Градина » Хвойна се размножава през зимата

 Хвойна се размножава през зимата

Размножаване на хвойновите растения чрез резници е най-разпространеният метод, който позволява за кратък срок да получите голямо количество чист сортов посадъчен материал, който е достъпен при наличието на определени навици на всеки градинар.
Към размножаване чрез резници можете да пристъпите след настъпването на студа, когато растенияте вече е почувствало зимата и е готово наново да вегетира. Оптималното време за това е средата-края на декември. Резниците се срязват непосредствено преди засаждането или се съхраняват в продължение на 1-2 седмици във влажен полиетиленов пакет в хладилника. Размерите на резниците на туята, кипариса и хвойната са около 10 см, за дребните ели – около 5 см. Трябва да ги отчупите обезателно с петичка – неголям къс от майчиното клонче. За дребнорастящите стелещи се форми местоположението няма значение, при пирамидалните и колоновидните те се взимат от най-горните издънки на растението, иначе младите растения може да не повторят своите родители. Трябва да зачистите обезателно края на резницата от игличките на 2-3 см, да съкратите петичката, без да наранявате кората, иначе може да загние. Не е лошо да ги пуснете в разтвор на фундазол (1 г на 1 л вода).
Можете да използвате най-различен субстрат. Чистият пясък дава най-лоши резултати. Оптималният вариант е смес на пясък и торф в съотношение 1:2 или чист торф. За посаждането е добре да използвате еднократни пластмасови контейнери от хранителни продукти. От два контейнера се прави един. Дълбоката част идва под субстрата, а другата – за покритие по типа мини-оражерия.
В контейнера трябва да направите дренажни отвори, иначе ще се развива плесен и може да загние подземната част на резницата. Тук главното е повишената влажност на въздуха, която се достига заради затворения контейнер. Слоя на субстрата е 3-5 см или повече в зависимост от обема на съда. Резниците се слагат на дълбочина 2-3 см или повече, прави или наклонени.
Оптималната температура за вкореняване е 10-15 градуса. Затова най-добре е да поставите контейнерите в остъклен балкон, при условие че температурата не пада под 0 градуса. Можете да поливате растенията 1 път на 1-2 седмици, на тях им е достатъчна влагата при пръскането. Един път на седмица за профилактика на резниците пръскайте с пулверизатор с фундазол.
След около месец след засаждането проверете резниците, махнете пожълтелите и тези, които са загубили игличките си. За по-бързото вкореняване на растенията помага осветяването с луминисцентни лампи от разстояние 10-15 см, което удължава светлата част на деня до 16-18 часа. Появяването на млади зелени филизи е верен признак за добро вкореняване, но при елата те се появяват по-рано от корените, затова трябва внимателно да следите състоянието на резниците.

Автор: ВЕСТНИК ЗА ГРАДИНАТА

Представяме Ви:

Отделете си картофи за семе

Картофите са трудоемка култура, а събирането им е една от най-трудните задачи. Всички клубени се складират на едно място, а след това се пробират средните по размер. Така се работи в елитните стопанст...

Как да удължим цъфтежа на ароматния грах

Цветовете на ароматния грах (Lathyrus odoratus), които приличат на накацали по стъблото пеперуди, радват със своята чудесна миризма от края на юни. Цъфтежът може да продължи до есента, ако използвате ...

От какво се нуждае стайната тръстика

Растението Scirpus cernuus, наричано още стайна тръстика, произхожда от субтропичните региони на Средиземноморието. Това е многогодишно тревисто растение с изящни тънки листа, които, подобно на струи ...

Премахвайте редовно ластуните на ягодите

Характерна особеност в анатомията на ягодата е образуването на ластуни. Така се наричат видоизменените стъбла, коит израстват от пъпки, разположени в пазвите на листни дръжки. Наричат ги още и мустаци...

Начало