Диетични рецепти » Крушите - балсам за сърцето и бъбреците

 Крушите - балсам за сърцето и бъбреците

Още в древни времена крушите са сe радвали на особена почит, ненапразно Омир ги е възпял в своята “Одисея”. От фрески и стари писания научаваме, че те неотменно са присъствали върху трапезата на богатите римляни. Днес консумираме предимно сурови круши - като десерт, но също и консервирани - във вид на компоти, сладка, конфитюри и пр. Особено здравословно е да се приготвят и ядат различни пресни салати, в които крушите са смесени с ябълки, банани, киви, портокали или с други плодове.
В пресните круши има истински здравословен коктейл от органични киселини и полезни микроелементи - желязо, мед, цинк. В 100 мг плодове се съдържат 120 мг ябълчена киселина, 70 мг лимонена киселина и до 3 мг оксалова киселина.
Особено полезни са крушите за хората, живеещи в региони с йоден дефицит. Те съдържат йод, който може да задоволи минималните нужди на човека от този микроелемент. В плодовете и особено в кората се откриват дъбилни вещества, на които се държи стипчивият вкус на крушите. Дали са много или малко дъбилните вещества, всеки може да определи след обелване на плода. Колкото е по-високо съдържанието им, толкова по-бързо и по-силно той потъмнява. Пресните круши са богати на захари, пектин, витамини и минерални вещества и поради това са изключително полезни в процесите на отделяне на пикочната киселина от организма.

Какво лекуват?

• Крушите се препоръчват при подагра.
• Освен това успокояват нервната система и облекчават дейността на жлезите с вътрешна секреция.
• Нормализират кръвното налягане, “пречистват” кръвта и бъбреците.
• Включват се в диетата при различни заболявания: възпаления на дихателните пътища, анемии, туберкулоза, обща слабост, състояния на възстановяване след тежко боледуване и т. н.
• В изсушен вид крушите също са много ценни. Богати са на много захари и подобно на стафидите, смокините, фурмите и другите сушени плодове доставят на човешкия организъм значителни количества енергия. У нас сушени круши се консумират като ошав.
• В компот и особено в прясно състояние те действат разхлабващо. За това се препоръчват при упорит запек.
• Може да се приготви и отвара от сушени круши, която се отличава със силно диуретично (пикочогонно) действие. Тя много добре повлиява състоянието на пациенти със сърдечно-съдови заболявания. Но ако се приема заедно с лекарства, трябва да се осведоми лекуващият лекар.
• При сърдечно-съдови и бъбречни нарушения може да се взема и прясно приготвен сок от круши. От 100 г пресен плод средно се получават 40 мл или 60 мл сок, в зависимост дали се приготвя ръчно или чрез сокоизстисквачка. Този сок е полезен и при чернодробни и жлъчни заболявания. Напоследък при бъбречни сърдечно-съдови и чернодробни увреждания с лечебна, а също и с профилактична цел се препоръчват редица коктейли. В тях сокът от круши се смесва с плодови или зеленчукови сокове.
• Ето няколко рецепти: 230 мл сок от круши и 20 мл сок от лимон; 125 мл сок от круши и 125 мл сок от грейпфрут; 150 мл сок от круши и 100 мл сок от портокал; 120 мл сок от круши и 120 мл семе от дюли и 10 мл сок от лимон; 120 мл сок от круши, 120 мл сок от ябълки и 10 мл от лимон; 150 мл сок от круши, 80 мл сок от целина и 20 мл сок от лимон; 150 мл сок от круши и 100 мл сок от моркови.
• Народната медицина препоръчва за лечение освен плода за лечение и листата на крушата. От тях се прави отвара, която е целебно средство при инфекции на пикочните пътища и пикочния мехур.
• Помага при цистити, при възпаление на простатната жлеза, както и при бъбречни камъни. Разумно е да се съчетае с медикаментозното лечение, като за това се уведоми лекуващият лекар.
• Целебната отвара се приготвя от 40 г ситно нарязани листа от круша.Варят се 10 мин в 1 литър вода. Пие се по 3-4 чаши на ден. При трудно заздравяващи рани народните лечители препоръчват отвара от корите на прясно обелени круши.
• Четиридесет грама ситно нарязани кори от круша се поставят в 1 литър гореща вода. Престоява 10 минути и се прецежда. След като изстине, с нея се напояват превръзки, които се налагат на рани.

Автор: Димитрина Даневска

Представяме Ви:

Омайничето помага при рак на стомаха

За лечебните свойства на омайничето е споменавал още Хипократ. Коренът има затягащо и болкоуспокояващо действие. Използва се при метеоризъм, болести на черния дроб, жлъчката, бъбреците, при бронхит, т...

Специална диета предпазва от рак

За да не се допусне появата на рак на млечната жлеза през менопаузата, трябва да се съблюдава строг режим на рационално хранене. Хроничното преяждане, увеличената употреба на животински мазнини с висо...

Хранене при подагра с отоци по глезените

Лечението на подагра извън пристъп включва: диетичен режим на хранене, медикаменти метаболизиращи пикочната киселина и медикаменти, които увеличават излъчването й. В случая с отоци само диетата не е д...

Празът прогонва токсините

Модерната кухня все по-често използва този зеленчук, като го влага в най-различни ястия, повечето от които полезни за хората от всички възрасти. Популярността му се дължи предимно на факта, че празът ...

Начало