Още рецепти » Кавалерите на розата

 Кавалерите на розата

Убеждението, че в розовата градина трябва да има само розови храсти, вече отдавна не е в сила. Днес розите имат съседи, спътници, без които нито една градина не може. Например храстовидни рози като "Снежанка" най-често се съчетават с жълтите цветове на равнеца или лизимахията (Lysimachia). А ролята на посредника между белите и жълтите цветове играят най-добре храсти със сребристи листа.
Девизът, който трябва да ви води при оформянето на розовата градина - повече разнообразие. Защото розата може да бъде оценена много по-добре, когато нейният спътник предлага на очите прекрасен цветови контраст. Но растенията -придружители имат и друга важна функция - те могат да поставят акцентите във вашата градина, когато розовите храсти още не са разцъфнали или когато розовите цветове вече са опадали. Освен това те покриват земята и по този начин я предпазват от изсъхване, което се отразява добре на жизнеността на розите в градината. Но внимавайте, защото някои билки и подправки могат да задушат розовите храсти, като им отнемат необходимия въздух при растежа им. Това всъщност важи за всички растения-придружители, ако не се полагат грижи за тяхното поддържане. Специалистите препоръчват да се избират преди всичко растения с главен корен. Известно е, че съчетаването на розите с т.нар. зъбна трева (Ceratostigma plumbaginoides) е вредно, защото нейната коренова система се разпростира на кръгове, като обхваща и корените на близките рози. И така се задушава тяхното развитие.
Важна роля при оформянето на розовата градина играят и цветовете. За да получите добър контраст, може да съчетаете червените и розовите си храсти с растения с тъмносини цветове - беладона, аконитум и звънчета са класически растения-придружители в такива случаи. Огромното разнообразие на растенията-придружители ви дава и друга възможност - да ги съчетаете в тон с розовите храсти. При чисто белите рози това може да се постигне лесно.
По-трудно обаче това става с червените или розовите сортове, защото различните тонове в цветовете често влизат в дисхармония.
Можете да избегнете подобни затруднения, ако се откажете от растенията-придружители с твърде големи и пищни цветове и вместо това заложите на растения със специфичен цвят на листата - различни тревни растения или храсти с тъмни листа, които се нуждаят от също толкова слънце, колкото и самите рози.
В таблицата за ваше улеснение ви представяме някои растения-придружители, подредени по цвят. Не ги садете твърде близко до розите, за да не затрудните растежа им. Но запомнете, че често експериментирането си струва риска.

Автор: Светла Желязкова

Представяме Ви:

Есенни грижи за моравата

Моравата винаги изисква повишено внимание, а през есента – особено, тъй като трябва да се подготви за зимата. Опадалите листа, като одеяло покриват моравата и затрудняват достъпа на светлина до трев...

Десерти с горски плодове

Боровинкова сметана Продукти за 4 порции: 300 г пресни или замразени боровинки, 250 г сметана, 1 с.л. лимонов сок, 2 с.л. пудра захар, 1 ванилия Нaчин на приготвяне: Разбиваме сметаната със ...

Сибирският жен-шен ни пази от рак

Сибирският жен-шен принадлежи към семейство Araliaceae - Бръшлянови. Той е от същото семейство като прочутия китайски жен-шен (Panax ginseng) и се смята за негов близък роднина. Тъй като растението не...

Каквo се дава на децата при треска?

Треска означава жар, горещина. Тя е своего рода защитна реакция, която възниква в отговор на въздействието върху детския организъм на вируси, бактерии, токсини. Треската винаги се съпровожда с повишав...

Начало