Лечебни рецепти » Заекване, пелтечене и народна медицина

 Заекване, пелтечене и народна медицина

При заекване и пелтечене е разстроена речта, т.е. говорът и е нарушена нейната плавност. Възникват непроизволни задръжки при произнасянето на отделни звуци и думи или тяхното повторение. Заекването или пелтеченето се срещат най-често при децата в предучилищна и училищна възраст, тъй като при тях нервната система е с повишена чувствителност. Всякакви психически травми, силна уплаха и стресове, лоши отношения и конфликтни ситуации, ендокринни и мозъчни нарушения и др. могат да бъдат причина за нарушения в развитието и оформянето на говора.. Децата със заекване не трябва да се срамуват и страхуват от заекването и затруднението при говорене, а трябва да се опитват да го преодолеят, защото той е функционален и лечим. Много може да ги подпомогне логопедът, психиатърът и неврологът, а също така помощта и разбирането от всички хора в училището и извън него.
Физическото и психическото закаляване и обучение на детето в повечето случаи напълно премахват заекването. Имайте пред вид, че не бива да се събират заедно заекващи деца.

Как може да помогне народната медицина?

Народните лечители са познавали добре заекването и пелтеченето и дават много полезни рецепти:

• Приготвя се сироп от листа на широколистен живовлек . (листа): - 5 с. л. живовлек с 5 с. л. оризови люспи и по 1 ч. л. смес от керевиз и копър, счукани ситно, се варят 20 мин в 1 л вода. След това се прибавя 500 г чист пчелен мед и се вари още 10 минути. Като изстине, се прецежда през тънка кърпа чрез изстискване и се пие по 1 с. л. 2 часа след ядене.

• 10 минути след сиропа да се изпива по 1 чашка от 75 мл запарка от босилек и страшниче по 100 г, жълта комунига (листа и цвят), лавандула, липов цвят, риган и хмел (шишарки) – по 50 г. Две с. л . от тази смес с 1 пълна чаена лъжичка кори от портокал, стрити на дребно, се запарват от вечерта с 500 мл вряща вода и захлупени, киснат цяла нощ. На сутринта запарката се прецежда и се пие подсладена с мед и лимон по вкус.

• Полезна е и отвара от борови връхчета, агримония, широколистен живовляк (листа), листа от горска ягода, мента пиперита, невен (листа и цвят) и цариче – по 100 г от всяка. Две пълни супени лъжици от тази смес с 1 ч. л . дилянка (корени), счукани ситно, се запарват с 500 мл вряща вода и захлупени, се варят 10 мин на тих огън. След изстиване се прецежда. Пие се подсладена с мед и лимон по вкус по 1 чашка от 50-75 мл 3 пъти дневно – сутрин, обед и вечер, 10 минути преди ядене.

• Вместо вода, детето може да пие чай от лайка (цвят) и риган (листа и цвят). По 2 с. л. от билките се запарват в 600 мл вряща вода, вари се 5 минути. След като се прецеди, се прецежда и се пие подсладен с мед и лимон на вкус.

Автор: д-р Кирил Танчев, дм

Представяме Ви:

Чудодеен мехлем против ишиас

Този изпитан мехлем помага при радикулит, ишиас, дископатия, болни колене, ставни болежки. За да си го приготвим в домашни условия, са ни необходими 1 детско бурканче несолена свинска мас, пчелен восъ...

Лечение на блефаритета с билки

Блефарит е голяма група от разнообразни болести на очите, които се съпровождат с възпаление на краищата на клепачите. Това е едно от най-честите поражения на очите, което се поддава трудно на лечение....

Повишено внимание към обезводняващите средства

Е. Ив. от С. пита какво отводняващо средство да взема. Информира ни, че има отоци по краката, високо кръвно, сърдечни проблеми. Сменила е няколко вида лекарства, но отоците не са изчезнали, а дори са ...

Болки в гърба – мануална терапия

Гръбначният стълб е много важна част от нашия двигателен апарат, тъй като поема основното натоварване. Днес ние не мислим за последствията, когато повдигаме тежък пакет с продукти, а в ръката си вече ...

Начало