М. делисиоза е любимо растение от години. При правилни грижи младите растения (понякога погершно продвани като филодендрон пертузум) скоор развиват големи листа, които са перфорирани и дълбоко врязани. Нужна е здрава подпора, тъй като стъблата достигат дължина (височина) 6 м. Ако искате да имате високо растение с гигантски листа, трябва да се грижите за въздушните корени – заравяйте ги в почвата или използвайте тръба с мъх. През зимата е много важно да осигурите добро осветление. Ако няма достатъчно светлина, монстерата развива малки листа и тънки дълги листни дръжки. На плътна сянка растението спира да расте.
Монстерите се отглеждат лесно и нямат специални изисквания. Но белите присъцветни листа и плодовете, които се ядат, ще се появят само при отглежданите в остъклена градина или оранжерия растения.
М. делисиоза е видът, отглеждан като стайно растение. С подходящи грижи листата ще достигнат гигантски размери – диаметър над 45 см.
Вариегата има бели и кремави линии или петна по листата – по-пъстри, но не задължително по-ефектни. Ако мястото ви е ограничено, спрете се на компактния сорт borsigiana или Mini.
Тайни на успеха
Температура: Умерено топло – минимална 10°С през зимата; активното нарастване започва при температура 18°С.
Светлина: Предпазвайте от пряката слънчева светлина; изберете умерено осветено място или лека сянка.
Вода: През зимата почвата трябва да е леко влажна – в никакъв случай да не е мокра; през останалата част от годината поливайте обилно, но между отделните поливания почвата трябва да просъхва.
Влажност на въздуха: Пулверизирайте листата, ако стаята е отоплена; от време на време измивайте и полирайте големите листа.
Пресаждане: Напролет, на всеки две години пресаждайте в по-голяма саксия.
Размножаване: Когато стъблото стане твърде дълго, през лятото отрежете върха точно под въздушен корен; засадете резника с въздушния корен; родителят ще продължи да расте; може да размножавате чрез въздушна отводка.
В дворните градини вместо да окопавате ягодите може чрез мулчиране да запазите влагата в почвата. Така и ще затрудните поникването на плевелите. Този метод е подходящ за райони с по-малко валежи през ...
Биологичната същност на някои зеленчукови растения дава възможност да се засяват пред прага на зимата. Такива например са салатите, магданоза, копъра, морковите, грахът, баклата. Първата половина на д...
Любителите на бегониите знаят, че те са стотици видове, различаващи се доста един от друг. Всеки от тях е с определени изисквания към условията на живот. При това те са едни от най-капризните стай...
Настойки от тютюн. Има инсектицидно действие срещу листните въшки. Приготвя се от 40 грама тютюневи листа или остатъци от тютюневи растения, нарязани ситно. Заливат се с 1 литър вряща вода и престоява...