Растения » Мащерка

 Мащерка

Навсякъде из страната по каменистите места, редките гори и храсталаци расте мащерката, добре известна като бабина душица, овчарска чубрица и с още много други наименования. Позната и из-ползвана е отдавна заради лечебните и ароматни листа и цветове, което се дължи на етеричното масло в тях.
Тя е подправка за риба, телешко, свинско и за яйчени деликатеси, придава чудесен вкус на ястия с кайма, черен дроб, птици, гъби, домати, патладжани, зеле - задушено или варено. Добре се комбинира с дафинов лист, индийско орехче, розмарин и чубрица.
Главната съставна част на етеричното масло е тимолът, които притежава бактерицидни свойства. Богата е на органични киселини, дъбилни вещества, минерални соли, витамин С (до 55мг%) и др. Използват се свежите и изсушените листа и цветове. Цъфти през юни до септември. Отглежда се и в градината . Поради силния приятен аромат тя е била избрана още от древните славяни като благовонно средство при жертвоприношенията.

Устройство

Мащерката (Thymus vulgaris) произхожда от северозападните части на Средиземноморската област. Тя е многогодишно храстовидно растение, може да бъде и едногодишна култура. Коренът е силно разклонен и дълъг. Стъблото е дървенисто, силно разклонено още от основата. Достига на височина до 50 см. Листата са дребни, удължени , обратно яйцевидни с къси дръжки. От двете страни листът е покрит с точковидни жлези. Цветовете са разположени в пазвите на връхните листа по едногодишните клонки. Те са дребни, бели, светлолилави, розови, събрани в редки съцветия. Семената узряват през септември.

Изисквания

Мащерката е топлолюбиво и светлолюбиво растение, обича слънчевото, южно изложение, не обича излишната влага. Добре развитите растения се отличават със значителна сухоустойчивост. Взискателна е към хранителния режим на почвата и обича да е добре наторена.За да си отгледате растението, изберете леки, дренирани, добре обработени и наторени почви.
Мащерката се отглежда на едно и също място 4-5 години, затова предпочита добри предшественици, които оставят почвата чиста от плевели.

Размножаване

Сее се през пролетта и предзимно, произвежда се и разсад. Може да се сее директно на редове на 40-50 см между тях и 20 см между растенията в реда. Необходими са ви за 100 кв. м около 70-80 г семена. Сее се не по-дълбоко от 1-1,5 см при пролетната сеитба, но ако решите да сеете предзимно – почти повърхностно. За разсад, засейте семенцата в култивационно съоръжение в началото на март по 2 г/кв.м. Готовият разсад отива в градината на открито през май. .

Грижите

В началото мащерката се развива бавно, което налага да се води борба с плевелите. Две седмици след засаждането на разсада се подхранва и прекопава. През следващите години, след като се изреже, се подхранва и разрохква.През първата година мащерката се прибира само веднаж, а през следващите – два пъти. Първото прибиране е в масов цъфтеж, а второто - през септември и октомври. През зимата се ползват изсушените на сянка листа и цветове.

Автор: Донка Петкова

Представяме Ви:

Аргирантемум

Предпочитано през 19 век растение, което сега възвръща популярността си като цвете, отглеждано в контейнер. Отглежда се от резници всяка година като растение за лехи. Цъфти от юни до септември. Мар...

Млечка (еуфорбия)

Род Еуфорбия включва около 2000 вида и има много сортове. Някои еуфорбии се отглеждат като стайни растения, но тук ще се спрем само на градинските видове. Почти всички са издръжливи многогодишни, подх...

Блатно кокиче (леукоюм)

Лесно може да го сбъркате с кокичето. И двете растения се появяват рано напролет и имат увиснали цветове с шест бели венчелистчета. Но при леукоюма всички венчелистчета са еднакво дълги, а на връхчета...

Хипофае (морски зърнастец)

Живият плет от морски зърнастец осигурява чудесна защита от вятъра в крайбрежните градини. Издръжлив е на суша, морският въздух не му пречи, а гъстите му и бодливи клони издържат както на суровите зим...

Начало