Още рецепти » Декоративните решетки

 Декоративните решетки

Ако искаме да създадем градина по всички правила на изкуството, не може да разчитаме само на растения, поставени в една хоризонтална плоскост. Това е доста често срещана ситуация в първите години от създаването на градината – дърветата още не са пораснали, храстите са рехави, а живият плет и зеленият бордюр не са добили плътни очертания. Изходът е един – градинските декоративни конструкции. Ще се изненадате колко разнообразно е тяхното приложение:
• Компенсират липсата на вертикални акценти – с тяхна помощ плоският ландшафт придобива 3D измерение, градината става обемна и сякаш по-голяма.
• Служат за опора на една голяма група растения – увивните, пълзящите и катерливите. Ако не им осигурите вертикална „подкрепа”, няма да можете да се наслаждавате на красотата им, защото те ще започнат да се стелят по земята и няма да се представят в най-добрата си светлина.
• Изпълняват ролята на зелена преграда, с която можете бързо и лесно да „прекроите” градината, за обособите кътове или функционални зони.
• Решетките могат да се поставят като самостоятелен елемент, допрени до стената на къщата, до оградата, извити като арка, съставящи пергола, беседка или навес.
• В малката градина, където всяка педя земя е ценна, дават възможност да увеличите зеленината, като я изкачите по вертикалата.
• Не на последно място са естетическите качества на решетките – дори оставени без растения, те могат да се превърнат в самостоятелен декоративен елемент.

Малко история

Най-простите решетки - дървените, които от векове се използват за отглеждане на виещи се и катерливи растения, не са измислени от градинарите. Те са патент на лозарите и се появяват като практични земеделски съоръжения, които помагат на гроздето да узрее по-добре.
Градинарите като естети оценили тяхната красота и предимства и ги „впрегнали” в работа. Вплетени в решетъчните рамки, лианоподобните растения грейнали с цялото си великолепие, а цветовете им се подредили като на търговска витрина. Така решетките във вид на арки, шпалири и перголи се настанили в градините и парковете и се превърнали в незаменим помощник на градинаря.

Кое е най-подходящо за градината

Декоративните решетки са прости и лесни за изработка и монтаж съоръжения. Направени са от дърво, метал или пластмаса. Може да ги закупите от градинските центрове (предлагат се сглобяеми модули) или от специализираните магазини. Ако желаете нещо по-нетрадиционно, направете си поръчка, а за тези, които обичат да майсторят, не е проблем да се справят сами с направата им и без специални инструменти.
При класическите модели чрез кръстосване прътите се образува мрежа с квадратни, правоъгълни или ромбовидни клетки. Строгата геометрия на правите линии залага на контраста и е печеливша в градините с модерен дизайн. Изтънченият филигран на кованите решетки свързваме повече с романтичната градина, защото се съчетава с меките извивки на увивните растения.

Материалите

Дървените решетки са сковани от рендосани и байцвани летви, от бамбук или от грубо обработено дърво. Може да използвате дори тънки клони, оставени в натурален вид с кората. Изборът зависи от стила на градината – пейзажна, в японски стил, рустикална и т.н., и трябва да е в хармония с останалите елементи.
Тъй като е изработена от тънки летви, конструкцията на решетката задължително трябва да се обрамчи с масивна дървена рамка, за да се заздрави. Така тя ще може да издържа и по-тежки растения.
Поради естеството на материала си дървените решетки са сравнително нетрайни и се нуждаят от защитно покритие срещу влага и мухъл. Периодичната грижа за тях ще ви затрудни доста, ако решетката служи за опора на многогодишно увивно растение. За да са достъпни нейните летви за намазване през 2-3 години, растението трябва да се подреже или откачи временно от опората. Предварително се поинтересувайте дали то ще издържи такава намеса.
Металните решетки са по-трайно, скъпо и елегантно решение. Те са идеални за опора на многогодишни растения и не се местят през година-две, затова обмислете внимателно мястото им. Може да са изработени от ковано желязо или да са просто мрежа на големи квадрати, опъната върху метални профили тел. Най-често опорите им се замонолитва в бетонни стъпки. Повечето от фирмите за огради предлагат готови пана, перголи, арки. Може да намерите сглобяем комплект за ажурна метална арка – носачи от метални профили, с опъната между тях мрежа. Цената зависи от размера – широка един метър и висока два метра струва около 390 – 400 лева. Праховото покритие върху метала осигурява защита срещу атмосферните условия и добър естетичен вид.
Пластмасовите решетъчни конструкции са най-евтини, но и най-нестабилни. Освен това пластмасата старее, с времето загубва блясъка и става чуплива. Това се компенсира от ефектния външен вид, цветовото разнообразие и успешната имитация на естествени материали. Някои пластмасови решетки са с доста сложна орнаментика – съчетание от прави и извити линии, и сами по себе са декорация, дори без растения. Използвайте ги или като самостоятелен елемент, или като опора на леки растения (например, грамофонче).

Според предназначението си

Решетките и шпалирите могат да се използват като самостоятелни конструкции, захванати в основата си. В този случай те изпълняват ролята на параван – очертават границата на даден кът в градината, създават интимно пространство или скриват от неприятна гледка, изолират от шум и прах. Мястото, където решетките опират в земята, може да скриете зад съндъчета с цветя или да засадите отпред ниски храсти. Ако обичате нестандартните решения, поиграете си с височината на панелите (например, редуване на ниско с високо), които съставят шпалира.
Решетката може да служи и само за декорация. Ако я апликирате върху стената на къщата или оградата, тя ще разнообрази и оживи скучната плоскост. И в този случай може да я комбинирате с растения – да я „драпирате” с пищен килим от листа и цветове. Имайте предвид, че зад зелената маса се задържа влага, която може да увреди мазилката, затова я поставете на разстояние 10-20 см от плоскостта.
Много атрактивна е пирамидалната конструкция (тип „вигвам”) от летви или пръти. Покрита с виещи се растения, тя ще компенсира липсата на високо дърво в тази част на градината. С пръти може да оформите и подобна на ваза конструкция.
Арката, направена от решетки ,създава илюзия за перспектива и разширява зрително дори малката градина. Единичната арка, покрита с трендафил, може да украси дворната врата, да послужи като рамка на декоративен елемент – голяма ваза или делва, скулптура, фонтанче.

Решетката като опора

При решетките, които служат като опора на растения, най-важен е размерът на клетките на мрежата. Много едрите не могат да удържат тежки растения, много дребните пък няма да изглеждат ефектни и има опасност да се слеят в плътна маса, която да напомня повече масивна стена, отколкото ажурна преграда. Колкото по-ажурна е решетката, толкова по-пищна и гъста ще бъде покривката от листа. Препоръчително е размерът на клетките да е около 10х10 см. Младите растения трябва да се прикрепят в долната част на решетката, докато тръгнат по нея.
Изборът на решетката зависи от вида лианоподобни растения, които искаме да насадим. Безсмислено е да слагате решетка за бръшляна и дивата лоза, защото те предпочитат да се катерят директно върху стената, захващайки се с допълнителни коренчета. Подпиращите се трендафил, къпина, касис се нуждаят от вертикални и хоризонтални опори (правоъгълна мрежа). Увивните като клематис, декоративен грах, грамофонче, поветица и др. се развиват по-добре на решетка с летви, съединени под ъгъл 60 градуса. Катерачите от семейството на хмелоподобните видове, декоративната тиква, кобеята и др. се нуждаят само от вертикална опора (хоризонталните са за укрепване на конструкцията).

Автор: Арх. Таня Иванова

Представяме Ви:

Бенките

Очарователни, когато са красиво разположени върху лицето или деколтето, напоследък бенките все по-често тревожат дерматолозите, които ги наричат „бомба със закъснител". Кои са причините за преобр...

Трудните моменти след раждането

Всяка бременна жена мечтае за прекрасния живот след появата на малкото същество, без да мисли за проблемите, които неизбежно съпътстват отглеждането му. Най-често срещаният сред тях е умората - физ...

Пърхутът не е само козметичен проблем

В последно време специалистите дерматолози признават, че пърхотът не е само козметичен проблем. Много често неговата поява е първият сигнал за това, че в организма не всичко е наред, даже когато все о...

Септемврийски грижи за цветните лехи

През септември грижите, които трябва да положите за многогодишните растения, не са сложни. Поддържайте почвата около тях в рохкаво и чисто от плевели състояние. Прецъфтелите многогодишни цветя трябва ...

Начало