М. делисиоза е любимо растение от години. При правилни грижи младите растения (понякога погершно продвани като филодендрон пертузум) скоор развиват големи листа, които са перфорирани и дълбоко врязани. Нужна е здрава подпора, тъй като стъблата достигат дължина (височина) 6 м. Ако искате да имате високо растение с гигантски листа, трябва да се грижите за въздушните корени – заравяйте ги в почвата или използвайте тръба с мъх. През зимата е много важно да осигурите добро осветление. Ако няма достатъчно светлина, монстерата развива малки листа и тънки дълги листни дръжки. На плътна сянка растението спира да расте.
Монстерите се отглеждат лесно и нямат специални изисквания. Но белите присъцветни листа и плодовете, които се ядат, ще се появят само при отглежданите в остъклена градина или оранжерия растения.
М. делисиоза е видът, отглеждан като стайно растение. С подходящи грижи листата ще достигнат гигантски размери – диаметър над 45 см.
Вариегата има бели и кремави линии или петна по листата – по-пъстри, но не задължително по-ефектни. Ако мястото ви е ограничено, спрете се на компактния сорт borsigiana или Mini.
Тайни на успеха
Температура: Умерено топло – минимална 10°С през зимата; активното нарастване започва при температура 18°С.
Светлина: Предпазвайте от пряката слънчева светлина; изберете умерено осветено място или лека сянка.
Вода: През зимата почвата трябва да е леко влажна – в никакъв случай да не е мокра; през останалата част от годината поливайте обилно, но между отделните поливания почвата трябва да просъхва.
Влажност на въздуха: Пулверизирайте листата, ако стаята е отоплена; от време на време измивайте и полирайте големите листа.
Пресаждане: Напролет, на всеки две години пресаждайте в по-голяма саксия.
Размножаване: Когато стъблото стане твърде дълго, през лятото отрежете върха точно под въздушен корен; засадете резника с въздушния корен; родителят ще продължи да расте; може да размножавате чрез въздушна отводка.
Напръстникът (Digitalis purpurea) е едно наистина красиво растение, което си заслужава вниманието. Цъфти през юни, юли и август и това го прави много подходящо за дворните (а и не само за тях) цветни ...
Обикновената практика е лукът да се отглежда като двегодишно растение. През първата година от засетите семена се получават дребни луковички, известни като арпаджик, а през втората година те се засажда...
Хебе (Hebe) е красив храст с божествено име. Кръстен е на Хеба - дъщеря на Хера и Зевс. Божественият произход на този вечно-зелено растение ясно личи в приятно зелените месести листа, които искрят и б...
Чаенохибридните сортове започват да цъфтят още от май. През юни и юли е масовият цъфтеж на почти всички сортове. Тъй като цветовете се образуват на клонки от първи, втори и трети разред, то цъфтежът и...