Градина » Запознайте се с барбадоската череша

 Запознайте се с барбадоската череша

Барбадоската череша (Malpighia punicifolia, Malpighia glabra) е известна още и под името ацерола. Тя произхожда от Централна и Южна Америка. Представлява гъст вечнозелен храст или малко дърво с височина до 3 м с тънки клонки, които са покрити с блестящи кожести листа с овална форма с размер 2-7 см. Дребните привлекателни бледо розови цветове се появяват от пролетта до есента. Цветовете и плодовете растат по един или на групи по 2-3. Плодовете приличат на череша, откъдето идва и названието им. Те имат червен цвят, много са сочни, покрити са с тънка кожица, имат размера на череша или дребна слива. Жълто-оранжевото им месо съдържа рекордно количество витамин С – 1000-2000 мг на 100г плодове. Една черешка осигурява минималната нужда за денонощие от витамин С. Колкото е по-кисел плода, толкова повече витамин С има в него. От цъфтежа до пълното узряване на плодовете минават около 3-4 седмици.

Кога да берете

Плодовете се събират според узряването им. Не ги оставяйте да презряват на клоните, иначе те ще опадат и бързо ще се развалят. До транспортирането или съхраняването плодовете се събират, когато те станат червени, но още не са дозрели. В такъв вид могат да се държат в хладилник няколко дни.
Пресните плодове трябва да се употребяват за храна веднага след събирането или се замразяват за по-нататъшно използване. Много бързо се развалят и губят витамин С. Могат да се ядат откъснати и от храста.

Как се консумира

Барбадоската череша се яде в прясно състояние и се използват за производство на сокове, пюрета, мармалади. Плодовете освен на витамин С са полезни и на витамин А, желязо, калций, фосфор, калий.
Барбадоската череша се размножава чрез семена, резници, въздушни отводи. Семената поникват за 2-4 седмици. Резниците се вземат от полувдървесинени, с няколко листа клонки, като се вкореняват за срок до 2 месеца. Препоръчва се използването на препарати за стимулиране на вкореняването. Размножаването чрез резници и отводи се прави през пролетта и лятото. Започва да плодоноси на втората година след засаждането.

Расте и в саксии

Растението не е капризно, нуждае се от минимални грижи. Расте отлично в саксии. Предпочита добре дренирана почва, не търпи прекалено много вода. Развива се добре на слънце или лека полусянка, за по-добра реколта се препоръчва слънце.
За прореждането на короната трябва да подрязвате старите клонки периодично. Можете да формирате растението като храст или ниско дърво.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

И тиквите боледуват

Тиквата е една от малкото култури, които не страдат от много вредители, но и тя не е пощадена от природата, защото болестите, които я нападат, може напълно да съсипят реколтата. Най-вредоносна е...

Нарциси от семена

Нарцисите могат да се размножават и със семена, които се образуват след кръстосано опрашване. Плодът на нарциса е продълговат или овален трикрилен и тригнезден. Той е едър и месест в триделна кутийка....

Ранен алабаш преди засаждане

Ранният алабаш, който се засели през есента, се разсажда в края на март, след като са преминали трайните застудявания. Преди да разсадите зеленчука, трябва да го закалите. Внимавайте обаче да не го пр...

Калеми за присаждане се събират сега

Пролетното облагородяване се извършва обикновено през март. Калемите за присаждане се събират като правило през януари. Те трябва да бъдат автентични, нормално развити, запасени с резервни вещества, с...

Начало