Градина » Как се прави розе?

 Как се прави розе?

Розетата заемат междинно място между белите и червените вина. Те са малко по-груби от белите, но по-слабо тръпчиви от червените. Имат впечатляващ розов цвят с лек жълтеникав оттенък.
За пръв път розови вина са произведени у нас около 1913 г. в Евксиноград от известния винар Илия Хранков, който е бил управител на лозята и ви-нарницата към двореца. Фердинанд настоявал да има и розета на приемите в Шатото му. Друга причина е, че тогава в страната ни консумацията на бели вина е била по-голяма, отколкото на червените. Илия Хранков е дал следните наименования: "Еднонощни вина", "Сиви вина" и "Вина от 24 часа". Използвани са сортовете Варненски мавруд и Варненска гъмза.
Розови вина не могат да станат от багрилните сортове Аликант Буше, Гран ноар, Пти буше. Възможно е само от червено грозде, което има безцветен сок или слабо обагряне. Такива сортове у нас са Червен мискет, Памид, Гъмза, Мавруд, Широка мелнишка лоза и френските Мерло и Каберне совиньон.

Има три начина за приготвяне на розета

Първият е най-лесен. Смачканото грозде се сулфитира с по 2 г 6 % серниста киселина за всеки килограм. Сокът кисне в твърдите части на гроздето около 24 часа. При по-слабо обагрените като Памид и Червен мискет може и до 60 часа. Времето преценява самият винар, той наблюдава сока няколко пъти през 6-8 часа. Щом хареса розовия цвят, отделя сока от твърдите части и го остава да ферментира в добре почистени бъчви, като при белите вина.
Вторият начин изисква червеното грозде да се мачка, предварително оронено. Мъстта се източва от съда, където е поставено смляното грозде, кранът на бъчвата е отворен непрекъснато. Приключи ли отцеждането, сокът е леко оцветен и се засява със селекци-
онирани ферменти, които вече се продават в агро-аптеките. Температура на ферментацията не бива да превишава 20 градуса.
Съдът, от който сме източили сока, се допълва и в двата случая с нова гроздова каша и се оставя да ферментира, за да се получат типични червени вина.
Третият начин се нарича купажен - смесват се бели и червени вина в съотношение, което сам винарят определия. Така е най-бързо, но розовите вина не са най-добри.
Най-качественото наше розово вино е "Розе от южния бряг", произведено от бившия Винпром в Бургас преди около 15 години, когато се създаваха и одобряваха вината с контролирано наименование за произход.

Много върви с ордьоври

Розовите вина се предлагат за консумация, охладени при 12-14 градуса. Бутилката се отваря малко преди сервиране. Вървят с ордьоври, пикантни супи или бульони, супи от риби с много подправки, фрикасе, мозък и момици, пастет от гъби, макарони, смесена скара, особено от дробчета и бъбреци, с колбаси, шунка, козе сирене, балкански кашкавал.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Кога и как да оберем винените сортовe

От момента на прибиране на гроздето много зависи качеството на виното. Затова е задължително дни преди гроздобера да се проверява натрупването на захарите. Вземат се средни проби на всеки 5-6 дни от о...

Направете лимона студоустойчив

Искате ли да си произведете лимон, който да гледате на открито, то тогава най-подходящата за тази цел подложка е от единственият листопаден и студоустойчив вид трилистния понцирус (Ponicirus trifolata...

Направете си тор от калифорнийски червеи

Отглеждането на червените калифорнийски червеи не е трудно, но има много особености. За целта се оформя леха с легла от 2 кв.м, като дължината на всяко ще бъде в зависимост от това колко червеи ще отг...

Една опасна болест по лозата

Болестта еска се дължи на гъбата Phaeoacremonium aleophilum. През вегетационния период могат да се наблюдават две форми на болестта. По-често срещаната е т.нар. бавна (хронична), която се характеризир...

Начало