеленчуците се пренасят от мястото, на което се отглеждат, в помещенията, където се съхраняват. Някои от тях външно трудно се забелязват, но при определени условия атакуват зеленчуците.
Бялото гниене заразява зелето още на полето, но признаците се проявяват и при съхранението му. В основата на стъблото по долните листа се появява мокро гниене, което преминава върху главата. Повредените тъкани се покриват с плътен бял налеп, изпъстрен с черни телца. От прибраните заразени зелки болестта се разпространява и върху съседните, обхваща цялото количество.
Сивото гниене по зелките също се появява още на полето. По външните листа се наблюдават кафяви напетнявания, които причиняват полумокро гниене, то се покрива с пепелносив пухкав налеп. Болестта навлиза във вътрешността на зелката. За да се спре заразата, трябва навреме да се прибира зелето, да не се напуква, защото от пукнатините прониква и причинителят на болестта. Незабавно унищожавайте болните зелки още в градината. Помещението, където ще се съхраняват, да е обеззаразено. Да се поддържа температура 1 -2 градуса и влажност на въздуха - 90-95 %.
При съхраняване на праза се наблюдава фузарийно гниене. При него лъжливото стъбло до 10 см покафенява и загнива. Между листата се вижда светъл или розово-червеникав налеп. Впоследствие болните тъкани се оводняват. Предотвратява се при добро съхранение. Необходимо е стръковете да се предпазят от измръзване, като се затрупат с добре дренирана почва или пясък и се покрият с подходящи материали.

Прибраните моркови също често боледуват

Мокрото гниене ги напада още на полето, заразата се разпространява и при съхранение. В началото на болестта поразените тъкани са по-тъмни от здравите. Много скоро под кутикулата остава само тъмна слизеста маса с неприятна миризма.
Склеротийното гниене напада морковите и целината. Появява се още на полето като полумокро напетняване в основата на листата, които пожълтяват и загиват. При съхранение болестта се разпространява по кореноплодите. Развива се бял памуков налеп, изпъстрен с черните телца на гъбата. Черното гниене на морковите също се среща в градината и при съхранение. Появяват се черни вдлъбнати петна, които довеждат до сухо гниене.
За да запазите морковите здрави, трябва да ограничите високите дози от азотен тор, да приберете кореноплодите в сухо време, да не ги наранявате при изваждане и транспортиране. Преди да ги оставите за съхранение, напрашете ги е вар на прах - 1,5-2 % от теглото им. Температурата за лагеруване трябва да се поддържа в рамките на 2-3 градуса.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Компостът съперничи на оборския тор

За много любители градинари набавянето на оборски тор често се превръща в проблем. А е съвсем лесно да бъде заменен с компост. Компостът е добре разложена смес от всякакви растителни и животински ...

Защо стапелията ми не цъфти?

Стапелията е сравнително рядко разпрастранено сукулентно растение. Свободно в природата се среща в тропичните и субтропични области. По тази причина при климатичните условия на нашата страна се отглеж...

Произведете собствен разсад за лози

Ако искате да размножите асма или лоза от определен сорт, използвайте пръчките за директно засаждане или за да се снабдите с калеми за присаждане. За предпочитане е да го сторите есента, преди големит...

Подновете ягодите със собствен разсад

Много са днес любителите, които отглеждат ягоди в двора си на едно и също място в продължение на редица години. Насажденията обаче се сгъстяват, болестите и неприятелите се множат. Ягодата е растени...

Начало