Градина » Петунии от собствен разсад

 Петунии от собствен разсад

Оглеждането на разсад петунии не е задача с повишена трудност. Все пак който не го е правил, трябва да има предвид някои неща. А и много, които отглеждат разсади за своята цветна градина, допускат грешки, така че си заслужава да обърнем внимание на някои моменти в това приятно занимание.
Подходящият срок за засяването на семената на петунията настъпва през втората половина на февруари. Нашият съвет е да ги засеете на два-три пъти през 10-15 дни. Така ще имате по-ранен разсад, подходящ за засаждане на защитени от ниски пролетни температури места, и по-късен за рисковите зони.
Удобни за отглеждане при стайни условия са дървените или пластмасовите сандъчета. Може да използвате и други подходящи съдове. Задължително условие всички те да имат на дъното си дренажни отвори. Няма да сгрешите, ако дезинфекцирате избрания съд с гореща вода или синкамъчен разтвор.
За успеха от значение е и хранителната смеска. Нея можете да приготвите от почва, прегорял органичен тор или компост, и чист речен пясък или перлит в съотношение 2:2:1. Почвата е най-добре да е взета от затревени участъци (чимовка), но не и от градината, защото в нея има причинители на различни болести по културните растения. Смеската може да обеззаразите, като я пропарите с вряла вода. След като просъхне достатъчно я насипете в съда до половин сантиметър под горния ръб. Изравнете повърхността чрез леко притъпкване с гладка дъсчица.
От значение е и гъстота на сеитбата. За да е по-рядък посевът ви, маркирайте редове през 2-3 сантиметра. Това може да направите, като притискате леко ръба на дъсчицата, с която сте притъквали почвата в съда, за да я изравните. Трудно ще ви е и да засеете по рядко семената по очертаните редове, но се постарайте. Не ги покривайте допълнително с почва, а само ги притъпкайте с дъсчицата. Полейте с помощта на пулверизатор, за да не ги изровите. Покрийте ги с вестникарска хартия. Тя пропуска въздуха, но забавя изпарението. Поддържайте температура около 20°С през деня и с около 5°С по-ниска през нощта. Пониците ще се появят след 10-12 дни.
Много добре ще постъпите, ако растенията още млади, развили 2-3 листенца, пикирате в индивидуални саксийки. Има специални, но може да използвате и пластмасови чашки, на дъното на които трябва да направите дренажни отвори. В топлите дни на март е добре да изнасяте през деня пикираните растения на открито. Това е полезно за тяхното закаляване. През април може и да нощуват навън. През този месец ще настъпи моментът и за засаждането на постоянно място. Пикираните по описания начин растения се засаждат с всичката пръст около корените им, така че няма проблем с прихващането им.

Автор: Светла Желязкова

Представяме Ви:

Ръждата по розата не е безобидна болест

Имаме вила край София, в Искърския пролом, където отглеждам различни цветя. По листата на розите се появиха ръждивокафяви петна, целите листа пожълтяваха и окапваха. Коя е тази болест и как да се спра...

Краставици ще берете от декември до юни

Ако в началото на ноември сте засели семената на краставиците за есенно-зимно (ранно) производство, в края на декември ще берете първите плодове. При добро гледане чак до края на юни ще имате пресни з...

Подновете ягодите със собствен разсад

Много са днес любителите, които отглеждат ягоди в двора си на едно и също място в продължение на редица години. Насажденията обаче се сгъстяват, болестите и неприятелите се множат. Ягодата е растени...

Билкови настойки лекуват цветята

Настойки от тютюн. Има инсектицидно действие срещу листните въшки. Приготвя се от 40 грама тютюневи листа или остатъци от тютюневи растения, нарязани ситно. Заливат се с 1 литър вряща вода и престоява...

Начало