Градина » Сега къпините се нуждаят от много грижи

 Сега къпините се нуждаят от много грижи

Правилното отглеждане на къпините е важно за тяхното добро развитие и плододаване. През май трябва да се поддържата почвената повърхност в рохкаво състояние и задължително чиста от плевели. Това създава благоприятни условия за оптимален растеж и развитие на издънките на къпините. Окопайте растенията вътре в редовете и междуредията. Дълбочината на обработките трябва да бъде съобразена с растежа на издънките и разположението на кореновата им система.
В редовата ивица се копае на дълбочина 5-6 см, за да не се повреждат плитко разположените корени и кълновете израстващи от подземната част на стъблото. Междуредията се обработват на по-дълбоко - до 12-13 см.

Торете и напоявайте

Азотните торове се внасят еднократно, ако почвите са тежки, с първата пролетна обработка. При леки почви подхранването трябва да се направи на два пъти. През пролетта внесете ½ от дозата, а през втората половина на май – другата част. Обикновено се дава амониева селитра по 35-40 г/1 кв.м.
В младите насаждения торовете се внасят на ивица 50-60 см от двете страни на редовете, а при плододаващите може да се разхвърлят на цялата площ.
Къпината е взискателна влагата в почвата, особено по време на усиления растеж на издънките. Затова през май са й необходими поне 2 поливки.

Резитба

През май можете да подрежете храстите, ако не сте го сторили в ранна пролет. Прави се прореждане, като се оставят по 5-6 издънки на един храст. За плододаващи се оставят най-добре развитите и с правилно разположение в храста здрави издънки. Всички останали се изрязват до основи, изнасят се от градината и се изгарят. Прореждане на издънките може да се извърши и на зелено, когато достигнат 20-25 см височина. Оставените за плододаване издънки се съкращават на височина 1,70 – 1,80 см. Страничните разклонения се намаляват с ¼ до 1/3 от дължината им, като обикновено се оставят с обща дължина 30-35 см или 45-50 см. Ниско разположените разклонения до 50-55 см от почвената повърхност обикновено се изрязват до основата им.

Растителна защита

Къпината се напада от: антракноза, ръжда, листни петна, малинов агрилус, малинова стъблена галица, ягодово-малиново хоботниче, листни въшки и листозавивачки. За да опазите от тях къпиновите растения, трябва редовно да преглеждате растенията във фенофазите „бутонизация и цъфтеж”.
Борбата с болестите и неприятелите се води комбинирано чрез използване на агротехнически и растително-защитни средства. Особено голямо значение от агротехническите методи е недопускане прекомерно сгъстяване на издънките в реда, поддържане на насажденията чисти от плевели и изрязване на силно заразените. Извършвайте и комбинирани третирания с растително защитни препарати срещу установен вредител.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Засадете лозичките на постоянното им място

Вкоренените резници от културни сортове лози или т. нар. лози на собствен корен трябва да се преместят на мястото за засаждане веднага след приключване на вегетацията през първата година от вкореняван...

Как да се грижите за стайния бамбук

Под името арундинария в жилищата и зимните градини се отглеждат няколко много живописни вечнозелени растения, близки родственици на бамбука. Популярното им название е стаен бамбук. Всичките произхожда...

Дюля с форма на ябълка

Ароматните дюли са познати отпреди хиляди години, но въпреки това тази овошка не е широко отглеждана. У нас в дворовете се срещат единични дървета от местната ябълковидна дюля, която представлява инте...

Пролетна резитба на малините

Обикновена практика е, най-вече поради незнание, след беритбата на плодовете малините да се оставят свободно да растат и да се сгъстяват. Ако и вие сте постъпили така, повече не може да отлагате. П...

Начало