Лечебни рецепти » Левокамерна хипертрофия

 Левокамерна хипертрофия

Хипертрофията на лявата сърдечна камера е важен и рисков фактор при хипертониците, недостатъчно известен и оценен. Лявата половина на сърцето (стомахчето, от което изхожда аортата) е по-мощната и работещата част на сърцето. Когато тя се натоварва (както е при хипертония, но причините могат да са и други - физическо обременяване, спорт, други заболявания) първата реакция е адаптационна и се изразява в удебеляване на стената (предимно преградата на сърцето или задната стена на камерата).
В началото това става за сметка на обема - кухината се увеличава. Но постепенно се появяват структурни промени - разрастват се мускулните влакна и колагенът. Така се стига до хипертрофията на лявата камера. Това е стремежът на организма да се справи сам с натоварването и стреса върху сърцето и има известен компенсаторен характер. Но ако не се вземат адекватни мерки, хипертрофията продължава и се оформя вече като отделна болест, което увеличава риска от усложнения.
Честотата на левокамерна хипертрофия при болните с високо артериално налягане е значителна, но зависи от много фактори: възраст, пол, наднормено тегло, начин на живот и лечение. При мъжете честотата е от 10 до 30 %, при жените е по-малко. Доказано е, че при хората с наднормено тегло и при по-възрастните хипертоници страданието е по-често. Неконтролираната и нелекуваната хипертония също причинява левокамерна хипертрофия.

Какви са рисковете, свързани с нея?

• Най-честа е аритмията (предимно екстрасистоли, изхождащи от лявата камера).
• Друг важен риск е намаленият резерв на собственото сърдечно кръвообращение (кръвоснабдяването не съответства на увеличената мускулна маса). Това причинява исхемична болест на сърцето.
• Трети риск е намаленото пълнене с кръв на лявата камера. Това се обуславя от намаления контрактилитет на мускула и отслабената помпена функция. Именно сърдечната недостатъчност се дължи на това (тя е по типа на застойна сърдечна недостатъчност).

Важно е по-ранното откриване на и своевременното адекватно лечение

Необходим е правилен подбор на медикамент. Подходящи са няколко групи медикаменти: бетаблокери (дилатроид, корвитол, беталок и т.н.), но те са с ограничено приложение при възрастни.
Калциевите антагонисти (верапамил, престарици) - повлияващи хипертонията ритъмните нарушения и левокамерната хипертрофия.
Диуретиците (особено добър е тертензиф SR - без диуретично действие, подходящ при възрастни).
Медикаментите, повлияващи метаболизма на сърдечните клетки и кръвоносните съдове на сърцето, са медикамент на избор в днешно време (например предуктил MR).
За контрол на левокамерната хипертрофия препоръчваме периодично проследяване на заболяването чрез електрокардиограма и ехография.

Автор: д-р Ани Георгиева

Представяме Ви:

Биопрогноза зa 19 - 25 април

Цъфтежът на редица растителни видове вече създава сериозни здравословни проблеми на много от хората със сенна хрема. За стимулиране на противоалергичната защита, независимо от алергичния причинител, щ...

Биопрогноза зa 27 юни - 3 юли

През седмицата е възможно да има леко влошаване на здравето при страдащи от исхемична болест на сърцето. Важно за сърдечно болните е да избягват евентуални по – големи физически и психо – емоционални ...

Биопрогноза за периода 20-26 ноември

По-сериозни здравословни проблеми през периода могат да имат хората с хроничен или често повтарящ се фарингит. С профилактична цел, а и при настъпили вече оплаквания от болки и от чувство за дразнене ...

Чудодейна грузинска рецепта

Грузинските лечители от край време се славят със своите рецепти за здраво сърце. С тях те лекували различни сърдечни проблеми, включително и порок на сърцето. Казват, че дори Сталин се доверявал на гр...

Начало